Njegovani muškarci su na cijeni. Uz ove savjete bit ćete neodoljivi

Autor:

Pixabay

Proteklih godina muškarci sve više pažnje posvećuju svom izgledu i češće posjećuju kozmetičke salone. Redovitije se i šišaju, vole masaže, manikure i odlaske u solarij. Njega muškarca više nije tabu tema

Prošla su vremena kada je jači spol koristio samo sapun, pjenu za brijanje i eventualno dezodorans u svakodnevnoj njezi. Kozmetička industrija svakodnevno na tržište lansira desetke raznih proizvoda namijenjenih muškoj populaciji. Današnji moderan muškarac sve više vremena provodi u kupaonici, njegujući lice i tijelo kremama, losionima, tonicima i serumima. I na to se više ne gleda podozrivo, već s velikim odobravanjem.

I oni, baš kao i žene, žele izgledati lijepo i njegovano te usporiti prve znakove starenja. Stoga i ne čudi podatak da je jedan od najbrže rastućih sektora u kozmetičkoj industriji divizija proizvoda za mušku njegu. Tržište i stavovi društva uvelike su se promijenili posljednjih godina. Oglašivačka industrija trlja ruke, reklama koje promoviraju muške proizvode sve je više i fokus se od nekadašnjih reklama pjena za brijanje proširio i na anti-age liniju koju muškarci sve više koriste.

Kupovina preparata za njegu – prava mora

Koža muškarca se razlikuje od kože žene: 20 posto je deblja, dermis je bogatiji kolagenom i elastinom, pa im je koža elastičnija i čvršća, a i tragovi bora javljaju se kasnije, žlijezde lojnice su aktivnije, pore se lakše začepljuju i imaju više nečistoća. I dok žene koriste svakodnevno čak do deset raznih preparata za njegu, muškarcima je dovoljan jedan do dva proizvoda za sve. Njima je noćna mora kupovina preparata za njegu jer uopće ne znaju odakle početi.

Prvi korak je konzultacija s kozmetičarom ili dermatologom kako bi se utvrdio tip kože – je li suha, mješovita ili masna.
Njega muške kože počinje brijanjem. Devedeset posto muškaraca koja se svakodnevno brije tijekom života na brijanje potroši do šest mjeseci života. Bilo da se muškarac brije ručno ili električnim aparatom, koža lica se uništava, točnije njezin hidrolipni film, gubi se zaštita kože, a svakodnevna mehanička iritacija izaziva mikroabraziju kože. Stoga se preporuča prije nanošenja kreme ili gela dobro je lice navlažiti mlakom vodom jer to pomaže da se dlake isprave i lakše obriju. Gelovi za brijanje bolji su od pjena jer sadrže sastojke koji oslobađaju pore od nečistoća pa dlake lakše izbijaju dok rastu.

Kako njegovati kožu lica nakon brijanja

Nakon brijanja kožu treba svakako dobro isprati hladnom vodom i nježno obrisati ručnikom te je namazati kremom za lice kako ne bi došlo do crvenila i dodatne iritacije kože. Preporuča se i losion s antiseptičkim svojstvima jer sprečava infekcije, a ako sadržavaju vitamine A, C, i E, usporit će starenje kože. Koliko je važna njega lica govori i podatak koji je proizašao iz jednog istraživanja u SAD-u kojim se utvrdilo da čak 78 posto muškaraca ima problema s iritacijom i peckanjem kože nakon brijanja. Nikako se ne preporučuju losioni koji sadrže alkohol koji je agresivan za kožu te je dodatno oštećuje, već oni koji sadrže primjerice aloe veru.

Svakodnevna hidratacija kože fluidima i kremama je nužna, jer se u protivnom isušuje, zateže te se pojavljuju bore. Upotreba gela za pranje lica treba biti jedan od glavnih proizvoda u njezi koji se koristi dva do tri puta tjedno jer sadrži kiseline za uklanjanje mrtvih stanica kože i čisti pore. Sapuni se više ne koriste za pranje lice jer jako isušuju kožu. Piling se preporučuje jednom tjedno jer se losionima ne mogu odstraniti sve nečistoće i odumrle stanice kože. Njime se poboljšava i cirkulacija kože te joj se vraća sjaj i mekoća. Nakon pilinga brijanje je potpunije i temeljitije. Tonici koji vlaže kožu dobrodošli su jer njihovim nanošenjem koža postaje elastična, a izgled svjež.

Čišćenje i njega lica i tijela

Područje oko očiju nikako se ne smije zapostaviti. Koža je izrazito tanka i zahtjeva posebnu njegu. Muškarcima će se prve bore javljati na čelu i oko očiju i one su puno vidljivije nego u žena. Stoga, svakodnevno nanošenje krema za područje oko očiju doista je neophodno, jer se jednim ili povremenim apliciranjem neće postići nikakav efekt. Isto vrijedi i za njegu usana koje se svakodnevno trebaju mazati balzamima jer je ona jako osjetljiva na vanjske utjecaje (hladnoću, sunce, vjetar…), a nije na odmet ni piling jednom mjesečno. Njega tijela započinje pravilnim odabirom gela za tuširanje koji ne smije isušivati kožu. Topla voda dodatno isušuje kožu stoga, treba odmah nakon tuširanja nanijeti losion ili kremu za tijelo koja sadrži ureu, pantenol ili bisabolol kako bi se sačuvala vlažnost i elastičnost kože. Ruke i laktove dodatno bi trebalo njegovati kremama masnije konzistenciju.

Kako bi se koža sačuvala od štetnih UV zraka potrebno je gotovo tijekom cijele godine nanositi kremu sa zaštitnim faktorom i to najmanje 20-ak minuta prije izlaska iz kuće. Kozmetičara bi trebalo posjetiti osobito zimi i tijekom godine u prelaznim razdobljima, a od tretmana se preporučuju čišćenje i njega lica. Pravilna i balansirana prehrana, meni bogat voćem i povrćem koji obiluju antioksidansima melem su za kožu. Nutricionisti preporučuju izbjegavanje pržene i hrane pečene na masti. Maslinovo ulje neka bude zastupljeno u spravljanju jela. Unošenje dovoljno tekućine kao i aktivno bavljenje sportom pridonijet će zdravom izgledu kože, ali i fit formi. Redovita njega lica i tijela nije više samo obveza i privilegij žena.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.