NAŠI VANI: Hrvati potpisali premijernu prvenstvenu titulu Rakowa, Modrić podigao 23. trofej s Realom u karijeri

Soccer Football - Polish Cup - Final - Legia Warsaw v Rakow Czestochowa - Stadion Narodowy, Warsaw, Poland - May 2, 2023 Rakow Czestochowa's Fran Tudor scores a penalty during the penalty shootout REUTERS/Aleksandra Szmigiel Photo: ALEKSANDRA SZMIGIEL/REUTERS

ALEKSANDRA SZMIGIEL

Nogometna sezona ide ka svome kraju, a još je jedan bogati vikend iza nas pa je vrijeme za pregled nastupa hrvatskih internacionalaca diljem Europe.

ŠPANJOLSKA

Luka Modrić je odigrao posljednjih desetak minuta za Real Madrid u pobjedi od 2:1 protiv Osasune u finalu Kupa Kralja nakon čega se okitio 23. trofejom od dolaska u redove „Kraljeva“. S druge strane, za Osasunu je do 70. minute igrao Ante Budimir koji je imao samo 19 dodira s loptom, 3/13 osvojenih duela i dvije otklonjene opasnosti.

NJEMAČKA

Andrej Kramarić je bio strijelac s bijele točke za Hoffenheim u domaćoj pobjedi od 3:1 protiv Einrachta. Uz pogodak, Kramarić je pogodio okvir gola, upisao jedno ključno dodavanje, imao jedan uspješan dribling i dva osvojena duela za 78 minuta provedenih na terenu.

Strijelac u Bundesligi je bio i Dion Drena Beljo koji je zabio za minimalnu pobjedu Augsburga od 1:0 protiv Union Berlina. Beljo je 18 dodira s loptom iskoristio za pogodak, uspješan dribling, 2 ključna dodavanja, 5/8 osvojenih duela i jednu promašenu veliku priliku. Svih 90 minuta za goste je odigrao Josip Juranović te je za to vrijeme upisao 3 ključna dodavanja te po jednu otklonjenu opasnost, blokiran udarac, presijecanje, oduzetu loptu i uspješan dribling.

Nogometaši Herthe su uhvatili posljednji vlak za nastavak borbe za ostanak u Bundesligi slavljem od 2:1 na svom Olympiastadionu u Berlinu protiv Stuttgarta. Izvrsnu utakmicu, vrijednu uvrštavanja u SofaScore momčad kola, odigrao je Filip Uremović koji ju je okončao s dva blokirana udarca, 5 presječenih dodavanja, 6 oduzetih lopti, 7 otklonjenih opasnosti i čak 12/15 osvojenih duela. S druge strane je među istaknutijim nogometašima Stuttgarta bio Borna Sosa koji je zabilježio 2 uspješna driblinga, 4 ključna dodavanja, 5 uspješnih centaršuteva (od 14 pokušaja) te je osvojio 7 od 11 duela u kojima je sudjelovao.

Team of the Week provided by Sofascore

ITALIJA

U pobjedi Milana od 2:0 protiv Lazija, Ante Rebić i Toma Bašić su u igru ušli s klupe. Milanov Rebić je ušao u 69. minuti te je do kraja utakmice imao 3/3 uspješna driblinga te 4/4 osvojena duela, dok je Laziov Bašić igrao od 68. minute, istaknuo se promašenom velikom prilikom.

Marcelo Brozović je kao kapetan predvodio Inter u pobjedi od 2:0 protiv Rome na Olimpicu, a susret je okončao s 5/12 osvojenih duela, 2/3 uspješna driblinga, dvije otklonjene opasnosti, dvije oduzete lopte, dok je čak 4 puta bio predriblan.

Mario Pašalić je igrao do 60. minute u domaćem porazu Atalante od 2:0 protiv Juventusa te je imao dva presijecanja, 2/4 osvojena duela i po jednu otklonjenu opasnost i blokiran udarac.

