NBA: Zubac odličan u pobjedi Clippersa

epa10939752 LA Clippers center Ivica Zubac (L) and Portland Trail Blazers center Deandre Ayton (R) reach up for the ball during the third quarter of the NBA basketball game between the Portland Trail Blazers and the Los Angeles Clippers at Crypto.com Arena in Los Angeles, California, USA, 25 October 2023.  EPA/CAROLINE BREHMAN  SHUTTERSTOCK OUT

EPA/CAROLINE BREHMAN

Hrvatski košarkaški reprezentativac Ivica Zubac odlično je otvorio novu NBA sezonu ubacivši 20 koševa uz 12 skokova i četiri blokade u pobjedi njegovih LA Clippersa koji su sa 123-111 nadigrali Portland Trail Blazerse na domaćem terenu.

Zubac je na parketu proveo 25 i pol minuta te imao šut iz igre 8/10.

Paul George je s 27 koševa i šest asistencija bio najbolji strijelac Clippersa, a 23 poena, uz šest asistencija i pet skokova, ubacio je Kawhi Leonard. Bones Hyland je postigao 17 koševa, a Russell Westbrook je spojio 11 poena i 13 asistencija u šestoj uzastopnoj pobjedi Clippersa protiv Trail Blazersa koji su prvi put u posljednjih 12 godina ušli u sezonu bez Damiana Lillarda koji je tijekom ljeta u igračkoj razmjeni otišao u Milwaukee Buckse, za koje će debitirati u četvrtak.

Strijelce Portlanda je s 20 koševa predvodio Malcom Brogdon, a Anfernee Simons je ubacio 18 poena.

Luka Šamanić je igrao dvije i pol minute te postigao dva koša za Utah Jazz u domaćem porazu 114-130 od Sacramento Kingsa. Jordan Clarkson je s 24 poena i šest asistencija predvodio strijelce Jazza, a Lauri Markkanen je dodao 19 koševa i 10 skokova, dok je John Collins, novi centar momčadi iz Salt Lake Cityja, spojio 15 poena i 11 skokova.

Najzaslužniji za pobjedu Sacramenta bili su Harrison Barnes s 33 koša te Domantas Sabonis s 22 poena, 12 skokova i pet asistencija. De’Aaron Fox je pobjedi pridonio s 18 koševa, pet skokova i šest asistencija.

Luka Dončić i Dallas Mavericksi pokvarili su debi prvog izbora drafta Victora Wembanyame u NBA ligi. Iako je zbog ozljede bilo upitno hoće li uopće zaigrati, sjajni Slovenac je sezonu otvorio s ‘triple-double’ učinkom od 33 koša, 14 skokova i 10 asistencija, a Mavsi su slavili sa 126-119 na gostovanju u San Antoniju.

Wembanyama je za nešto više od 23 minute postigao 15 koševa uz pet skokova, dvije asistencije i jednu blokadu, ali je imao i pet izgubljenih lopti te je bio četvrti strijelac Spursa koje je predvodio Devin Vassell s 23 koša.

Uz Dončića, najbolji kod Dallasa bio Kyrie Irving s 22 poena i šest asistencija, a po 17 poena su dodali Grant Williams i Tim Hardaway Jr.

U svom debiju u dresu Boston Celticsa zablistao je Latvijac Kristaps Porzingis koji je devet od svojih 30 koševa postigao u zadnje dvije i pol minute te tako pomogao svojoj novoj momčadi da preokrene zaostatak od šest poena u završnici utakmice i dođe do pobjede 108-104 na gostovanju kod New York Knicksa, koji su Porzingisa 2015. doveli u NBA ligu.

Uz Latvijca, koji je imao i osam skokova te četiri blokade, briljirao je i Jayson Tatum s 34 poena i 11 skokova, dok je novi razigravač Celticsa Jrue Holiday imao devet koševa i dvije asistencije, ali se istaknuo s tri blokade.

