Novo poslovno područje: Bosch će razvijati sustave za obradu vode

Autor:

BOSCH Press

“Klimatski neutralan svijet neće funkcionirati bez zelenog vodika”, rekao je dr. Stefan Hartung, predsjednik uprave društva Bosch. Društvo Bosch sada širi svoje poslovanje na tehnologiju obrade vode. Osim sustava u kojima se upotrebljava uobičajeni način obrade vode obrnutom osmozom društvo, Bosch također planira ponuditi nova rješenja posebno osmišljena za udaljena područja i lokacije na moru.

“Za proizvodnju zelenog vodika prije svega je potrebna iznimno čista voda. S našim se sustavima posebne namjene obrada vode može provoditi bilo gdje, čak i u najudaljenijim područjima na svijetu, na ekonomičan i ekološki prihvatljiv način”, izjavio je Hartung. Sustavi koje je osmislio Boschev odjel Proizvodnih rješenja nisu samo robusni i zahtijevaju minimalno održavanje, nego i uklanjaju potrebu za kemikalijama pri obradi vode u usporedbi s rješenjima koja su uobičajeno dostupna na tržištu. Svojim ulaskom na novo područje poslovanja društvo Bosch zaokružuje priču i upotpunjuje svoj asortiman proizvoda i usluga: “Razvijamo tehnologiju za obradu vode, kao i za proizvodnju, tlačenje, pohranu i uporabu vodika – a to činimo za razne sektore. Gotovo nijedno drugo društvu ne nudi tako širok asortiman”, rekao je Hartung.

Obrada vode predstavlja prvu i temeljnu kariku lanca vrijednosti vodika. Društvo Bosch razvilo je tehnologiju obrade vode za elektrolizu na svojim lokacijama u Renningenu, Stuttgart-Feuerbachu i Češkim Budějovicama, a tijekom godine će se dodati vanjski pilot-projekti. Puštanje sustava na tržište planirano je za 2024., a društvo Bosch predstavit će tehnologiju na događanju Bosch Tech Day u Stuttgart-Feuerbachu 13. srpnja 2023.

Sustavi posebne namjene za obradu vode za najzahtjevnije uvjete

Elektrolizatorima je za proizvodnju vodika potrebna iznimno čista voda. „Nečistoće u vodi mogu vrlo brzo onesposobiti elektrolizatore ”, objasnio je dr. Wolfgang Schleifenbaum, voditelj poslovne jedinice za vodik Boscheva odjela Proizvodnih rješenja. Vodik će se u budućnosti proizvoditi u područjima s jakim vjetrovima ili obiljem Sunčeve svjetlosti – naprimjer, u Africi, Južnoj Americi ili sjevernoj Europi. Lokacije na moru ili u pustinji predstavljaju posebne izazove: znatne udaljenosti od tehničkih objekata, voda s visokim razinama soli ili minerala – sve to otežava obradu vode. Stoga je potražnja za posebnom opremom visoka: društvo Bosch očekuje da će od 2035. širom svijeta biti potrebno petstotinjak sustava posebne namjene za obradu vode godišnje.

Sustavi društva Bosch toplinskim i elektrokemijskim postupcima uklanjaju minerale iz vode kako bi se dobila iznimno čista voda. Zahvaljujući postupku obrade bez sredstva za filtriranje rukovatelji mogu u potpunosti prestati upotrebljavati kemikalije. „Zeleni je vodik održiv samo ako njegova proizvodnja usputno ne oštećuje okoliš; naprimjer, ispuštanjem kemikalija u naše već visoko onečišćene vode”, objasnio je Schleifenbaum. Za prediktivno održavanje opreme, čak i s velike udaljenosti, društvo Bosch nudi softverska rješenja kojima se osigurava robustan rad u teškim uvjetima okoline.

Industrijski sustavi za obradu vode u razvijenim područjima

Svjetska potražnja za iznimno čistom vodom za projekte s vodikom ogromna je. Kako se svijet trudi ostvariti ciljeve Pariškog klimatskog sporazuma, društvo Bosch procjenjuje da će od 2050. godišnja potražnja za vodom za elektrolizu iznositi oko četiri kubna kilometra – više od obujma njemačkog jezera Starnberg. I Njemačka ima ambiciozne planove: vlada je postavila cilj ugradnje elektrolizatora vodika ukupnog kapaciteta od 10 gigavata do 2030. (izvor: njemačka vlada, 2022.). EU namjerava ugraditi 40 gigavata kapaciteta za elektrolizu u Europi do 2030., s planovima za proizvodnju do deset milijuna metričkih tona obnovljivog vodika (izvor: Europska komisija, 2020.). „Vodik će u budućnosti igrati ključnu ulogu u energetskoj opskrbi. Industrije širom svijeta moraju upotrebljavati vodik ako žele postati klimatski neutralne. Društvo Bosch pruža tehnologiju za obradu vode koja ispunjava različite zahtjeve u pogledu veličine, učinka i lokacije elektrolizatora”, izjavio je Schleifenbaum. Što se tiče obrade vode u razvijenim područjima, društvo Bosch planira proširiti svoj asortiman industrijskim sustavima u kojima se upotrebljavaju postupci obrnute osmoze i ionski izmjenjivački kako bi se od vode iz slavine dobila iznimno čista voda koja je potrebna za elektrolizatore. Tom kombinacijom industrijske opreme i opreme posebne namjene društvo Bosch ispunjava zahtjeve projekata elektrolize širom svijeta.

Obrada vode Boschevom „Tehnologijom za život”

Tehnologije društva Bosch također pomažu održati dragocjene zalihe pitke vode. Sustav društva Bosch posebno je učinkovit jer smanjuje količinu napajne vode potrebnu za proizvodnju vode za postupak elektrolize za trećinu u usporedbi s uobičajenim rješenjima na tržištu. Osim za proizvodnju vode za elektrolizu, sustavi posebne namjene mogu se prilagoditi i za proizvodnju pitke vode. „Svojim sustavima za obradu vode slijedimo smjernice društva Bosch i pružamo ‚Tehnologiju za život’. U područjima u kojima je količina pitke vode ograničena možemo svojom tehnologijom pomoći poboljšati opskrbu”, rekao je Schleifenbaum.

OZNAKE: bosch, obrada vode

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.