Marko Jelić: “Treba obnoviti spomen područje i kosturnicu partizanskim osloboditeljima Knina”

Autor:

azivkovi/Nfoto

Šibensko-kninski župan Marko Jelić, donedavni gradonačelnik Knina, izjavio je za nacional.hr kako podržava inicijativu obnove spomen područja i kosturnice partizanskim osloboditeljima na brdu Spas u Kninu, gdje je do 1995. stajao spomenik oslobođenju 1944, miniran poslije Oluje.

“Naravno da podržavam tu inicijativu. Treba vidjeti s gradom Kninom što se može učiniti. Očekujem i podršku Ministarstva kulture. Trebalo bi izraditi arhitektonsko rješenje tog prostora, da zadrži postojeće vrijednosti, te da se postave interaktivna objašnjenja koja bi posjetiteljima temeljito objasnila bitku za oslobođenje Knina, ali i što se na tom mjestu događalo u kasnijim desetljećima”, izjavio je Jelić za nacional.hr.

Riječ je o inicijativi koju je u prosincu prošle godine, u suradnji sa sa Zajednicom antifašista i antifašističkih boraca Splitsko-dalmatinske županije, pokrenula splitska udruga Veterani Domovinskog rata i antifašisti (Vedra). “Pred sam kraj mog gradonačelničkog mandata u Kninu, razgovarao sam s predstavnicima udruge Vedra, i podržao njihovu inicijativu za obnovom spomen područja na brdu Spas”, kazao je Jelić nacional.hr-u.

U intervjuu za aktualni broj Nacionala, umirovljeni general Luka Džanko izjavio je kako udruga Vedra, koje je on član Središnjeg odbora, želi obnoviti spomenik u Kninu. “Želimo obnoviti spomen područje partizanima u Kninu. Očekujemo podršku Ministarstva kulture i pomoć sponzora koji žele pomoći, pa ih i ovako pozivam da nam se jave. Nećemo odustati od toga da mladima objasnimo tko su bili Titovi partizani, a tko ustaše – oni prvi osloboditelji, čiju su borbu nastavili branitelji 1991, a ovi drugi zločinci i okupatori”, kazao je Džanko za Nacional.

LUKA DŽANKO: ‘Medved je prevario branitelje antifašiste i mora se izjasniti priznaje li pobjedu nad ustašama podjednako kao i onu u Domovinskom ratu’

Na brdu Spas, nedaleko kninske tvrđave, 1969. godine podignut je spomenik u slavu partizana poginulih u bici za oslobođenje Knina, koja je trajala oko mjesec dana i završila 4. prosinca 1944. godine. Na istome mjestu, pod spomenikom, stajala je i spomen kosturnica s posmrtnim ostacima poginulih boraca 8. dalmatinskog korpusa Narodno oslobodilačke vojske, koji je porazio šest njemačkih divizija, dvije ustaške te domobransku i Dinarsku četničku diviziju zloglasnog Momčila popa Đujića. Bila je to završna bitka za oslobođenje Dalmacije, pa se 4. prosinca i danas neslužbeno smatra danom oslobođenja Dalmacije.

“Bila je to najkrvavija bitka u povijesti Dalmacije”, ocijenio je za nacional.hr Marko Jelić. “Treba znati da spomenik u Kninu nije samo spomenik partizanima koji su oslobodili Knin te spomenik borbi naroda za slobodu, nego i podsjećanje da je na tom mjestu poginulo 6,5 tisuća njemačkih vojnika, koji su stradali za pogrešnu ideologiju”, kaže Jelić.

Spomenik partizanima na brdu Spas miniran je, prema neslužbenim informacijama, točno na 51. obljetnicu oslobođenja Knina u Drugom svjetskom ratu:  4. prosinca 1995. Nikada nije utvrđeno tko je to učinio, ali se zna da je eksploziju uzrokovao plastični eksploziv. Kosturnica i grobnice poginulih partizana potom su devastirane i uništene. Desetljećima je spomen područje stajalo zapušteno i zaraslo u šikaru, dok gradonačelnički mandat 2017. nije preuzeo Marko Jelić. U njegovu je mandatu područje pokošeno i uređeno, a šiblje raskrčeno. Obnovljeno, međutim, nije ništa. “Oslobođenje Knina u Drugom svjetskom ratu jako je važan dio naše povijesti. Svi se moramo složiti da je antifašizam nešto što suštinski podržavamo, kao što se slažemo da odbacujemo komunizam, i zato moramo obnoviti spomen područje partizanskim osloboditeljima na brdu Spas u Kninu”, kazao je Marko Jelić za nacional.hr

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.