Miami bolji od Bostona u sedmoj utakmici finala Istoka, ništa od povijesnog preokreta Celticsa

May 29, 2023; Boston, Massachusetts, USA; Miami Heat forward Jimmy Butler (22) shoots against Boston Celtics forward Grant Williams (12) in the first quarter during game seven of the Eastern Conference Finals for the 2023 NBA playoffs at TD Garden. Mandatory Credit: David Butler II-USA TODAY Sports Photo: David Butler II/REUTERS

David Butler II/REUTERS

Miami je u sedmoj utakmici finala Istočne NBA konferencije u gostima s 103-84 pobijedio Boston i plasirao se u veliko finale gdje će igrati protiv Denvera. Nakon što je Heat prosuo vodstvo od 3-0 a Boston došao na korak do prolaska poslije minusa od tri utakmice, najveći preokret u povijesti NBA lige ipak se nije dogodio. Nakon New Yorka 1999. godine prvi će puta osmi nositelj igrati finale a na tom putu Miami je prvo izgubio od Atlante u prvoj utakmici play-in turnira, da bi zatim kroz drugu priliku pobijedio Chicago i ušao u doigravanje gdje je s 4-1 nadigrao prvog nositelja Milwaukee, zatim New York s 4-2 i sada drugog nositelja s 4-3. Prva utakmica finala igra se u noći s četvrtka na petak, Denver kao momčad s boljim omjerom ima prednost domaćeg parketa.

Jimmy Butler s 28 koševa (12/28), sedam skokova i šest asistencija i Caleb Martin s 26 koševa (4/6 za tri), deset skokova i tri asistencije predvodili su Heat koji je prije godinu dana u doigravanju ispao od Bostona u sedam utakmica. „Nekada morate patiti da biste došli do stvari koje stvarno želite“, u filozofskom je tonu nakon utakmice rekao trener Miamija Eric Spoelstra. „Ova grupa igrača je pokazala snagu, ustrajnost i kolektivni duh, osobine koje su potrebne za postići ono što želite, dodao je Spoelstra nakon pobjede u sedmoj utakmici koju je Miamiju malotko predviđao.

Prvu četvrtinu Miami je dobio s 22-15 a nakon još pet minuta Heat je već bio na velikih 38-21. Boston se do kraja treće četvrtine tek u par navrata spuštao ispod zaostatka od deset koševa a u zadnjem periodu razlika je otišla i do najviših plus 23 za Miami.

Jayson Tatum je u prvom napadu izvrnuo zglob međutim ostao je u igri, koliko ga je to omelo možda se vidi iz tek 14 koševa (5/13) uz 11 skokova i četiri asistencije, Jaylen Brown je zabio 19 (8/23) uz osam skokova i pet asistencija, Derrick White je imao 18 koševa (5/12), Marcus Smart devet koševa (4/10).