Ovo su najluđe teorije oko nestanka Amelije Earhart

Autor:

Amerikaanse pilote / vliegenier Amelia Earhart (1897-1937) in vliegoverall bij een vliegtuig. Zonder plaats, [1937 of eerder].

American aviator/pilot Amelia Earhart (1897-1937) standing by a plane dressed in overalls. Location unknown.

Nationaal Archief/Wikimedia Commons/Public Domain

Amelia Earhart, slavna američka pilotkinja, nestala je 1937. godine negdje iznad Tihog oceana i nikada je nisu našli. Dok neki istraživači koji su bili u potrazi za onim što se dogodilo legendarnoj pilotkinji vjeruju da su možda pronašli olupinu aviona na dnu Tihog oceana, misterij njezina nestanka do danas ostaje neriješen.

Bila je prva žena koja je tromotornim avionom preletjela sjeverni Atlantik od 17. do 18. lipnja 1928. s pilotom Wilmerom Stultzom. Sasvim sama preletjela je sjeverni Atlantik od 20. do 21. svibnja 1932. U srpnju 1935. letjela je sama od Havaja do Kalifornije 18 sati i 16 minuta, pri čemu je preletjela 3860 kilometara.

Godine 1937. Amelia se odlučila za najveći izazov u svojem životu, željela je postati prva žena koja će preletjeti svijet. Dana 2. srpnja 1937., Amelia Earhart i navigator Fred Noonan poletjeli su iz Laea u Novoj Gvineji. Krenuli su prema otoku Howland, malom otoku smještenom u središnjem dijelu Tihog oceana, ali do tamo nikada nisu stigli. Do 1939. godine i Amelia Earhart i Noonan proglašeni su mrtvima.

Ranije ovog tjedna Tony Romeo, bivši obavještajni časnik američkih zračnih snaga i izvršni direktor Deep Sea Visiona, objavio je da vjeruje da je riješio jednu od najvećih misterija zrakoplovstva i otkrio lokaciju zrakoplova Amelije Earhart.

Romeo već godinama traga za olupinom, a kako bi financirao svoju pretragu dna Pacifika prošle godine rasprodao je portfelj komercijalnih nekretnina. ‘Pročešljao’ je dno oceana sonarnom tehnologijom u području za koje se sumnjalo da se zrakoplov Amelije Earhart srušio. Njegov tim pregledao je sonarne podatke koje je uhvatio podvodni dron s istraživačkog putovanja i pronašao sliku mutnog oblika nalik avionu za koji Romeo vjeruje da je dvomotorni Lockheed 10-E Electra Amelije Earhart.

Dok slučaj ostaje neriješen, postoje brojne teorije zavjere o njenoj sudbini. Donosimo pet teorija o tome što se dogodilo s Amelijom Earhart:

1. Avion se srušio, a Amelia Earhart se utopila u Tihom oceanu

Oni koji zagovaraju teoriju da se zrakoplov Amelije Earhart srušio pa potonuo pretpostavljaju da je avijatičarka ostala bez goriva dok je pokušavala locirati maleni otok Howland te da se nakon toga srušila u ocean i utopila.

Ovu teoriju podupire činjenica da su Amelia Earhart i Noonan upućivali mnoge pozive brodu američke obalne straže ‘Itasca’, govoreći da im nedostaje goriva i da imaju problema s pronalaženjem otoka Howland.

Unatoč akciji potrage i spašavanja od 4 milijuna dolara koje je odobrio predsjednik Franklin D. Roosevelt, nikad nije pronađen nikakav trag letjelice, Amelije Earhart ili Noonana.

FOTO: Harris & Ewing/Wikimedia Commons/Public Domain

2. Sigurno je sletjela, ali na krivom otoku

Amelia Earhart je znala da joj ponestaje goriva, što je značilo jednu od dvije stvari – ili se negdje srušila ili je uspješno sletjela.

Jedna teorija sugerira da je Amelia Earhart uspjela sigurno prizemljiti svoju letjelicu – samo ne na otok Howland, kako se očekivalo. International Historic Aircraft Recovery Group vjeruje da je naposljetku sletjela na otok Gardner, obližnji napušteni otok koji se sada zove Nikumaroro, kada nije mogla locirati Howland i potom poginula.

Ipak, budući da njezina letjelica nije pronađena, to ostaje samo teorija.

FOTO: New York World-Telegram and the Sun Newspaper/Wikimedia Commons/Public Domain

3. Zarobili su je Japanci

U američkom Nacionalnom arhivu otkrivena je fotografija koja prikazuje ženu koja nalikuje na Ameliju Earhart kako sjedi na doku na Maršalovim otocima u blizini muškarca koji nalikuje njezinom navigatoru, Noonanu.

Otkriće fotografije pomaže potkrijepiti teoriju da se Amelia Earhart i Noonan uopće nisu srušili, već su umjesto toga sletjeli na Maršalove otoke, gdje su ih zarobili Japanci.

Umirovljeni vladin istražitelj Les Kinney rekao je za NBC News da fotografija ‘jasno pokazuje da su Ameliju Earhara zarobili Japanci’, unatoč inzistiranju japanskih vlasti da nemaju evidenciju da je ona ikada bila u njihovom pritvoru, piše Business Insider.

FOTO: U.S. National Archives and Records Administration/Wikimedia Commons/Public Domain

4. Bila je špijunka

Neki tvrde da je Amelia Earhart bila više od odvažne pilotkinje koja je željela postati prva žena koja je preletjela svijet – bila je vladin agent.

Randall Brink, autor knjige ‘Lost Star’, teoretizira da Amelia Earhart nikada nije namjeravala letjeti na otok Howland, već da su ona i Noonan bili u misiji dokumentiranja događanja na japanskim otocima za američku vladu, kada su ih otkrili Japanci i ili ih oborili ili prisilili na slijetanje.

FOTO: Wikimedia Commons/Public Domain

5. Preživjela je a zatim preuzela identitet druge žene

Godine 1970. objavljena je knjiga pod nazivom ‘Amelia Earhart živi’ čime je javnosti predstavljena jedna od najluđih teorija zavjere oko smrti Amelije Earhart.

Autor knjige Joe Klass tvrdi da ne samo da je Amelia Earhart preživjela zrakoplovnu nesreću u Tihom oceanu, već da su je oteli Japanci, potom su je pronašle i spasile američke snage, a zatim se potajno vratila u New Jersey, gdje je preuzela identitet domaćice Irene Bolam.

Problem je, naravno, bio u tome što je Irene Bolam već postojala. Kada je saznala za ovu vijest, podnijela je tužbu oštro negirajući ove tvrdnje.

FOTO: Underwood & Underwood/Wikimedia Commons/Public Domain

OZNAKE: Amelia Earhart

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.