‘Ministar Horvat i ravnatelj CERP-a nas proglašavaju špekulantima, a mi želimo spasiti Brodarski’

Autor:

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL, SEConstructions

Predstavnik slovačke tvrtke SE Constructions Miroslav Jurjević odbacuje tvrdnje ministra Darka Horvata i ravnatelja CERP-a Milana Plećaša koji su, tvrdi, izmanipulirali premijera Plenkovića. Planira tužiti Plećaša zbog trgovine utjecajem

Miroslav Jurjević, opunomoćenik tvrtke SE Constructions, hrvatske podružnice slovačke NTE Development Grupe koja već više od godinu dana bezuspješno pokušava uvjeriti hrvatske državne institucije da su njihove namjere strateškog partnerstva s Brodarskim institutom vrlo ozbiljne, odlučio je javno istupiti i u razgovoru za Nacional demantirati tvrdnje koje su proteklih tjedana u javnosti iznosili ravnatelj Centra za restrukturiranje i prodaju Milan Plećaš i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat. Jurjević tvrdi da je tvrtka SE Constructions objema institucijama pružila konkretne dokaze da raspolaže znanjem i financijskim sredstvima da ispuni sve svoje obveze navedene u obvezujućem pismu namjere koje je na obje adrese poslano u rujnu, no i Plećaš i Horvat tu su ponudu jednostavno ignorirali. Jurjević posve otvoreno kaže da je CERP izmanipulirao hrvatsku vladu iznoseći neistine o slovačkoj tvrtki, neosnovano ih prikazujući kao špekulante, iako su oni, kako tvrdi, kroz dokumentaciju dokazali da je njihova namjera opstanak Brodarskog instituta, čime im je nanesena šteta ugledu, ali i poslovanju. Predstavnik tvrtke SE Constructions Nacionalu je rekao i da tvrdnje CERP-a i Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine o navodnoj neadekvatnosti plana restrukturiranja Brodarskog instituta koji je SE Constructions predao CERP-u te o navodnom nedostatku financijskih garancija za njegovo ispunjenje nisu istinite. Jurjević sumnja da je ovdje u pitanju i trgovanje političkim utjecajem i vršenje pritiska na sud koji je stavljen u poziciju da krši zakon koji bi trebao provoditi, jer je Trgovački sud odbio u zakonskom roku otvoriti stečaj nad Brodarskim institutom, a upozorava i da je Vlada odobrila zajam Institutu bez instrumenta osiguranja, što je protuzakonito. Zbog svega toga, predstavnici slovačke tvrtke će, kako je rekao, osim kaznenih prijava pred međunarodnim institucijama protiv države i njezinih institucija, prije svega CERP-a i Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine te prijava Europskom uredu za borbu protiv prijevara (OLAF) i Europskoj komisiji, o čemu je Nacional pisao početkom prosinca, pred nadležnim međunarodnim instancama pokrenuti i odštetni zahtjev kao naknadu za štetu nanesenu njihovu poslovanju.

‘Opravdano sumnjamo da je netko političkim pritiscima i intervencijama spriječio sud da obavi svoj posao. A kako ne možemo vjerovati hrvatskim sudovima, prisiljeni smo slučaj dignuti na međunarodnu razinu’

Jurjević kaže kako SE Construction i u ovom trenutku na računu ima iznos od šest i pol milijuna eura namijenjen saniranju dugovanja Brodarskog instituta i ulaganju u prvu fazu obnove infrastrukture i pokretanja poslovanja i to je potvrđeno kroz obvezujuću ponudu koju je tvrtka 1. rujna poslala CERP-u i Vladi. „I Horvat i Plećaš su dobro znali da tvrtka SE Constructions ima novac na računu koji je posve dovoljan za podmirenje svih dugovanja i prvu fazu obnove, jer bismo našu tražbinu od oko 27 milijuna kuna pretvorili u ulaganje. Tvrdnje Milana Plećaša iz CERP-a i ministra Darka Horvata da planovi restrukturiranja Brodarskog instituta nisu bili prihvatljivi, da su bili nepotpuni i da nisu sadržavali održive planove poslovanja Instituta te da su zbog toga u više navrata odbijeni jednostavno nisu istiniti. Zamjerali su da plan restrukturiranja nema statičku i dinamičku metodu, da mu nedostaju financijski pokazatelji, financijski izvještaji i još štošta drugo. Plan ima sve to, ima sve ono što takav plan treba imati, čak i više pokazatelja i izvještaja nego što je potrebno, i da su ga uopće pročitali to bi vidjeli. Svaki put je bila neka nova zamjerka. Zamjerali su i da plan nema garancije za ispunjenje financijskih obveza. Kakvu drugu garanciju tvrtka može dati osim potvrde da na računu ima novac potreban za ispunjenje plana restrukturiranja?“ pita se Jurjević. Kaže i da je SE Constructions prije nekoliko mjeseci uputio dopis i Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak (HBOR) i Ministarstvu financija koji su, uz slovačku tvrtku, dva najveća pojedinačna vjerovnika Brodarskog instituta, s ponudom da se u okviru ponude za strateško partnerstvo novcem koji imaju na računu podmire sva dugovanja koje Brodarski institut ima prema tim institucijama. „Osim neformalnih odgovora koji su do nas stizali neslužbenim putem, ni iz jedne od tih institucija nikada nije stigao službeni odgovor na našu ponudu“, kaže Jurjević.