Nikola Vlašić je bio asistent u domaćem remiju Torina od 1:1 protiv Monze. Za 76 minuta na terenu, Vlašić je uz asistenciju upisao i 3 ključna dodavanja te je osvojio 6/13 duela u kojima je sudjelovao.

FRANCUSKA

U fantastičnoj utakmici između Lyona i Montpelliera koja je završila rezultatom 5:4, bivši hrvatski reprezentativac Dejan Lovren je najprije skrivio penal pa se onda iskupio prvim pogotkom od povratka u Francusku. Uz to, oduzeo je dvije lopte, otklonio 4 opasnosti i osvojio 5 od 9 duela u kojima je sudjelovao.

Lovro Majer je odigrao svih 90 minuta za Rennais u gostujućem porazu od 2:1 protiv Nice, a utakmicu je završio s 3/5 preciznih dugih lopti, 4/5 uspješnih driblinga i 8/15 osvojenih duela.

NIZOZEMSKA

U „hrvatskom“ okršaju između Fortune Sittard i Vitessea, slavili su domaći nogometaši s 2:0. S dvije obrane i čiste mreže je susret završio vratar Ivor Pandur, dok je Kristijan Bistrović za 85 minuta na terenu imao dva ključna dodavanja, 2/2 precizne duge lopte, dvije otklonjene opasnosti uz po jedno presijecanje i jednu oduzetu loptu. Kod poraženih su s klupe u igru ušli Gabriel Vidović i Dominik Oroz pa su ostali bez značajnijeg učinka.

PORTUGAL

Petar Musa je ušao u igru u 76. minuti za Benficu u pobjedi od 1:0 protiv Brage te je do kraja susreta osvojio 2 duela od 5 u koliko ih je sudjelovao.

Fabijan Buntić je uknjižio 4 obrane u gostujućem porazu Vizele od 3:0 protiv Vitorije Guimaraes.

BELGIJA

Stipe Perica je ušao u igru u 83. minuti za Standard u domaćem porazu od 2:1 protiv Genta te je do kraja nastupa izgubio sva 3 duela, dok je loptu dodirnuo 3 puta.

AUSTRIJA

Jan Jurčec je odigrao cijelu utakmicu u remiju bez pogodaka između njegovog Altacha i Wolfsbergera. Oduzeo je 3 lopte, presijekao isti broj dodavanja i osvojio 5/9 duela na tlu.

Tin Plavotić je bio strijelac u gostujućem remiju Rieda kod Austrije Lustenau, a uz svoj četvrti prvenstveni pogodak, imao je i jedno ključno dodavanje, jedan uspješan dribling, jedno presijecanje, jedan blokiran udarac, jednu oduzetu loptu, dok je otklonio 5 opasnosti kraj svog gola i osvojio 5/10 duela. Uz njega, svih 90 minuta za Ried je odigrao i Roko Jurišić te je bio jako dobar s dva ključna dodavanja, 2/3 uspješna driblinga, a osvojio je i 4 od 5 duela u kojima je sudjelovao.

Matija Horvat je ušao u igru u 72. minuti u uvjerljivoj pobjedi Hartberga od 5:0 protiv Tirola, a možemo istaknuti sva 3 osvojena duela i po jednu preciznu dugu loptu i jednu oduzetu.

Marin Ljubičić je igrao do 59. minute u gostujućem remiju od 1:1 između njegovog LASK-a i Austrije Klagenfurt. Za to vrijeme na terenu je imao svega jedan blokiran udarac, dok je osvojio samo jedan od 5 duela u kojima je sudjelovao.

SRBIJA

Josip Ćalušić je bio strijelac u gostujućoj pobjedi TSC-a od 4:1 protiv Radničkog. Bio mu je to drugi pogodak od dolaska u Bačku Topolu.

Dražen Bagarić Ante Vukušić su ušli u igru u 76. minuti utakmice između Javora i njihove Kolubare koja je završila porazom od 2:0.

