NIKOLAIDIS ‘Vučić nastavlja Miloševićevu ratnu politiku, za sada mirnim sredstvima’

Autor:

TANJA DRAŠKIĆ-SAVIĆ/SA(N)JAM KNJIGE PULA, ŠUŠUR! FESTIVAL OD RIČI

Nagrađivani crnogorski književnik Andrej Nikolaidis koji je gostovao na festivalu na Korčuli govori o trenutačnoj situaciji u Crnoj Gori, odnosu te zemlje sa Srbijom, o ratnim politikama ’90-ih, te o europskom putu Crne Gore koji, prema njegovu mišljenju, nije tako izgledan, barem ne u skorije vrijeme

Krajem prošlog tjedna na Korčuli se sedmu godinu za redom održao književni festival “Šušur! Festival od riči”, u organizaciji pet prijateljica iz Beograda, Splita i Zagreba koje su okupljene u udruzi kulturne akcije Kula sa željom da publici ponude kvalitetan književni sadržaj i pobude interes za regionalnu književnost. Festival su ove godine podržali europska književna mreža TRADUKI, Ministarstvo kulture Republike Hrvatske, Turistička zajednica Grada Korčule, a partneri su udruga Blockfrei iz Beča i Centar za kulturu Korčula. Jedan od gostiju bio je i crnogorski književnik i kolumnist Andrej Nikolaidis. Rođen je 1974. u Sarajevu, a danas živi u Ulcinju. Njegova najpoznatija književna djela su romani “Mimesis”, “Sin”, “Dolazak” i “Mađarska rečenica”. Prevedena su na četrnaest jezika te je dobio regionalnu književnu nagradu Meša Selimović za roman “Mađarska rečenica”, nagradu Europske unije za književnost za roman “Sin”, a za roman “Odlaganje. Parezija” dobio je crnogorsku državnu nagradu Mirosavljevo jevanđelje.

Osim po književnosti, poznat je i po reagiranjima na političko-društvene aktualnosti pa ga je tako redatelj Emir Kusturica tužio, a sud u Podgorici osudio na kaznu od 5.500 eura, zbog vrijeđanja Kusturice. U tekstu “Zašto Bosanci i Hercegovci trebaju zaobilaziti Herceg Novi”, objavljenom u “Slobodnoj Bosni”, opisao je Herceg Novi kao “demonski grad ubojica, luđaka, Karadžićevih simpatizera i Miloševićevih glasača”, a turizam je definirao kao pakao u njegovom tranzicijskom mutant izdanju. Zbog tog teksta Nikolaidis je tužen zbog “izazivanja vjerske i nacionalne netrpeljivosti i izazivanja ruglu države Crne Gore”, ali nije došlo do suđenja…

Pročitajte više u novom broju Nacionala…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.