Brodarski institut je već sredinom ove godine, kaže Jurjević, bio u blokadi više od 120 dana i stekli su se uvjeti za otvaranje stečaja. „FINA je 12. lipnja poslala obavijest Trgovačkom sudu u Zagrebu da su se stekli uvjeti za otvaranje stečaja. I tada smo reagirali i potvrdili da kroz stečajni plan možemo ostvariti svoje ulaganje. Trgovački sud je bio dužan u roku od 30 dana sazvati prvo pripremno ročište za otvaranje stečaja. Ni do danas to nije učinio. I to je trgovina političkim utjecajem zbog koje Hrvatsku prijavljujemo OLAF-u i Europskoj komisiji jer opravdano sumnjamo da je netko političkim pritiscima i intervencijama spriječio sud da obavi svoj posao. A kako ne možemo vjerovati hrvatskim sudovima da će zaštititi naš interes, prisiljeni smo slučaj dignuti na međunarodnu razinu“, kaže Jurjević i objašnjava da su se na prijavu OLAF-u odlučili zbog činjenice da je Vlada donijela odluku o saniranju dugova Brodarskog instituta zajmom od 60 milijuna kuna na temelju izvještaja koji joj je predočio CERP: „No sve ono što je CERP naveo u tom izvještaju ne odgovara istini i nije točno. CERP je tvrtku SE Construction proglasio špekulativnim društvom, iznio je niz neistina o našim namjerama i neistinito je prikazao sposobnost naše tvrtke da ostvarimo strateško partnerstvo s Brodarskim institutom. Za sve naše tvrdnje imamo dokaze. CERP je izmanipulirao Vladu“, tvrdi Jurjević.

Bivši direktor Brodarskog instituta Igor Tripković, koji je naprasno smijenjen u srpnju ove godine kako bi se stvorio prostor za provođenje odluke o likvidaciji, Nacionalu je potvrdio da je postojalo veliko zanimanje nekoliko uglednih tvrtki za posve konkretnu suradnju s Brodarskim. FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

On kaže kako su opstrukcije tvrtke SE Constructions koje je proveo Milan Plećaš iz CERP-a, a i Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine i ministar Darko Horvat, počele onoga trenutka kada su obje institucije shvatile da slovačka tvrtka misli ozbiljno i da ima sposobnost i želju da doista izvuče Brodarski institut iz problema i osovi ga na noge. Sastanak s ministrom Horvatom, na kojem su uz Jurjevića prisustvovali i predstavnik slovačkog veleposlanstva u Zagrebu te direktor slovačke tvrtke NTE Development Grupa Miroslav Roman, održan je 12. listopada. Na njemu su Slovaci predstavili plan za spas Brodarskog instituta te su potvrdili još jednom svoju namjeru da zadrže poslovanje i prošire ga na nove djelatnosti. Pritom su demantirali optužbe da su špekulativni fond koji cilja isključivo na nekretnine te su ministru Horvatu planovima i pokazateljima potvrdili da je njihova namjera opstanak Instituta i širenje njegova poslovanja.

„Nakon tog sastanka nismo dobili nikakve prijedloge za nastavak pregovora o Institutu s ministrove strane, iako je on obećao da će ih poslati. Nikada nas nakon toga nitko nije kontaktirao ni iz CERP-a ni iz Ministarstva. Nismo dobili čak ni zapisnik sa sastanka, rečeno nam je da se zapisnici ne vode, što nam je bilo jako čudno. U isto nas je vrijeme novi direktor Instituta Denis Duralija zavlačio tvrdnjama kako želi s nama razgovarati o mogućnostima strateškog partnerstva, iako su i nama iz samog Instituta naknadno potvrdili da je već prvoga dana izjavio da je došao likvidirati Institut a ne s namjerom da ga spasi. To je bila samo manipulacija i kupovanje vremena. Samo jednu u nizu takvih koje smo doživjeli. Obvezujuće pismo namjere poslali smo Vladi nakon višemjesečnih ignoriranja ministra Horvata i Plećaša.