TURSKA

Nogometaši Umraniyespora su na krilima bivšeg Hajdukovca Mehmeta Umuta Nayira (hattrick + asistencija) s 4:1 svladali Sivasspor, a svih 90 minuta za domaću momčad je odigrao Tomislav Glumac koji je u ulozi kapetana osvojio 5/7 duela, precizno poslao 6/9 dugih lopti, a imao je i 6 otklonjenih opasnosti. S klupe Umraniyespora je u 58. minuti u igru ušao Antonio Mršić koji je nastup obilježio s jednom kreiranom velikom prilikom i s 3/3 precizne duge lopte.

ŠVICARSKA

Roko Šimić je kao „joker s klupe“ bio strijelac s bijele točke u švicarskom Klassikeru između Basela i Zuricha koji je pripao gostima rezultatom 2:0, dok je Nikola Katić odigrao svih 90 minuta tijekom kojih je uz pogođen okvir gola, osvojio 4 od 5 duela u kojima je sudjelovao te je otklonio 8 opasnosti kraj gola. Također, u sudačkoj nadoknadi je nastradao nakon što ga je Taulant Xhaka udario glavom u prsa.

Matej Maglica je odigrao svih 90 minuta za St. Gallen u domaćem porazu od 2:0 protiv Young Boysa, a susret je završio s 4/6 osvojenih duela i po 2 blokirana udarca, 2 oduzete lopte i 2 otklonjene opasnosti.

UKRAJINA

Neven Đurasek je igrao do 46. minute za Šahtar u remiju od 1:1 protiv Oleksandrije.

Ivijan Svržnjak je igrao do 46. minute u porazu Lviva od 1:0 protiv Metalista.

ČEŠKA

Robert Mišković je odigrao svih 90 minuta za Banik Ostravu u uvjerljivoj domaćoj pobjedi od 4:0 protiv Brna.

DANSKA

Matej Delač je u porazu njegovog Horsensa od 4:0 protiv Aalborga uknjižio 6 obrana, od kojih su 4 bile poslije udaraca unutar šesnaesterca.

Josip Radošević je odigrao svih 90 minuta u gostujućoj pobjedi Brondbyja od 3:1 protiv Randersa, a ogled je zaključio s jednim blokiranim udarcem, 2 otklonjene opasnosti, 3 oduzete lopte, 4 presijecanja i 5/9 osvojenih duela.

RUSIJA

Mario Ćurić je odigrao svih 90 minuta za Torpedo u teškom domaćem porazu od 5:1 protiv Akhmata. Ono što je pozitivno jest to da je bio najbolje ocijenjeni igrač svoje ekipe s dvije otklonjene opasnosti, 4 presijecanja, 4 oduzete lopte, 4/4 uspješna driblinga, 5/5 preciznih dugih lopti, a osvojio je i 12/18 duela u kojima je sudjelovao.

U remiju bez pogodaka između Nizhny Novgoroda i Urala, svih 90 minuta za goste su odigrali Silvije Begić i Danijel Miškić. Begić se istaknuo sa 7 otklonjenih opasnosti i čak 13 od 22 precizne duge lopte, dok su Miškićeve sve tri duge lopte bile precizne, a imao je po jedno presijecanje, blokiran udarac i dvije oduzete lopte.

IZRAEL

Ante Puljić je odigrao svih 90 minuta za Sakhnin u domaćem porazu od 3:2 protiv Hapoel Hadere.

Hrvoje Ilić je ušao u igru u 69. minuti za Hapoel Tel Aviv u domaćem remiju od 2:2 protiv Hapoel Ironi Kiryat Shmone.

CIPAR

Ivica Ivušić je bio između vratnica Pafosa u remiju od 1:1 protiv APOEL-a.

Marin Jakoliš je ušao u igru u 87. minuti za AEK Larnacu u remiju od 1:1 protiv Aris Limassola.

Niko Datković je odigrao svih 90 minuta za Nea Salamis u domaćem porazu od 2:0 protiv Anorthosis.

POLJSKA

Usprkos porazu od 1:0 na gostovanju kod Korone Kielce, nogometaši Rakowa su po prvi put u povijesti postali prvaci Poljske. Ovim putem čestitamo kapetanu Zoranu Arseniću i Franu Tudoru na velikoj tituli.

