Njemački izaslanik: “Srbija može do članstva EU samo uz priznanje Kosova”

Autor:

10, May, 2022, Belgrade - German Special Envoy for the Western Balkans Manuel Saracin spoke at the "Revitalization of EU Values" conference organized by the European Movement in Serbia and EU TACSO. Manuel Saracen. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages

10, maj, 2022, Beograd - Specijalni izaslanik Vlade Nemacke za Zapadni Balkan Manuel Saracin govorio je na konferenciji "Revitalizacija EU vrednosti" koju organizuju Evropski pokret u Srbiji i EU TACSO. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages Photo: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL

Photo: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL

Specijalni izaslanik Njemačke za Zapadni Balkan Manuel Sarrazin izjavio je u četvrtak beogradskom tisku da Srbija ne može postati članicom Europske unije (EU) bez priznanja Kosova, ali ni bez slobodnih medija i demokracije. Sarrazin je za list Nova naglasio “veoma jasno” stajalište Njemačke da će pred kraj normalizacije odnosa Beograda i Prištine, kada Srbija odluči da se pridruži EU, priznanje nezavisnosti Kosova biti dio procesa.

Na pitanje o tome kada će francusko-njemački prijedlog za rješavanje statusa Kosova, koji je u međuvremenu postao europski prijedlog, biti predstavljen javnosti, Sarrazin je sugerirao kako je “bolje da se prvo stvori atmosfera povjerenja i razumijevanja” u kojoj čelnici obiju strana mogu pričati bez razmišljanja da će nešto biti objavljeno. Sarrazin je rekao kako razumije da je “za građane i budućnost dviju zemalja” to “vrlo važna tema”.

No, s obzirom na to da “prijedlog nije objavljen, javna rasprava svodi se na pojedine glasine i informacije koje su nerijetko netočne”, naglasio je njemački diplomat. Francusko-njemački prijedlog za rješavanje kosovskog pitanja, kojeg se u Europi naziva „jednim od najozbiljnijih“ u proteklom desetljeću pregovora na najvišoj razini, posljednjih je mjeseci sve češće spominjan u javnosti, ali se bit tog prijedloga često svodi na nagađanja.

Prema dosadašnjim uvidima, čelnici Francuske i Njemačke, Olaf Scholz i Emmanuel Macron, žele “punu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova”, što se tumači kao želja za međusobnim priznanjem, možda ne u potpunom de iure formatu, ali u mjeri da Srbija prihvati realnost neovisnosti Kosova.

OZNAKE: Srbija, Kosovo, EU, Njemačka

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.