Ministarstvo: “Djelatnici dječjih vrtića moraju imati plaće jednake ili veće od zaposlenika u osnovnim školama”

Autor:

27.10.2021.,Sibenik-U Solarisu je svecano otvorena 23.Konferencija Carnet users conference,godisnje okupljanje Carnet-ovih korisnika i suradnika, ukljucujuci ucitelje, nastavnike i ravnatelje u Osnovnim i Srednjim skolama, profesore na fakultetima.Nazocne su pozdravili novi direktor Carneta Hrvoje Puljiz,Bernard Grsic, drzavni tajnik Sredisnjeg drzavnog ureda za razvoj digitalnog drustva,sibenski dogradonacelnik Danijel Mileta i ministar Radovan Fuks.U prozemlju se izlozena nova dostignuca umjetne inteligencije.
 Photo: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Dusko Jaramaz/PIXSELL

Ministarstvo znanosti i obrazovanja odgovorilo je na otvoreno pismo sindikata predškolskog odgoja.

U otvorenom pismu sindikati su poručili: “Odričemo se odgovornosti za sve moguće posljedice pogrešnih odluka Ministarstva znanosti i obrazovanja, jedinica lokalnih samoprava i drugih subjekata kao osnivača dječjih vrtića u Republici hrvatskoj zbog rada u uvjetima protivnim odredbama zakonskih i podzakonskih akata koji uređuju rad predsškolskih ustanova te jamče prava djeteta”.

Ministarstvo je odgovorilo:

“Naime, za provedbu Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju zaduženi su ravnatelji i Upravna vijeća te vlasnici vrtića odnosno gradovi i općine koji imenuju ravnatelje i većinu članova Upravnih vijeća. Uloga Ministarstva, odnosno prosvjetne inspekcije je da nadzire poštivanje propisa što ona svakodnevno i radi te nakon prijave (koja nakon izmjena Zakona ne može biti anonimna) provodi inspekcijski nadzor te ukoliko utvrdi nepoštivanje pedagoškog standarda određuje propisane kazne u iznosima 15.000 kuna za vrtić, odnosno 8.000 za ravnatelja vrtića. Budući da se dječji vrtići u potpunosti financiraju iz proračuna gradova i općina te kazne posredno plaćaju vlasnici vrtića, odnosno gradovi i općine.

Isto tako, Ministarstvo obrazovanja je Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju otvorilo mogućnost financiranja izgradnje, dogradnje, opremanja i poslovanja vrtića iz nacionalnih sredstava što najbolje pokazuje Nacionalni program oporavka i odobravanje 1,28 mlrd kuna za izgradnju, dogradnju i opremanje više od 250 dječjih vrtića temeljem poziva kojim je svim prijaviteljima koji su imali potrebnu dokumentaciju i to bez uvjeta razvijenosti gradova i općina odobreno financiranje gradnje, dogradnje i/ili opremanje vrtića.

Što se tiče plaća svih djelatnika u dječjim vrtićima ne samo odgojiteljica i odgojitelja, želeći zaštititi djelatnike dječjih vrtića i postići ujednačenost njihovih primanja u cijeloj Hrvatskoj, Zakonom o predškolskom odgoju i obrazovanju člankom 51. propisano je da se “na utvrđivanje i obračun plaća, naknada i drugih prihoda zaposlenika dječjih vrtića, koji su u vlasništvu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave, primjenjuju propisi kojima se uređuju plaće, naknade i drugi prihodi javnih službenika i namještenika zaposlenih u osnovnom školstvu, ako su ti propisi povoljniji za zaposlenike.

To konkretno znači da svi djelatnici dječjih vrtića moraju imati materijalna prava i plaće jednake ili veće od zaposlenika u osnovnim školama. Dakle, ukoliko pojedini poslodavac, odnosno dječji vrtić krši propisanu odredbu Zakona, djelatnici mogu pokrenuti sudske tužbe”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.