Antonio Milić je odigrao svih 90 minuta za Lech u domaćoj pobjedi od 3:0 protiv Cracovije te je imao 6 otklonjenih opasnosti, dok je osvojio 6 od 12 duela u kojima je sudjelovao.

Dante Stipica je obranio dva udarca u pobjedi Pogona od 2:1 protiv Legije kojom je momčad iz Varšave ostala i bez matematičke šanse za novu titulu prvaka Poljske. Za domaće je nastupio i Danijel Lončar koji je na jednoj strani terena pogodio okvir gola, dok je na drugoj otklonio 6 opasnosti.

MAĐARSKA

Ivan Lovrić je kao kapetan predvodio Honved u domaćoj pobjedi od 1:0 protiv Kecskemetija.

Antonio Mance je ušao u igru u 77. minuti za Debrecen u gostujućem remiju bez pogodaka protiv Paksija.

Dominik Kovačić je odigrao svih 90 minuta u gostujućem porazu Kisvarde od 3:0 protiv Ferencvarosa.

Zoran Lesjak je sa ZTE-om preko tjedna osvojio prvi Kup Mađarske u 103-godišnjoj povijesti, a za vikend je odigrao cijeli susret u domaćoj pobjedi od 2:1 protiv Puskas Akademije. Karlo Bartolec je za goste odigrao cijelo drugo poluvrijeme.

Marko Brtan je odigrao svih 90 minuta za Mezokovesd u gostujućem remiju od 1:1 protiv Fehervara.

RUMUNJSKA

Marko Dugandžić je bio strijelac u teškom porazu svog Rapida od čak 7:2 na gostovanju kod Farula te mu je to bio jubilarni 20. prvenstveni pogodak ove sezone.

Karlo Muhar je bio jedini strijelac Cluja u domaćem remiju od 1:1 protiv Universitatea Craiove, dok je svih 90 minuta za domaće odigrao Lovro Cvek. Za goste je svih 90 minuta odigrao Juraj Badelj, a s klupe je u igru ušao Ante Roguljić u 61. minuti te je na terenu proveo samo 15 minuta.

Ivan Martić je odigrao svih 90 minuta za Universitatea Cluj u gostujućem remiju bez pogodaka protiv Botosanija.

Karlo Letica je sačuvao mrežu Hermannstadta netaknutom u remiju bez pogodaka protiv Universitatea Craiove 1948 te je upisao jednu obranu, dok je njegov suigrač Matko Babić u igru ušao u drugoj minuti sudačke nadoknade.

BUGARSKA

Petar Čuić je ušao u igru u 81. minuti za Septemvri u domaćem porazu od 1:0 protiv Pirina.

Renato Punčec je odigrao svih 90 minuta za Botev Plovdiv u domaćem porazu od 2:0 protiv Ludogoretsa.

Ante Živković je bio asistent kod drugog pogotka Hebara u gostujućoj pobjedi od 2:0 protiv Beroea prije nego što ga je Loren Maružin zamijenio u 76. minuti utakmice.

Vratar Dinko Horkaš je branio sve do 74. minute za Lokomotiv Plovdiv u pobjedi od 1:0 protiv Levskog, dok je njegov suigrač Josip Tomašević u igru ušao u 94. minuti susreta. Horkaš je upisao 5 obrana.

SLOVAČKA

Andrija Balić je igrao do 92. minute za Bansku Bystricu u gostujućoj pobjedi od 1:0 protiv Spartak Trnave.

KAZAHSTAN

Andrija Filipović je ušao u igru u 74. minuti za Aktobe u domaćoj pobjedi od 2:1 protiv Aksua.

Vratar Josip Čondrić i kapetan Marin Tomasov su odigrali svih 90 minuta za Astanu u pobjedi od 2:0 protiv Maqtaarala.

