Penava komentirao odluku Ustavnog suda o ostvarivanju prava srpske nacionalne manjine u Vukovaru

Autor:

14.07.2019., Vukovar - Konferencija za novinare vukovarskog gradonacelnika Ivana Penave u povodu odluke Ustavnog suda vezane za statutarnu odluku ostvarivanja sluzbene uporabe jezika i pisma srpske nacionalne manjine na podrucju Grada Vukovara. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava na konferenciji za medije komentirao je odluku Ustavnog suda koja se tiče ostvarivanja prava srpske nacionalne manjine na području Grada Vukovara, piše N1.

“Kao što je poznato, u Vukovaru smo mukotrpnim radom svih građana Grada Vukovara i političkih aktera u Vukovaru, od mirne reintegracija na ovamo, dostigli određen stupanj zrelosti, snošljivosti, komunikacije, suživota. Taj proces je značajno ugrožen nerazumnim i nasilnim pokušajem uvođenja dvojezičnih natpisa u Vukovaru, koje je pokušala uvesti vlada Zorana Milanovića. Tijekom onih ružnih scena lomljenja tabli mislim da smo svi shvatili da se stvari ne smiju lomiti preko koljena”, smatra Penava, dodavši kako je u Vukovaru takvim temama nužno “prići obazrivo”.

“Provođenjem nečije zamisli na silu ugrožavamo prava i manjine i većine. Međusobno uvažavanje i razumijevanje preduvjet je napretka ovog grada. Sve što radimo radimo promišljeno i promišljajući poteze kako ne bi narušili stabilnost”, kazao je Penava, naglasivši kako “mora podsjetiti na neke činjenice”.

“Sukladno svim božjim, ljudskim zakonima u svemiru, pa i u svijetu oko nas, postoji nekakav red. Postoji red i u našem Ustavu. Temeljna vrijednost Ustava je ljudski život, sloboda, dostojanstvo. Sve te temeljne vrijednosti hrvatskog Ustava, koji je donesen prije rata, bile su definirane i hrvatska država jamči svim pripadnicima naroda ta temeljna ljudska prava. Do narušavanja tih prava došlo je uslijed agresije na državu, kada su Vukovarci masovno ubijani, mučeni, zatvarani, silovani. To je bilo davne ’91. godine. Bio je rat i svatko može reći da je rat najveće zlo i da se takve stvari u ratu događaju”, komentirao je Penava, nastavivši:

“Ne očekujemo da je država mogla zaštititi građane tog zla, to je bila cijena uspostavljanja države. 30.000 logoraša srpskih koncentracijskih logora, oduzeta im je sloboda, što smo tim ljudima osigurali u ovih 20 godina? Gdje su prava silovanih žena, obitelji poginulih branitelja? Ako je itko u ovoj državi obespravljen i predugo čeka svoja prava, ona je to jedna ogromna, tiha većina koja i danas živi u Vukovaru i u tišini čeka pravdu noseći svoj ogroman križ, koji je otežan izostankom pravde”, smatra.

Penava je naglasio kako ne želi uskratiti bilo kakvo pravo bilo kome, ali da se prvo rješavaju “temeljna pitanja”.

“Prvo je na redu ’91. a tek onda neka druga prava koja nisu temeljna koja se potražuju od 2016. godine”, smatra.

“Moj je stav i u ime svih građana Vukovara mogu reći – situacija u Vukovaru nije i neće biti zrela za iskorake u bilo kojem smjeru koji će značiti nadograđivanje ljudskih prava. Ne jer to mi ne želimo, nego naprosto jer pustiti, zaboraviti, prijeći preko ogromne nepravde iz ’91. ne možemo, a nepravdu se zna kako se može ispraviti – pravednim odnosom, kaznama i osuđivanjem onih krivih. Dok se to ne dogodi nemam se potrebu ispričavati nikome tko čeka u redu. Ako stradalnici rata 28 godina strpljivo čekaju na pravdu, onda u ovoj državi, u kojoj se kunemo u rat, branitelje i Vukovar, razumite i shvatite da svi drugi čekaju dok naši ljudi ne nađu pravdu i Vukovar ne nađe svoj mir. A naći će ga kad svi koji su bombardirali Vukovar za to budu odgovarali”, zaključio je vukovarski gradonačelnik.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.