Njemačka izborila polufinale SP-a, tamo ih čekaju košarkaši SAD-a

epa10843661 German players celebrate following their win over Latvia during the FIBA Basketball World Cup 2023 quarter final match between Germany and Latvia at the Mall of Asia in Manila, Philippines, 06 September 2023.  EPA/MARK R. CRISTINO

EPA/MARK R. CRISTINO

Košarkaška reprezentacija Njemačke po drugi put u povijesti plasirala se u polufinale svjetskog prvenstva pobijedivši u četvrtfinalu odigranom u Manili reprezentaciju Latvije s 81-79 (13-16, 23-18, 26-25, 19-20).

Za mjesto u finalu Svjetskog prvenstva Nijemci će u petak, 8. rujna, igrati protiv reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država.

Latvijci su bolje ušli u utakmicu i poveli s 13-3, ali su njemački košarkaši do kraja prve četvrtine uspjeli zaostatak svesti na samo tri poena (13-16). Tijekom druge i treće četvrtine nijedna reprezentacija nije uspjela stvoriti značajniju prednost pa su Nijemci u zadnjih deset minuta ušli s tri koša viška (62-59).

No, momčad pod vodstvom Gordieja Herberta sjajno je otvorila zadnju četvrtinu i nizom 8-0 došla do 11 koševa prednosti, a u 34. minuti su Nijemci stigli i do +14 (74-60).

No, kako su to već činili na ovom prvenstvu, protiv reprezentacija Francuske i Španjolske, Latvijci u tom trenutku nisu klonuli već su se vratili svojim najjačim oružjem – vanjskim šutom. S tri pogođene trice u nizu, za manje od dvije minute su zaostatak sveli na samo pet koševa (74-69).

Nijemcima je s pet uzastopnih poena, dva polaganja i dodatnim slobodnim bacanjem, Dennis Schroder ponovno donio dvoznamenkastu prednost 2:56 minuta prije kraja. No, ni to nije bilo dovoljno da bi se slomilo Latvijce koji su se još jednom vratili te tricom Rodionsa Kurucsa, pogođenim bacanjem Davisa Bertansa i četiri uzastopna poena Artursa Žagarsa u zadnju minutu ušli sa samo dva koša zaostatka (79-77).

Tada je Daniel Theis odigrao važnu ulogu, jer je prvo imao napadački skok nakon Schroderovog promašaja, a potom izborio osobnu pogrešku i pogodio oba slobodna bacanja za 81-77. Latvijcima je ostalo 49 sekundi za još jedan preokret. Žagars je 33 sekunde prije kraja položio za 81-79, a Schroeder je na drugoj strani na isteku napada promašio iz reketa. Lopta je završila u rukama Davisa Bertansa koji je dvije sekunde prije kraja s devet metara gađao tricu za pobjedu Latvije, ali je lopta završila na obruču.

Franz Wagner je zaslužio epitet igrača utakmice za svojih 16 koševa i osam skokova. Njegov brat Moritz je ubacio 12 poena, a veliki doprinos su dali Andreas Obst s 13 koševa te Johannes Thiemann sa 10. Po devet poena su ubacili Daniel Theis i Dennis Schroder koji je iz igre gađao samo 4/26 i promašio svih osam pokušaja za tricu.

Latvijce je predvodio razigravač Arturs Žagars s 24 koša i osam asistencija. Neutješni Davis Bertans, koji je promašio tricu za pobjedu, postigao je 20 poena, a Rolands Šmits je imao 14 koševa i osam skokova.

Latvijci će već u četvrtak igrati utakmicu za plasman od 5. do 8. mjesta protiv Italije.

Od 14.30 sati u posljednjem četvrtfinalnom dvoboju će igrati reprezentacije Slovenije i Kanade.