PIŠE QI QIANJIN: Cijeli narod svim srcem revitalizira Kinu i vodi brigu o promicanju mira u svijetu

Autor:

Zagreb, 07.12.2021. - U hotelu Sheraton premijer RH Andrej Plenkoviæ nazoèio je sveèanosti u povodu puštanja vjetroelektrane Senj u probni rad. Na fotografiji Qi Qianjin. foto HINA /Zvonimir KUHTIÆ/ kuzo

HINA /Zvonimir KUHTIĆ

Veleposlanik Narodne Republike Kine u Republici Hrvatskoj Qi Qianjin hrvatskim građanima želi sretne blagdane, govori o uspjesima Komunističke partije Kine i hrvatsko-kineskom prijateljstvu

Neposredno prije nadolazećih blagdana stigao sam u prelijepu Hrvatsku i započeo svoj novi mandat. Iskoristio bih ovu priliku da svima zaželim sretne blagdane, puno zdravlja i sreće!

Godine 2021. obilježava se stota godišnjica osnutka Komunističke partije Kine. Nedavno je na Šestoj plenarnoj sjednici Centralnog komiteta Komunističke partije Kine razmotrena i usvojena „Rezolucija Centralnog komiteta Komunističke partije Kine o glavnim dostignućima i povijesnom iskustvu Partije tijekom proteklih sto godina“. Kao povijesna prekretnica, rezolucija predstavlja sveobuhvatan sažetak glavnih dostignuća i povijesnog iskustva u stoljetnoj borbi Partije te ističe ciljeve budućeg razvoja Kine. Proteklih sto godina Komunistička partija Kine neumorno vodi kineski narod prema ostvarenju izvorne misije – osiguranju sreće kineskog naroda, preporoda kineske nacije, napretka čovječanstva i velikog jedinstva cijeloga svijeta. Kina je postala drugo najveće svjetsko gospodarstvo, ostvarujući čudo brzog gospodarskog razvoja i dugoročne društvene stabilnosti te dubinski mijenjajući trendove i obrazac svjetskog razvoja. Komunistička partija Kine uspješno je narodu otvorila put socijalizma s kineskim obilježjima, koji se pokazao učinkovitim i uspješnim u praksi, s obzirom na to da ne samo što je iz temelja promijenio budućnost i sudbinu kineskog naroda, već je stvorio i novi model ljudske civilizacije.

Radosno očekujući budućnost, Kina će se pridržavati dragocjenog stoljetnog iskustva sažetog na plenarnoj sjednici i razvojnog puta koji je sama odabrala, kako bi se država razvijala i donijela korist cijelom svijetu.
Komunistička partija Kine uvijek stavlja narod na prvo mjesto i provodi punopravnu narodnu demokraciju. Demokracija je zajednička vrijednost cijelog čovječanstva, a također je i vrijednost kojoj Komunistička partija Kine teži. Od svog osnutka Komunistička partija Kine je za svoj temeljni cilj odredila potragu za srećom naroda te neumorno zagovara i provodi demokratski sustav. U ožujku 2019. godine predsjednik Zastupničkog doma talijanskog parlamenta Robert Fico upitao je gostujućeg predsjednika Xi Jinpinga kako se osjećao kada je bio izabran za predsjednika Kine.

Predsjednik Xi je odgovorio: „U tako velikoj zemlji odgovornosti su vrlo velike, a posao vrlo težak. Sebe stavljam po strani i radim za dobrobit naroda. Spreman sam postići stanje u kojem ne postoji ja kako bih se potpuno posvetio razvoju Kine.“ Kineska demokracija predstavlja punopravni narodni demokratski sustav, a ostvarenje temeljnih interesa naroda polazište je Komunističke partije Kine. Svi Kinezi, bez obzira na to kojoj skupini pripadaju, sudjeluju u svim aspektima nacionalne politike i javnih poslova te ostvaruju svoje pravo glasa i ostala prava. Na primjer, Kina je od cijelog društva tražila mišljenja i prijedloge o formuliranju „Četrnaestog petogodišnjeg plana“, a primila je 1.018.000 prijedloga.

Odabrano je više od 1000 važnih prijedloga koji se potpuno odražavaju u Vladinom nacrtu. U demokraciji je važan proces, ali i rezultati. Rezultati ankete koju je provelo američko sveučilište Harvard pokazuju da je stopa zadovoljstva kineskog naroda Kineskom komunističkom partijom veća od 90 posto. Prema istraživanu kanadskog sveučilišta York, nakon izbijanja pandemije bolesti covid-19 stopa povjerenja Kineza u Vladu porasla je na 98 posto. Povijest i stvarnost dokazale su da je kineski demokratski model postigao brz i dugoročan razvoj kineske politike, gospodarstva i društva. Demokratski model u skladu je sa situacijom u državi, a narod ga podržava. To je prava demokracija, učinkovita demokracija, uspješna demokracija.

