Nasljednici braće Sinković love finale Olimpijskih igara u Parizu

Autor:

30.11.2023., Zagreb - Anton i Patrik Loncaric, braca veslaci. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Anton i Patrik Lončarić 23-godišnji su blizanci i nekadašnji juniorski svjetski prvaci u veslanju koji će dogodine, prvi put, nastupiti na Olimpijskim igrama u Parizu u disciplini dvojac na pariće

Blizanci Anton i Patrik Lončarić ispunili su olimpijsku normu na nedavnom Svjetskom prvenstvu u veslanju održanom u Beogradu. Prvih pet mjesta u finalu B vodilo je u Pariz. Posljednjih 500 metara zaostajali su tri sekunde za, tada petom, posadom Danske. Danci su na Olimpijadi u Tokiju osvojili brončanu medalju u disciplini dvojac bez kormilara. Svi treninzi od 2011. godine, kada su počeli veslati u osječkom Iktusu na Dravi, svi uzleti poput osvajanja juniorskog Svjetskog prvenstva 2017. u Litvi, Europskog prvenstva godinu dana kasnije u Francuskoj, vrijeme promjenjivih uspjeha u seniorskoj konkurenciji, saželi su se u vremenu kraćem od dvije minute i manjem od 500 metara. O trenutku kada gube prolaz na Olimpijske igre, Patrik Lončarić je rekao: „Imam tri slike u glavi. Jedna je gdje gubimo pravac, gdje mi se stvara strah da bismo mogli udariti bovu, ali kada smo već tu idemo maksimalno. Znam da smo se skroz grčili i dva puta sam osjetio Dance pored nas, što me stvarno potaklo da dam to još nešto, da pomislim ‘tu smo’, da dam sve, i prošli smo kroz cilj kada se u nekoliko desetinki oglasila ciljna sirena nekoliko puta. Teturam u čamcu nekoliko puta naprijed nazad, ne znam gdje bih, naginjem se, osjećam vodu jer mi je ruka pala, zamalo se okrećemo, vraćam se i liježem natrag u čamac i čujem gdje Anton govori da smo prošli. Neko vrijeme nisam mogao ništa, emocije nisu dopirale do mene koliko sam bio prazan. Tek nakon nekog vremena sve je probilo iz mene, ali mogao sam samo plakati. Za drugo nisam imao snage“.

Plasman na OI u Parizu ostvarili su na SP-u u Beogradu. ‘Sve je probilo iz mene, mogao sam samo plakati’, kaže Patrik prisjećajući se te utrke

Rođeni 2000. godine danas su 192 centimetra visoki i 95 kilograma teški veslači. Veslati su počeli s 11 godina u Veslačkom klubu Iktus iz Osijeka, gdje ih je u školi veslanja trenirala Jasminka Kraljević-Čolić. Od tada nižu se stotine kilometara veslanja. Kažu da vole biti na otvorenom, na svježem zraku, pa treninge nadopunjuju vožnjom biciklima i skijaškim trčanjem tijekom zimskih mjeseci.

Trenutno su u vremenu prilagodbe. Nakon promišljanja o prioritetima, slijedom analize stručnog stožera donijeta je odluka da se braća Sinković vrate u dvojac bez, a blizanci Lončarić okušaju u dvojcu na pariće. Pretpostavka je da će u toj disciplini, shodno svojoj kvaliteti, braća Sinković lakše dohvatiti najviše postolje. Lončarići su prihvatili odluku i s istim žarom i optimizmom počeli se pripremati za izazov koji im donosi natjecanje u dvojcu na pariće. U toj disciplini su započeli svoju veslačku karijeru, a 2016. godine trener u Iktusu Krešimir Ižaković premjestio ih je u dvojac bez kormilara, u kojem su osvojili svoje najveće uspjehe, što uključuje i titulu juniorskih svjetskih prvaka 2017. godine u Litvi.

Kada su imali 17 godina, Anton i Patrik Lončarić bili su svjetski juniorski prvaci, a godinu dana kasnije postali su i europski prvaci. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Dvije su vrste veslanja. ‘’Scull’’ veslanje podrazumijeva da svaki veslač ima po jedno veslo u ruci, dok u ‘’rimenu’’ veslač drži jedno veslo s obje ruke. Tehnika je različita usprkos vrlo sličnom osnovnom pokretu. „Završili smo jedan ciklus i otvorili novi krug priprema početkom desetog mjeseca. Vratili smo se osnovama. Provodimo vrijeme u samcima, treniramo ‘scull’ i nije to više kao što smo razbijali treninge u ‘rimenu’ drugim načinom veslanja, već je to postala naša osnovna disciplina. S većom dozom ozbiljnosti smo ušli u ‘scull’ veslanje, jer to će biti disciplina koju ćemo veslati na Olimpijadi.“

Patrik je objasnio najveću razliku: „U svakoj ruci imate veslo, na što mi nismo navikli. U neku ruku to je lakše zbog održavanja ravnoteže, što je uvelike problem u dvojcu bez kormilara koji je zbog toga ‘mentalna’ disciplina.“ Istaknuo je i da je za prilagodbu na novu disciplinu najvažnije preveslati što veći broj kilometara, što su dijelom uspjeli na netom završenim pripremama, a posebno važnim ističe one koje će s braćom Sinković odraditi u Pisi tijekom veljače. One će biti ključne za postizanje tehničke kvalitete i ujednačenosti zaveslaja.

Donijeta je odluka da se braća Sinković vrate u dvojac bez, a blizanci Lončarić okušaju u dvojcu na pariće. Lončarići su prihvatili tu odluku

Trenutno odrađuju pripreme na veslačkim simulatorima – ergometrima – u klubu, uz povećanje maksimalne snage koju odrađuju pod supervizijom vrhunskog kondicijskog trenera Branka Zemunika. Na treningu kojem smo prisustvovali, kao mentor pojavio se naš najbolji veslački trener Nikola Bralić koji brusi detalje zaveslaja. Ono što je bitno je njegov transfer znanja koji svesrdno prebacuje na Tonija Urlića, trenera blizanaca Lončarić. On je i napravio plan priprema, kao i nastupa do Olimpijade u Parizu te dvaput dnevno prati njihove treninge. „Prva regata na kojoj ćemo nastupiti je ‘Croatia Open’ gdje ćemo zapravo vidjeti okvirne brzine, dobre i loše stvari tijekom trke i utvrditi dijelove zaveslaja i trke na kojima moramo raditi. Zatim slijede tri nastupa na Svjetskom kupu i Europsko prvenstvo, a konačni cilj je nastup na Olimpijskim igrama u Parizu“, rekao je Urlić.

Blizanci Lončarić odlučni su u namjeri da postignu ranije zacrtan cilj, san koji ih vodi od početka treniranja veslanja – finale Olimpijskih igara. Ostaje im odraditi mjesece rada na suhom, odveslati tisuće kilometara na vodi u vjeri da će im, kao i u Beogradu kada su izborili normu, omogućiti nekoliko desetinki brže vrijeme od protivnika kako bi san postao stvarnost.

Tekst nastao u suradnji s JANAF-om

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.