Ivan Graf je igrao do 59. minute za Kyzylzhar u gostujućem porazu od 1:0 protiv Shakhter Karagandyja kada je igru morao napustiti zbog crvenog kartona.

SLOVENIJA

U Sloveniji se igralo uzbudljivo finale Kupa između Olimpije i Maribora u kojem su poslije produžetaka do pobjede od 2:1 i trofeja stigli prvaci Slovenije – nogometaši Olimpije. Za Olimpiju su sva trojica Hrvata ostala na klupi, dok su za Maribor u početnoj postavi bili Ivan BrnićMarin Laušić te Marko Tolić koji je imao priliku donijeti trofej Mariboru trofej, ali je u 11. minuti sudačke nadoknade regularnog dijela pokušao panenkom iznenaditi Vidovšeka, no Slovenac je taj pokušaj glatko obranio. Prema posljednjim navodima, Tolić više neće zaigrati za Maribor…

LATVIJA

Hrvoje Babec je igrao do 81. minute za Rigu u domaćoj pobjedi od 1:0 protiv Daugavpilsa.

FINSKA

Marin Ljubić je bio između vratnica Lahtija u gostujućem porazu od 3:0 protiv Honke.

LITVA

Petar Mamić i Stipe Vučur su bili u početnoj postavi Žalgirisa u gostujućoj pobjedi od 2:0 protiv Riteraija.

Filip Dangubić je odigrao svih 90 minuta za Hegelmann u gostujućem porazu od 2:0 protiv Dziugasa.

BOSNA I HERCEGOVINA

Nogometaši Zrinjskog su s 4:1 svladali Slobodu na otvaranju 30. kola Premijer lige BiH u utakmici u kojoj je Matija Malekinušić bio strijelac i asistent, a pogodak je postigao i Tomislav Kiš. Uz njih dvojicu su za domaće nastupili vratar Marko MarićKarlo Kamenar te Matej Senić, dok je za goste do 64. minute igrao Marko Pervan.

Luka Kulenović je bio strijelac odlučujućeg pogotka za pobjedu Sloge Doboj od 2:1 na gostovanju kod Tuzle City za koju je drugih 45 minuta odigrao Petar Mišić.

Široki Brijeg i Posušje su u hercegovačkom derbiju remizirali rezultatom 1:1, a strijelac za goste je bio 19-godišnji Vinko Rozić. Za domaće su nastupili vratar Renato JosipovićIlija BagarićMihael Kuprešak, Di Mateo LovrićBožo MusaTomislav Knežević i Frano Medić, dok su za goste, uz strijelca Rozića, zaigrali vratar Luka KukićGabrijel BobanTomislav DadićDario KrištoLuka LučićIvan RocaArijan Brković i Frane Maglica.

Ante Hrkać i Tino Blaž Lauš su odigrali svih 90 minuta za Velež u gostujućem porazu od 2:1 protiv Željezničara u utakmici s gomilom sudačkih repova na štetu Mostaraca.

U pobjedi Borca od 1:0 nad Sarajevom, s također velikim sudačkim repovima, za domaće su svih 90 minuta odigrali Jakov Blagaić i Ivan Lagundžić, dok su za goste cijeli susret odigrali Frane Čirjak i Ivan Jelić Balta.

ALBANIJA

Marko Jurić je igrao do 45. minute u gostujućem remiju njegove Vllaznije od 2:2 protiv Kastriotija, a igru je napustio ranije zbog crvenog kartona.

Edi Baša je ušao u 58. minuti za Kukesi u gostujućem porazu od 3:1 protiv Partizanija.

Amir Kahrimanović je odigrao svih 90 minuta u gostujućem remiju Erzenija od 1:1 protiv Lacija.

SJEVERNA MAKEDONIJA

Mario Vrdoljak je igrao do 71. minute u domaćem porazu Akademije Pandev od 4:1 protiv Tikveša.

Tomislav Turčin je odigrao svih 90 minuta za Sileks u gostujućem porazu od 3:0 protiv Struge koja je tom pobjedom po prvi put u povijesti postala prvak svoje zemlje.