A onda je stigla odluka o likvidaciji koja nas je sve iznenadila jer je nismo očekivali i o kojoj nas nitko nije obavijestio“, ispričao je Jurjević. On kaže da mu ni danas nije jasno zbog čega im ministar Horvat i ravnatelj CERP-a jasno nisu dali do znanja da nisu poželjni za strateškog partnera i da Vlada ima druge planove s Brodarskim institutom. Umjesto toga, kaže, zavlačili su ih, lažnim obećanjima dovodili u zabludu i manipulirali, iako su znali da ništa od toga što su obećavali neće biti ispunjeno. „Ispali smo jako naivni jer smo vjerovali da možemo imati povjerenje u sustav, državne institucije i sudove“, konstatira Jurjević i upozorava da institut vlasničkog zajma, koji je Vlada odobrila Brodarskom institutu za saniranje dugovanja u procesu likvidacije, pravno ne postoji i zakonski je vrlo upitan, između ostaloga i zato što je to već treća državna potpora koja je Institutu isplaćena u protekle četiri godine. Zakonski, država ovakvoj instituciji može odobriti samo jednu potporu, o čemu je Nacional također pisao početkom prosinca.

I bivši direktor Brodarskog instituta Igor Tripković, koji je naprasno smijenjen u srpnju ove godine kako bi se stvorio prostor za provođenje odluke o likvidaciji, Nacionalu je potvrdio da je postojalo veliko zanimanje nekoliko uglednih tvrtki za posve konkretnu suradnju s Brodarskim. “U vrijeme kada sam ja bio direktor naš je Institut posjetila slovačka delegacija koja je došla razmotriti mogućnosti suradnje. U delegaciji je bio i upravitelj slovačkog predstavništva Lloyda Oto Tóth koji je predstavio mogućnosti suradnje na području pomorskih tehnologija, i nekolicina profesora sa strojarskih fakulteta u Bratislavi i Žilinama koji su predlagali suradnju s Brodarskim institutom na projektima razvoja tehnologije za gospodarenje otpadom (Waste to energy), a bilo je i posve konkretnih razgovora oko pokretanja našeg laboratorija za razvoj karbonskih tehnologija”, objasnio je. No i Plećaš i ministar Horvat sve su te prijedloge ignorirali, planove restrukturiranja su uporno odbacivali, a pisma namjere proglašavali neozbiljnima i nedovoljno konkretnima, odnosno bez garancija da se predloženo može ispuniti.

‘U vrijeme kada sam ja bio direktor naš je Institut posjetila slovačka delegacija koja je došla razmotriti mogućnosti suradnje na području pomorskih tehnologija’, kaže bivši ravnatelj Igor Tripković

Već dugo, tvrdi Jurjević, postoji problem kako ravnatelj CERP-a Plećaš, Vlada i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat tretiraju predstavnike tvrtke SE Constructions. „Već više od godinu dana nas se u javnosti pokušava prikazati kao špekulante kojima je isključiva namjera uništiti Brodarski institut i dokopati se zemljišta. To je neistina i čista manipulacija“, tvrdi Jurjević i kaže kako je njihova namjera posve suprotna. „Mi želimo obnoviti Brodarski institut jer je njegovo poslovanje vrlo blisko našemu. A ravnatelj CERP-a Plećaš i ministar Horvat kao predstavnici hrvatskih državnih institucija nas proglašavaju manipulatorima i špekulantima. NTE Development Grupa kao vlasnik tvrtke SE Constructions nije u Hrvatsku došla špekulirati već razvijati posao. Uostalom, upravo smo u Ogulinu otvorili veliku energanu na biomasu vrijednu 72 milijuna eura u kojoj osim električne energije proizvodimo karbon, odnosno čisti ugljik i čađu, vrijedne sirovine koje se dobro prodaju na europskom tržištu. Na otvaranje naše energane sredinom studenoga došao je i predsjednik Nacionalnog vijeća Slovačke Boris Kollár koji je boravio u radnom posjetu Hrvatskoj i koji nam je tako pružio podršku. Pa zar to što predsjednik parlamenta naše matične zemlje prisustvuje otvaranju postrojenja koje smo izgradili, a veleposlanik Slovačke u Hrvatskoj Peter Susko kontaktira s državnim institucijama i raspituje se o pojedinostima vezanima uz Brodarski institut nisu dovoljno jaki dokazi da smo ozbiljna tvrtka koja je u Hrvatsku došla raditi a ne špekulirati?” pita se Jurjević i dodaje kako tvrtka NTE Development Grupa nije anonimna u Slovačkoj.

