Novi šok za Liverpool! Leeds slavio na Anfieldu prvi put u 21 godinu

epa10274045 Liverpool's Joe Gomez (L) in action against Leeds' Crysencio Summerville (R) during the English Premier League soccer match between Liverpool FC and Leeds United in Liverpool, Britain, 29 October 2022.  EPA/ADAM VAUGHAN EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications

EPA/ADAM VAUGHAN

U susretu 14. kola engleskog nogometnog prvenstva Leeds United je na Anfieldu pobijedio Liverpool sa 2-1 prvi put u posljednjih 21 godinu.

Posljednju pobjedu Leeds je ostvario u travnju 2001. godine, također na Anfieldu, i tada je bilo 2-1.

Nakon toga “Redsi” su upisali devet pobjeda, a tri susreta su završila bez pobjednika. U posljednja dva međusobna susreta Liverpool je upisao dvije pobjede uz razliku pogodaka 9-0, a kada tome dodamo podatak kako je Leeds nanizao četiri ligaška poraza, činilo se kako je pitanje pobjednika poznato i prije susreta na Anfieldu.

Međutim, momčad Jessea Marscha je priredila senzaciju. Poveli su gosti u 4. minuti golom Rodriga, no samo 10 minuta kasnije izjednačio je Mohamed Salah. Gosti su u 21. minuti imali novu sjajnu priliku, no Brenden Aaronson je pogodio prečku.

U nastavku susreta Liverpool je imao nekoliko sjajnih prilika no Illan Meslier je branio odlično. Kada se već činilo da će utakmica završiti bez pobjednika, Crysencio Summerville je u 89. minuti zabio za veliku pobjedu gostiju i prvi domaći poraz Liverpool u prvenstvu u posljednjih 30 utakmica.

Iznenađenje je priredio i Brighton porazivši posljednjeg suparnika Dinama u skupini Lige prvaka, Chelsea sa 4-1.

Bila je to prva pobjeda Brightona u posljednjih 11 međusobnih ligaških utakmica, te prvi poraz londonskog sastava u posljednjih 10 utakmica u svim natjecanjima. Zadnji poraz “Bluesi” su doživjeli na stadionu Maksimir od Dinama početkom rujna kada ih je još vodio Thomas Tuchel. Zanimljivo bila je to prva pobjeda Brightona otkako je momčad preuzeo Roberto De Zerbi, te prvi poraz londonskog sastava otkako ga vodi Potter.

Domaćin je poveo u 5. minuti golom Leandra Trossarda, da bi već u 14. minuti bilo 2-0 nakon što je Ruben Loftus-Cheek zatresao vlastitu mrežu. Očajnu predstavu gostiju u prvom dijelu zaokružio je Trevoh Chalobah u 42. minuti postigavši još jedan autogol za londonski sastav. U drugom dijelu Chelsea je smanjio u 49. minuti golom Kaia Havertza, a konačnih 4-1 postavio je Pascal Gros u drugoj minuti nadoknade.

Za “Bluese” je cijeli susret odigrao Mateo Kovačić.

Sjajnu utakmicu odigrali su Bournemouth i Tottenham. Domaćin je vodio 2-0, a na koncu je Tottenham slavio sa 3-2. Kieffer Moore je zabio dva gola (23, 50) za iznenađujućih 2-0 domaćeg sastava. Smanjio je Ryan Sessegnon u 57. minuti, da bi Ben Davies izjednačio u 73. minuti na asistenciju Ivana Perišića.

Pogodak za pobjedu Spursa postigao je Rodrigo Betancur u drugoj minuti nadoknade. Perišić je za goste odigrao od 63. minute.

Newcastle United je ostvario uvjerljivih 4-0 protiv Aston Ville, a golove su zabili Callum Wilson (45+6-11m, 56), Joelinton (59) i Miguel Almiron (68)

Southampton je na gostovanju kod Crystal Palace izgubio 0-1 golom Odsonnea Edouard u 38. minuti. Duje Ćaleta-Car je odigrao cijeli susret za goste.

U prvom dvoboju 14. kola Manchester City je na gostovanju pobijedio Leicester City sa 1-0. Pogodak za devetu pobjedu Cityja u ovoj sezoni postigao je Belgijac Kevin De Bruyne iz maestralno izvedenog slobodnog udarca s oko 25 metara u 49. minuti.

Bila je ovo prva prvenstvena utakmica u kojoj u momčadi Manchetser Citya nije bilo Norvežanina Erlinga Haalanda. Guardiola ga je odlučio odmoriti i ostaviti na poštedi nakon ozljede koju je zaradio u prvom poluvremenu dvoboja u Ligi prvaka protiv Borussije u Dortmundu.

Na ljestvici vodi Manchester City sa 29 bodova, drugi je Arsenal s bodom manje, ali i utakmicom manje. Na trećoj poziciji je Totenham sa 26 bodova, Newcastle ima 24, a Chelsea 21.

Liverpool je tek deveti sa 16 bodova, a Leeds je pobjegao iz zone ispadanja i sada je na 15. poziciji.

Engleska – 14. kolo
Leicester – Man. City 0-1 (De Bruyne 49)
Bournemouth – Tottenham 2-3 (Moore 23, 50 / Sessegnon 57, Davies 73, Bentacur 90+2)
Brentford – Wolverhampton 1-1 (Mee 50 / Neves 53)
Brighton – Chelsea 4-1 (Trossard 5, Loftus-Cheek 14-ag, Chalobah 42-ag, Gros 90+2 / Havertz 49)
C. Palace – Southampton 1-0 (Edouard 38)
Newcastle – Aston Villa 4-0 (Wilson 45+6-11m, 56, Joelinton 59, Almiron 68)
Fulham – Everton 0-0
Liverpool – Leeds 1-2 (Salah 14 / Rodrigo 4, Summerville 89)