Komunistička partije Kine uvijek se drži neovisnosti i samoopredjeljenja i korača putem mirnog razvoja. Komunistička partija Kine i kineski narod vole i duboko cijene mir i spokoj te oduvijek vode neovisnu i mirnu vanjsku politiku. Kina nikada nije niti neće napadati ili loše postupati s drugima, neće postati hegemon. Ubrzo nakon osnutka Narodne Republike Kine država je odredila osnovne principe u odnosima s drugim zemljama, odnosno „Pet principa mirnog suživota: međusobno poštivanje suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti, međusobno nenapadanje, nemiješanje u unutarnje poslove druge strane, ravnopravnost i obostrana korist te mirni suživot“. Godine 1955. Kina je aktivno potaknula raspravu na Bandunškoj konferenciji na kojoj je usvojena „Deklaracija o promicanju svjetskog mira i suradnje“. Deklaracija je postala temelj za političke pregovore i odnose između zemalja različitih ideologija i razina razvoja. Kina se zalaže za mirno rješavanje međunarodnih sporova i žarišta dijalogom i konzultacijama te se protivi olakoj upotrebi vojne sile i prijetnji silom. Kina aktivno promiče pregovore o sveobuhvatnom sporazumu o iranskom nuklearnom pitanju i šesterostrane pregovore o nuklearnom pitanju na Korejskom poluotoku, dajući važan doprinos miru i stabilnosti u regiji. Do sada, Kina je poslala više od 50.000 ljudi da sudjeluju u mirovnim operacijama Ujedinjenih naroda, postala je druga najveća uplatiteljica članarine te druga najveća uplatiteljica sredstava za očuvanje mira Ujedinjenim narodima. Kina nikada nije prva izazvala rat, nikada nije zauzela ni centimetar tuđeg teritorija. S druge strane, posljednjih godina neke su zemlje višekratno pribjegle ratnim metodama kako bi srušile legitimnu vladu drugih zemalja, što je prouzročilo smrt i ranjavanje milijuna civila, a deseci milijuna postali su izbjeglice. To je izvor izbjegličke krize s kojom se suočavaju mnoge europske zemlje, uključujući Hrvatsku.

Komunistička partija Kine uvijek ustrajno pazi na svijet i aktivno sudjeluje u globalnom upravljanju. Kina ne samo da ujedinjuje narod kako bi razvijala i gradila vlastitu državu, nego obraća pozornost na budućnost i sudbinu čovječanstva u cjelini te s drugim zemljama ulaže napore kako bi se zaštitili mir i razvoj cijeloga svijeta. Kina se pridržava otvorenosti i ne provodi zatvaranje, pridržava se uzajamne koristi i ne bavi se igrom nulte sume, trudi se graditi svjetski mir, doprinositi globalnom razvoju, braniti međunarodni poredak i pružiti javna dobra.

Suočavajući se s pandemijom stoljeća, Kina je do sada osigurala više od 1,85 milijardi doza cjepiva za više od 120 zemalja i međunarodnih organizacija, uključujući donacije za više od 110 zemalja. Predsjednik Xi Jinping nedavno je najavio da će Kina dostaviti još milijardu doza cjepiva Africi, od čega 600 milijuna u obliku donacija, kako bi pomogla afričkim zemljama da smanje jaz u cijepljenju i pridonijela rješavanju nepravedne distribucije cjepiva.

Kina aktivno odgovara na izazov klimatskih promjena. U proteklih 15 godina stopa smanjenja intenziteta emisije ugljika u Kini značajno je premašila ciljeve klimatskih mjera do 2020. godine. Kina je odredila realne i izvedive planove i mjere za postizanje ugljične neutralnosti. Nedavno je projekt vjetroelektrane u Senju čiji je ulagač i izvođač kineska tvrtka, uspješno pušten u pogon te priključen na prijenosnu mrežu električne energije. Taj projekt predstavlja konkretnu suradnju dviju zemalja u borbi protiv klimatskih promjena i zaštiti zajedničkog doma čovječanstva. Razvoj je vječna težnja ljudskog društva. U rujnu ove godine predsjednik Xi Jinping je na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda iznio „Inicijativu za globalni razvoj“, pozivajući međunarodnu zajednicu da ubrza provedbu UN-ove „Agende za održivi razvoj do 2030.“ te da promiče jači, zeleniji i zdraviji globalni razvoj. Razvoj Kine nije prijetnja svijetu, dapače, donijet će nove i veće mogućnosti drugim zemljama, uključujući i Hrvatsku.

Od uspostave diplomatskih odnosa prije 29 godina, kinesko-hrvatski odnosi održavaju dobar razvoj, a suradnja u različitim područjima neprestano se produbljuje, dajući doprinos promicanju gospodarskog i društvenog razvoja dviju zemalja te dobrobiti dvaju naroda. Tijekom proteklih 29 godina nastavljali su se nadgradnja i razvoj kinesko-hrvatskog prijateljstva, a odnosi dviju zemalja dosegli su razinu partnerstva u općoj suradnji. Iduće godine se obilježava trideseta obljetnica uspostave diplomatskih odnosa između Kine i Hrvatske, a Komunistička partija Kine održat će svoj Dvadeseti nacionalni kongres. Stojeći na novoj povijesnoj polazišnoj točki, Kina je spremna i dalje održavati blisku komunikaciju i suradnju s Hrvatskom, jačati razmjenu na svim razinama, širiti prostor suradnje, koristiti potencijal suradnje i promicati kvalitetnu zajedničku izgradnju inicijative „Pojas i put“, kao i suradnju Kine i država srednje i istočne Europe. Zajedno ćemo se boriti protiv pandemije bolesti covid-19, promicat ćemo oporavak gospodarstva i zelenu transformaciju na dobrobit dviju zemalja i dvaju naroda. Hrvati često kažu: „Zajedno smo jači.“ Udružimo se i zajedno dočekajmo bolje sutra kinesko-hrvatskih odnosa.

OZNAKE: Kina, qi qianjin

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.