Ispričao je da je upravo zbog potrebe za laboratorijskim testiranjima i analizama karbona, koje je Brodarski institut tada radio, prije gotovo dvije godine stupio u kontakt s tadašnjim direktorom Igorom Tripkovićem. “Brodarski je već tada bio u financijskim problemima, no kada smo vidjeli što se sve u Institutu radi shvatili smo da je njihova djelatnost vrlo kompatibilna našoj, da se jednim dijelom i poklapa i da postoji prostor za suradnju. NTE Development Grupa surađuje s nekoliko velikih nizozemskih i britanskih brodarskih tvrtki koje se bave projektiranjem brodova i izradom brodske opreme i dijelova i tu smo prepoznali mogućnost suradnje i korištenja znanja i infrastrukture Brodarskog instituta”, kaže i dodaje da su, osim suradnje sa slovačkim Lloydom i tamošnjim sveučilištima, razradili i projekte gradnje male plinske elektrane koja bi Institutu omogućila energetsku samodostatnost te lokalne bolnice, za koju je dobivena i garancija financijskog partnera Danube Kapitala koji je izrazio spremnost financirati izgradnju bolnice iznosom od 100 milijuna eura. “Mogućnosti je bilo, ponude su bile vrlo ozbiljne i realne i meni nije jasno zašto obvezujuće pismo namjere vrijedi svugdje u svijetu, a jedino našem Ministarstvu graditeljstva ono nije dovoljno vjerodostojno. Nekome u Ministarstvu graditeljstva, CERP-u ili u Vladi nije bilo u interesu da se naša ponuda realizira”, zaključio je Jurjević.

Igor Tripković Nacionalu je potvrdio da je odluka Vlade da Brodarski institut kao znanstvenu instituciju svede na 300-tinjak milijuna kuna vrijedno zemljište jednostavno neshvatljiva. On kaže: “Nitko ne može objasniti, a siguran sam niti ministar Horvat niti ravnatelj Plećaš, iako bi bilo zanimljivo čuti njihova objašnjenja, zašto je u procjenu Brodarskog instituta uzeta samo vrijednost nekretnina, a ne vrlo vrijedna tehnička dokumentacija stvarana 73 godine, niti jedinstvenih devet laboratorija koji su tehnički ispravni. Očito je da se razmišlja isključivo o nekom budućem nekretninskom biznisu, jer je neshvatljiva naknadna izjava CERP-a, koja nije navedena u obrazloženju koje su CERP i Ministarstvo predočili Vladi, da će laboratorije možda spojiti sa srodnim fakultetima ili institucijama. Bilo bi dobro ako bi i ravnatelj CERP-a Plećaš i ministar Horvat objasnili na koji način misle laboratorije pripojiti bilo kome kad ih uopće nisu procijenili niti su ih uzeli u obzir kao postojeću imovinu.”

A kada je pak riječ o potencijalnom nekretninskom biznisu koji moguće stoji iza odluke o likvidaciji Brodarskog instituta i koji je spomenuo Tripković, čitav prostor od 106.000 kvadratnih metara zemljišta na kojem leži Brodarski institut nalazi se u zoni D prostornoplanske izgradnje – zona opće društvene namjene – na kojoj je dozvoljena gradnja objekata od društvenog interesa poput dječjih vrtića, škola, bolnica, domova za starije ili sportskih objekata. Uz to, značajan dio zemljišta s dijelom objekata na njemu proglašen je kulturnim dobrom, što znači da ma tom prostoru vrijede daleko stroži uvjeti gradnje.