Celticsi su veći dio utakmice vodili, a u zadnju četvrtinu su ušli s devet koševa prednosti (82-73). No, Knicksi su napravili potpuni preokret te u zadnjih 3;39 minuta ušli s vodstvom 101-95. Ipak, zahvaljujući ponajviše Porzingisu Boston je odnio pobjedu iz Madison Square Gardena.

Pobjedu u New Yorku ostvarili su i Cleveland Cavaliersi koji su svladali Brooklyn Netse sa 114-113, a junak u gostujućoj momčadi bio je Donovan Mitchell koji je pogodio pobjedničku tricu 12.1 sekundi prije kraja. Mitchell je s 27 koševa, šest asistencija, pet skokova i četiri ukradene lopte popunio statističke stupce, a veliki doprinos pobjedi Cavsa dao je i Max Strus s 27 poena i 12 skokova. Isaac Okoro je ubacio 18, a Darius Garland 15 koševa za pobjednike.

Netsima nije pomoglo 36 poena Cama Thomasa. Mikal Bridges je ubacio 20 koševa za Brooklyn.

Bez Bojana Bogdanovića u sastavu Detroit Pistonsi su poraženi s minimalnih 103-102 na gostovanju u Miamiju, gdje je posljednji koš postignut 1:44 minute prije kraja. Pistonsi su u tom razdoblju imali tri prilike za vodstvo, ali su dvaput promašili, a jednom je polaganje Cadea Cunninghama zaustavio Bam Adebayo blokadom.

Adebayo je s 22 koša, osam skokova i dvije blokade bio jedan od najboljih igrača Miamija koji je umalo ispustio 19 koševa prednosti (94-75). Jimmy Butler je imao 19 poena i 13 skokova, a dvostruko-dvoznamenkasti učinak imao je i Kevin Love s 13 koševa i 10 skokova.

Cunningham je s 30 poena bio najbolji strijelac utakmice, a dodao je i devet asistencija. Dvostruko-dvoznamenkasti učinak za Pistonse imali su Jalen Duren (17 poena, 14 skokova) i Isaiah Stewart (14 koševa, 14 skokova).

Najuvjerljiviju pobjedu druge večeri u novoj NBA sezoni ostvario je Orlando Magic koji je s 116-86 svladao gostujuće Houston Rocketse. Cole Anthony je s 20 koševa i osam skokova predvodio strijelce Orlanda. Svjetski prvak s Njemačkom Franz Wagner dodao je 19 poena, a prošlosezonski najbolji novak NBA lige Paolo Banchero je imao 12 koševa te po pet skokova i asistencija. Za Rocketse su po 14 koševa postigli Dillon Brooks, Alperen Sengun i Fred VanVleet.

S 20 ili više koševa prednosti svoje su suparnike pobijedili i Indiana Pacersi te Oklahoma City Thunder.

Pacersi su u Indianapolisu svladali Washington Wizardse sa 143-120, a čak osmorica domaćih košarkaša su ubacili dvoznamenkast broj poena. Predvodio ih je Bruce Brown s 24, a Tyrese Haliburton je uz 20 koševa imao i 11 asistencija. Bennedict Mathurin je završio s 18 poena. Strijelce Wizardsa predvodio je Kyle Kuzma s 25 koševa.

Oklahoma City je slavio s 124-104 na gostovanju u Chicagu, a najbolji igrač utakmice bio je Shai Gilgeous-Alexander s 31 poenom i 10 asistencija. za vodstvo Oklahoma Cityja do pobjede kod Chicaga. Po 16 koševa su ubacili Jalen Williams i Josh Giddey koji je tome dodao šest skokova i šest asistencija. Centar Chet Holmgren je debitirao za Thunder s 11 poena, četiri skoka i tri asistencije. Za Bullse je 20 koševa postigao DeMar DeRozan, a Zach LaVine je ubacio 16 poena.

OZNAKE: NBA, ivica zubac