Održano neobično Svjetsko prvenstvo u skupljanju smeća, Velika Britanija pobijedila

Screenshot YouTube

Velika Britanija osvojila je prvo mjesto ispred dvadesetak drugih timova iz čitavog svijeta koji su se okupili u Tokiju ovog tjedna kako bi skupljali smeće na inauguralnom SpoGomi Svjetskom prvenstvu, inicijativi čiji je cilj podizanje svijesti o ekološkim problemima.

Tročlani timovi iz udaljenih zemalja kao što su Australija i Brazil pretraživali su ulice četvrti Shibuye i Omotesanda 90 minuta tijekom dvije sesije tražeći otpad, a zatim razvrstavajući ono što su pronašli u odgovarajuće kategorije.

Britanski tim nazvan “The North Will Rise Again” osvojio je 9.046,1 bod za skupljanje 57,27 kilograma smeća, pobijedivši ispred japanskih domaćina koji su zauzeli drugo mjesto. “Mnogi drugi timovi možda su bili više ekološki, a manje sportski, a mi smo vjerojatno suprotni. Ali saznali smo toliko toga o tome koliko trebamo učiniti kako bismo očistili naše oceane i smanjili otpad”, rekla je kapetanica britanskog tima Sarah Parry. “Bilo je to stvarno dobro iskustvo.”

Japanski poznati visoki standardi higijene i čistoće učinili su pronalaženje smeća izazovnim za neke od natjecatelja. “Ponekad je bilo jako teško jer zapravo nije bilo toliko smeća”, rekla je članica Team USA Beatrice Hernandez. “Ali tada smo morali pogledati malo dublje u grmlje, ili se jednostavno usredotočiti na opuške na podu.”

Naziv SpoGomi dolazi od spajanja riječi “sport” i japanske riječi za smeće, “gomi”.

Izmišljen 2008. kako bi potaknuo ljude da skupljaju smeće na javnim mjestima, popularnost mu je porasla do te mjere da je ove godine u Japanu održano oko 230 natjecanja.

Organizator Zaklada Nippon objavila je da je prvo Svjetsko prvenstvo održano kako bi se podigla svijest o problemima zaštite okoliša, posebice o onečišćenju oceana plastikom. Drugo Svjetsko prvenstvo planirano je za 2025. godinu.