Pobjeda Indije nad Putinom! “Mogla bi postati glavni igrač u ovoj industriji…”

Autor:

epa10813286 Indian students gather around a model of the Indian Space Research Organisation's (ISRO) mission Chandrayaan-3 to celebrate its first attempt to land on the moon, in Chennai, India, 22 August 2023. ISRO announced that Chandrayaan-3 is expected to land on the moon on 23 August at approximately 18:04 (IST).  EPA/IDREES MOHAMMED

EPA/IDREES MOHAMMED

Indijska organizacija za istraživanje svemira u srijedu je uspješno spustila misiju Chandrayaan-3 bez posade na stjenovitu površinu južnog pola Mjeseca, čime je Indija postala prva zemlja koja je to učinila.

“Indija je sada na Mjesecu”, izjavio je indijski premijer Narendra Modi putem videolinka sa samita globalnih čelnika u Južnoj Africi.

Slijetanje je uslijedilo nakon dramatičnog neuspjeha Rusije da prva stigne tamo ranije ovog tjedna jer se njena sonda Luna-25, lansirana iznenada ovog mjeseca u pokušaju da pobijedi Indiju, srušila u nedjelju.

Obraćajući se globalnoj publici nakon što je slijetanje potvrđeno, Modi je rekao da “uspješna indijska misija na Mjesec nije samo indijska”, dodajući da “ovaj uspjeh pripada cijelom čovječanstvu i pomoći će misijama na Mjesec drugih zemalja u budućnosti”.

Indija je sada četvrta zemlja koja je postavila svemirsku letjelicu na površinu Mjeseca nakon Sjedinjenih Država, Sovjetskog Saveza i Kine, ali prva koja je to učinila na posebno opasnom i kraterima punom južnom polu, gdje znanstvenici vjeruju da ima vode.

Prisutnost leda zarobljenog u stijenama pod vječnom sjenom planina na polu čini ga savršenim mjestom za buduću mjesečevu bazu, a ISRO već godinama radi na tome da tamo postavi sondu, ali nije uspjela 2019. s Chandrayaan-2.

EPA/JAGADEESH NV

Povećanje rezervi vode kritičan je preduvjet za podržavanje života na Mjesecu s kisikom za disanje, pitkom vodom, pa čak i raketnim gorivom, što bi onda pomoglo nacijama koje putuju svemirom da dalje istražuju kozmos s bilo koje lunarne ispostave u budućnosti.

“Ovo je samo sljedeći korak u indijskom metodičkom dugoročnom lunarnom znanstvenom programu”, rekao je Bleddyn Bowen, autor svemira i svemirske politike na Sveučilištu Leicester. “Kakav god prestiž i moć indijska vlada željela izvući iz ovoga, bit će u suprotnosti s dramatičnim neuspjehom ruske Lune-25”, dodao je.

Iako Indija troši znatno manje na svoj svemirski program od SAD-a ili Kine, uspješno slijetanje na Mjesec tek je početak njezinih orbitalnih ambicija. Ova zemlja želi pokrenuti svoju prvu misiju s posadom 2025. godine, nazvanu Gaganyaan ili “nebesko vozilo” na sanskrtu, a planira poslati i istraživačku misiju na Sunce.

New Delhi je također potpisao nacrt Artemis Accords koji su izradile SAD, skup pravila za istraživanje svemira i iskorištavanje sirovina na Mjesecu.

“Chandrayaan-3 … daje Indiji prednost u razvoju infrastrukture i tehnologije potrebne za iskopavanje tih resursa”, rekao je Shri Charan Padala, iz konzultantske tvrtke GlobalData. “Ako Indija može prevladati izazove lunarnog rudarenja, mogla bi postati glavni igrač u ovoj industriji u nastajanju”, zaključio je, piše Politico.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.