Napad na djecu u Vukovaru motiviran nacionalnom mržnjom

Autor:

26.10.2021., Vukovar - Mjesto sjecanja – Vukovarska bolnica 1991.
Za vrijeme opsade Vukovara gradska bolnica postala je vojna bolnica.
Tijekom opsade Vukovarska bolnica je bila pod stalnim neprijateljskim vatrom, unatoc velikom crvenom krizu koji je postavljen u krovnoj bolnici, signalizirao je neprijateljskom zrakoplovstvu da je rijec na mjestu zasticenom Zenevskim konvencijama. Unatoc tome, tijekom tromjesecne opsade grada na krugu bolnice svakodnevno su padali projekti. Medicinsko osoblje i pacijenti premjesteni su u podrumu bolnice gdje su lijecnici radili u neadekvatnim uvjetima i bez potrebne medicinske opreme. Dana 20. studenoga 1991. godine pripadnici JNA zaustavili su medjunarodne promatrace u sredistu grada te su za to vrijeme iz bolnice izveli vise od 260 ljudi koji su ubijeni na Ovcari ili nekoj drugoj lokaciji, a za mnoge se jos i danas traga.
Na potresan nacin ovdje je prikazana atmosfera koja je vladala u vukovarskoj bolnici te jeseni 1991. godine – trenutak zaustavljen u vremenu. U podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice, vjerno je rekonstruiran zivot nekoliko stotina ranjenika i bolnickog osoblja tijekom okupacije grada.  Ovaj postav nastao je u sjecanje na te herojske dane. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Državno odvjetništvo nije reagiralo adekvatno na napad na vukovarske maloljetnike, ocijenile su u petak u zajedničkoj izjavi organizacije za prava žena koje posebno ističu da taj napad nije prepoznat kao zločin iz mržnje na temelju nacionalnog podrijetla.

Brutalan fizički napad na maloljetne osobe u dobi 15 i 16 godina dogodio se  nakon što su napadači čuli da dječaci govore ekavicom te su im vikali za vrijeme napada „Delije“, ističe se u izjavi koju potpisuje 40-ak ženskih udruga povodom prošlotjednog nasilja u Vukovaru.

Ističu da to ukazuje na napad motiviran mržnjom na temelju nacionalnog podrijetla te smatraju da ni policija ni Državno odvjetništvo nisu reagirali adekvatno jer se napadače još uvijek ne tereti za počinjenje kaznenih djela iz mržnje.

Upozoravaju da se u hrvatskom društvu teško  prepoznaju specifični oblici nasilja kao što je zločini iz mržnje, a za koje su propisane strože sankcije Kaznenim zakonom, čija primjena redovito izostaje.

Poručuju da svakodnevno svjedočimo nasilju u svim segmentima privatnog i javnog života na koje država, unatoč postojećim zakonima, strategijama i protokolima, ne nalazi adekvatan odgovor.

Ujedno, izražavaju podršku žrtvama brutalnog napada i njihovim roditeljima te osuđuju propuste institucija kao i sve pokušaje opravdavanja toga zločina i okrivljavanja žrtava.

Također traže sustavnu edukaciju i senzibilizaciju  policije,  pravosudnih organa  i javnosti te podsjećaju na hitnost uvođenja građanskog odgoja u školama kako bi kroz obrazovni sustav poticali mlade na nenasilničko ponašanje i prihvaćanje različitosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.