‘Novac koji smo osigurali za pokriće dugovanja i uplatu iznosa od pet milijuna eura u prvih osam mjeseci od našeg ulaska u Institut kao strateškog partnera još smo spremni uplatiti’, kaže Miroslav Jurjević

Tripković upozorava: “Sud je Brodarskom institutu početkom prosinca ove godine odbio dati dozvolu za upis založnog prava kao garanciju vraćanja vlasničkog zajma od 60 milijuna kuna koje mu je odobrila Vlada za podmirenje dugovanja vjerovnicima. Upis založnog prava odbijen je zbog još uvijek aktivnog rješenja o ovrsi koje je na zahtjev vjerovnika, tvrtke SE Constructions 15. studenoga ove godine izdao Općinski sud u Novom Zagrebu. Ako država namjerava prodati zemljište Brodarskog instituta – a morat će jer ne postoji drugi način da vrati odobrenih 60 milijuna kuna zajma – teško će se naći kupac koji će kupiti takvo zemljište na kojem smijete graditi samo školu, vrtić ili sportske objekte. No kada bi se skinula oznaka kulturnog dobra, tada bi se zemljište na takvoj lokaciji prodalo bez problema, ali sada po znatno većoj cijeni od procijenjenih 300 milijuna kuna. Naime, zadržavanje zemljišta i zgrada je besmisleno jer nekretnine nose mjesečne troškove održavanja i komunalnih naknada koje će ići na teret CERP-a, odnosno poreznih obveznika.”

Čini se da je upravo budućnost nekretnine ključni moment cijele ove priče oko Brodarskog instituta. Hoće li, dakle, CERP zatražiti skidanje oznake kulturnog dobra na zemljištu BI-a prije raspisivanja natječaja za prodaju zemljišta? Ili će to prepustiti kupcu? Učini li to prije otvaranja natječaja za prodaju zemljišta, država ima priliku dobro zaraditi na prodaji zemljišta. A prepusti li to kupcu, iznos koji će proračun inkasirati bit će puno manji i taj će podatak biti jasan signal da je cijela igra oko Brodarskog instituta, koja je uključivala uporno višemjesečno ignoriranje i zavlačenje slovačke ponude za spas te institucije te žurno provođenje procesa likvidacije čak i po cijenu ignoriranja Vladine odluke o pravilima po kojima se taj proces mora provesti, odigrana za točno određenog kupca. Istovremeno, Nacionalu su dobro upućeni izvori iz samog Brodarskog instituta potvrdili da članovi novog Nadzornog odbora, koji je imenovan u ožujku ove godine nakon naprasne smjene starog, posljednjih mjeseci učestalo postavljaju pitanja je li i kada bivša Uprava Instituta zahtijevala skidanje oznaka kulturnog dobra na dijelu čestica u vlasništvu Instituta te traže razloge zbog kojih to do sada nije učinjeno. “Postupak skidanja oznake kulturnog dobra jako im je zanimljiv i o njemu često raspravljaju pa je djelatnicima Instituta već posve jasno da su članovi Nadzornog odbora i imenovani kako bi taj postupak ubrzali. U isto vrijeme, sada već smijenjeni direktor Denis Duralija više je puta spominjao kako će se na prostoru Brodarskog graditi ekološki ‘zeleni grad’”, pojasnio je naš izvor. Tko stoji iza tih planova ostaje nepoznato, no te priče samo potpiruju zaključke o tome da vrijedan prostor Instituta već ima zacrtanu buduću namjenu, što svakako ide u prilog nagađanjima da igrokaz oko Brodarskog instituta, pa onda i čudno i blago rečeno sumnjivo ponašanjem državnih institucija u ovom slučaju imaju posve konkretne temelje u kojima je duboko ugrađen interes točno određenih tvrtki i pojedinaca.

No ni slovačka tvrtka NTE Development Grupa nije rekla zadnju riječ. “Mi još uvijek nismo odustali od Brodarskog instituta, iako nam je cijela ova situacija u zadnjih godinu dana prouzročila puno gorčine. Naša ponuda i dalje vrijedi i mi stojimo iza nje. Novac koji smo osigurali za pokriće dugovanja Brodarskog i uplatu iznosa od pet milijuna eura u prvih osam mjeseci od našeg ulaska u Institut kao strateškog partnera, a na što smo se obvezali u obvezujućem pismu namjere koje smo početkom rujna poslali CERP-u i Vladi, još je na računu i spremni smo uplatiti ga u najkraćem mogućem roku”, tvrdi Miroslav Jurjević. S obzirom na njihovu najavu da su u postupku podizanja kaznenih prijava protiv nadležnih institucija u Hrvatskoj te prijave OLAF-u i Europskoj komisiji zbog nanošenja štete njihovom poslovanju, o Brodarskom institutu će se još puno toga čuti i u narednim mjesecima. A budući da je o borbi tvrtke NTE Development Grupe s državnim institucijama u Hrvatskoj dobro informirano i Veleposlanstvo Slovačke u Zagrebu, ovaj će slučaj zasigurno imati negativne reperkusije na brojne upite slovačkih investitora za ulaganjima u Hrvatsku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.