Nova pobjeda Mikaele Shiffrin u veleslalomu, Kriechmayr slavio u spustu u Bormiju

epa10379289 Mikaela Shiffrin of the USA reacts after the second run of the Women's Giant Slalom race at the FIS Alpine Skiing World Cup in Semmering, Austria, 27 December 2022.  EPA/DOMINIK ANGERER

EPA/DOMINIK ANGERER

Američka skijašica Mikaela Shiffrin drugi dan zaredom slavila je u veleslalomu u austrijskom Semmeringu te je došla do svoje 79. pobjede u utrkama Svjetskog kupa, a pete u ovoj sezoni.

Shiffrin je nakon prve vožnje zaostajala 22 stotinke za najbržom, Švicarkom Larom Gut-Behrami, ali ju je u drugoj vožnji nadmašila i slavila s ukupnom prednošću od deset stotinki.

Treće mjesto je osvojila Talijanka Marta Bassino sa 47 stotinki zaostatka za Shiffrin te je time zadržala vodstvo u redoslijedu veleslalomašica sa 300 bodova. Shiffrin je druga sa 260 bodova, a treća je Gut-Behrami sa 252.

U ukupnom redoslijedu Shiffrin ima 775 bodova, čak 305 više od drugoplasirane Talijanke Sofije Goggie.

Leona Popović je 31. u ukupnom redoslijedu sa 108 bodova, a Zrinka Ljutić je na 34. mjestu sa 88 bodova.

Obje hrvatske skijašice će u četvrtak nastupiti na posljednjoj utrci skijašica za Svjetski kup u ovoj kalendarskoj godini, petom slalomu u ovoj sezone koji će prethoditi dvama natjecanjima za Trofej Snježne kraljice na sljemenskom Crvenom spustu (4. i 5. siječnja).

Prva vožnja noćnog slaloma u Semmeringu na rasporedu je s početkom u 15 sati, dok će start druge vožnje biti u 18.30 sati.

Shiffrin će i u toj utrci biti među glavnim favoritkinjama za trijumf kojim bi se približila rekorderki u Svjetskom kupu među skijašicama, sunarodnjakinji Lindsey Vonn, na samo dvije pobjede, a apsolutnom rekorderu Šveđaninu Ingemaru Stenmarku na šest.

Spust: Pobjeda Kriechmayra u Bormiju

Aktualni svjetski prvak u spustu, 31-godišnji Austrijanac Vincent Kriechmayr pobjednik je spusta za Svjetski kup u talijanskom Bormiju.

Kriechmayr se najbolje snašao na tvrdoj i na dijelovima zaleđenoj podlozi na stazi Stelvio, jednoj od najtežih u utrkama Svjetskog kupa, te je 3442 metra svladao za jednu minutu i 54.68 sekundi.

Time je za 40 stotinki nadmašio 25-godišnjeg Kanađanina Jamesa Crawforda koji se stazom spustio neposredno prije njega i nakratko bio u vodstvu. No, Crawford je po treći put u karijeri došao na pobjedničko postolje u utrkama Svjetskog kupa, a drugi put u spustu, nakon što je početkom prosinca u Beaver Creeku bio treći.

Treće mjesto je osvojio vodeći u redoslijedu spustaša, Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde, koji je za pobjednikom zaostao za 68 stotinki.

Već četvrtoplasirani Švicarac Marco Odermatt, vodeći u redoslijedu za Veliki kristalni globus, došao je do cilja sa zaostatkom većim od jedne sekunde (+1.46) za Austrijancem.

Kriechmayr je po prvi put slavio u Bormiju, gdje je ostvario svoju sedmu spustašku pobjedu te ukupno 14. u utrkama za Svjetski kup.

Nakon pet od 12 predviđenih spustaških natjecanja vodeći je u redoslijedu za Mali kristalni globus Kilde sa 405 bodova, ispred Odermatta sa 306 i Kriechmayra sa 269.

Odermatt je u ukupnom redoslijedu došao do 846 bodova nakon 13 natjecanja, a drugoplasirani Kilde zaostaje već za 261 bod.

U četvrtak (11.30 sati) je u Bormiju na rasporedu superveleslalom, posljednja utrka skijaša za Svjetski kup u ovoj kalendarskoj godini.