Novi skandal oko BiH slučaja “Respiratori”: Hoće li sudac biti kažnjen jer je branio premijera?

Autor:

06.04.2023., Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Dan nakon prvostupanjske presude u kojoj je federalni premijer Fadil Novalic osudjen na 4 godine zatvora, on se pojavio na poslu, na sjednici Vlade Federacije BiH. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Sudac Suda BiH Branko Perić koji je predsjedavao sudskim vijećem u procesu protiv predsjednika vlade Federacije BiH Fadila Novalića mogao bi se suočiti sa stegovnim postupkom jer je tijekom izricanja osuđujuće presude u srijedu javno iskazao svoje protivljenje toj odluci čime je prekršio odredbe Zakona o kaznenom postupku.

Iz ureda stegovnog tužitelja pri Visokom sudskom i tužiteljskom vijeću BiH (VSTV) u četvrtak su potvrdili kako su po službenoj  dužnosti “formirali predmet” protiv suca Perića.

To znači kako sada slijedi postupak u kojemu će se utvrdili je li on prekršio zakon i postoji li temelj za razmatranje stegovnih mjera koje mogu biti u rasponu od novčanih kazni do suspenzije sa sudačke pozicije.

Tročlano sudsko vijeće kojim je predsjedavao Perić u srijedu je premijera Federacije BiH Fadila Novalića proglasio krivim za zloporabu službenog položaja i ovlasti te malverzacije pri kupnji kineskih respiratora tijekom pandemije koronavirusa čime je entitetski proračun oštećen za više od pet milijuna eura.

Zajedno s njim krivim su proglašeni i bivši ravnatelj civilne zaštite Federacije BiH Fahrudin Solak koji je osuđen na šest godina zatvora dok je na petogodišnju zatvorsku kaznu osuđen Fikret Hodžić, vlasnik tvrtke koja je posredovala pri kupnji respiratora iako je bila registrirana tek za uzgoj i preradu voća i povrća.

Sudsko vijeće osuđujuću je presudu donijelo glasovima dva od tri suca, a Perić je odmah kazao kako je on taj koji je bio protiv te je detaljno obrazlagao razloge za takvu odluku.

No upravo je to zabranjeno Zakonom o kaznenom postupku koji predviđa tajnost podataka o tome tko je od članova sudskog vijeća bio za donesenu presudu, a tko protiv.

Izdvojeno mišljenje mora biti zapečaćeno, a argumentacija koja je navedena može se razmatrati tek u drugostupanjskom postupku odnosno pri odlučivanju o žalbama.

“Čudim se što je to Perić uradio. To je ozbiljno djelo. To je težak eksces koji ne bi smio ući u praksu”, kazao je odvjetnik i bivši sudac Suda BiH Vlado Adamović.

Sudac Perić u srijedu je kazao kako, za razliku od svojih kolega iz sudskog vijeća, smatra da Novalić i ostali nisu svjesno prekršili zakon i propise odnosno da nisu namjerno i po spornim procedurama nabavili nekvalitetne respiratore nego da su to učinili u najboljoj namjeri i sukladno uvjetima koji su vladali tijekom pandemije.

Perić se uz to potužio kako su osuđujuću presudu na neprimjeren način zagovarali iz veleposlanstva SAD-a, ali i iz dijela medija.

Iz tog su veleposlanstva odmah reagirali izjavom u kojoj Perićeve otužbe snažno odbacuju te ih opisuju kao laži i obmane.

Slučaj “Respiratori” po tvrdnjama Novalićeve odvjetnice Vasvije Vidović, zapravo je rezultat političke urote čiji je cilj maknuti Stranku demokratske akcije (SDA) iz vlasti.

OZNAKE: BiH, fadil Novalić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.