MARKO BIJAČ: ‘Ako ne osvojimo medalju, interes za vaterpolo pada. Takva smo nacija’

Autor:

06.09.2022., Spaladium Arena, Split - LEN Europsko prvenstvo u vaterpolu za muskarce, cetvrtfinale, Hrvatska - Gruzija. Marko Bijac  Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

FOTO: Miroslav Lelas/PIXSELL

Marko Bijač, golman hrvatske reprezentacije i jedan od najboljih svjetskih vaterpolista, za Tempo govori o svojoj karijeri i Olympiacosu te najavljuje Svjetsko prvenstvo koje 17. srpnja počinje u Fukuoki

Na predstojeće Svjetsko prvenstvo u vaterpolu koje će se održati u japanskom gradu Fukuoki od 17. do 30. srpnja, hrvatska reprezentacija dolazi kao aktualni europski prvak. Titula je to koja je osvojena prošle godine u Splitu čime je potvrđeno da je smjena generacija u reprezentaciji obavljena na najbolji mogući način. Među najiskusnijima sada su centri Josip Vrlić i Ivan Krapić, te 32-godišnji golman Marko Bijač, jedan od najtrofejnijih hrvatskih reprezentativaca. U svojoj kolekciji trofeja Bijač ima osvojene zlatne medalje na Svjetskom prvenstvu 2017. i Europskom 2022., nedostaje mu zlatna olimpijska medalja jer ima srebrnu iz Rio de Janeira 2016. godine. Klupski je osvojio Ligu prvaka 2016. s Jugom i 2021. s talijanskim Pro Reccom. Protekle dvije sezone brani za grčki Olympiacos i to tako da ga je LEN, na listi najboljih vaterpolista za 2022. godinu, svrstao na četvrto mjesto. U intervjuu za Tempo Bijač najavljuje Svjetsko prvenstvo u Fukuoki, govori o najzanimljivijim događajima iz svoje karijere te razmišlja li o zlatnoj olimpijskoj medalju u Parizu sljedeće godine.

TEMPO: Prije dvije godine od reprezentacije su se oprostila šestorica igrača, od vas su sada u reprezentaciji stariji samo Vrlić i kapetan Krapić. Smatrate li se sada, zajedno s ovom dvojicom igrača, vođom nacionalnog tima?

Da, do toga je došlo prirodnim putem. Već sam više od 10 godina u reprezentaciji, prošao sam toliko priprema i natjecanja, tako da je normalno da je do toga došlo. Mislim da u svakoj normalnoj sredini, pa tako i reprezentaciji, tako i treba biti. Nas trojica smo najduže u reprezentaciji i imamo najviše iskustva. No, to ne znači da nas drugi igrači gledaju s pretjeranim respektom, naši odnosi su prijateljski, sa svim igračima pa i s onim mlađima.

TEMPO: Prošle godine ste rekli kako je bilo lako igrati s igračima koji su se reprezentativno umirovili jer su oni u karijeri prošli svašta te da ne znate kako će mladi igrači reagirati na veliko natjecanje kao što je Europsko prvenstvo u Splitu. Na kraju je u Splitu osvojena zlatna medalja.

Da, to sam rekao, kao što sam svima, naročito mlađima, čestitao nakon osvojenog zlata u Splitu. Oni su u najtežim trenucima pokazali ogroman karakter i dokazali svima, pa tako i meni, da smo i dalje ekipa za najveće moguće domete. Sigurno je da nam je bilo teško u Splitu, možda i mentalno najteže, s obzirom na to da je tijekom ta dva tjedna na nama bio ogroman pritisak, naročito u eliminacijskim utakmicama. Bilo bi nam lakše da smo igrali negdje izvan Hrvatske. No, oni svi novi reprezentativci dali su ogroman doprinos pri osvajanju zlata i reagirali vrhunski kada je bilo najpotrebnije.

‘Stvorili smo ekipu koja vjeruje da može. Mislim da imamo vrlo čvrstu reprezentaciju te da nikome neće biti lako s nama’

TEMPO: Čak je i izbornik Ivica Tucak rekao prošle godine za Tempo kako ne može, zbog smjene generacija, garantirati osvajanje medalje u Splitu.

Ma naravno, pa nitko nije mogao garantirati medalju. I najjače reprezentacije koje igraju dugi niz godina zajedno u ovakvoj konkurenciji kakva je danas ne mogu garantirati osvajanje medalje. Nitko ne može biti siguran da će uzeti medalju a pogotovo nova reprezentacija kakva je bila Hrvatska. Bilo je iznimno teško procijeniti koliko daleko možemo doći. Mi smo na svjetskom prvenstvu prije toga napravili iznimno dobar rezultat ali taj nastup, nažalost, nismo okrunili medaljom. No, sve smo to naplatili dva mjeseca kasnije u Splitu.

TEMPO: Znači li to da je smjena generacija obavljena i da nakon europskog zlata reprezentacija putuje u Japan s visokom dozom samopouzdanja?

Sigurno da je ogromna razlika između ovog i prošlog ljeta. Svi ti momci imaju sada međunarodnog iskustva, iskustvo nastupa na velikim natjecanjima, ostvarili su velike uspjehe, što mnogi nisu imali iza sebe. Stvorili smo ekipu koja vjeruje da može. Mislim da imamo vrlo čvrstu reprezentaciju te da nikome neće biti lako s nama.

TEMPO: U više od 10 reprezentativnih godina osvojili se brojne medalje, na klupskoj ste razini dva puta osvajali Ligu prvaka. Odakle vam motivacija za daljnjim natjecanjima na najvišoj razini?

Ipak je reprezentacija nešto posebno. Svaki put kada se okupimo naiđem na nove momke, nađem nove motive. Zaboravim na dosadašnje uspjehe i neuspjehe, postavim cilj a to je iduće natjecanje, te svi zajedno radimo i treniramo kako bismo se što bolje prikazali. I uvijek se nadamo najvećim dometima, a to su medalje. Motivi se pronalaze svake godine, posebno ove kada idemo na Svjetsko prvenstvo u Fukuoki, što je ujedno i prva prilika da se kvalificiramo na Olimpijske igre u Parizu sljedeće godine. Onome kome to nije motivacija taj nije ni pravi sportaš.

TEMPO: Vi, ujedno, jedino niste osvojili zlatnu medalju na Olimpijskim igrama.

Da, ali to je u ovom trenutku daleko, prvo imamo pripreme u Americi a onda idemo u Fukuoku na Svjetsko prvenstvo. Pariz je jako daleko ali ga sigurno svi mi imamo u podsvijesti.

Marko Bijač u društvu izbornika Ivice Tucka i kondicijskog trenera Pere Kuterovca s kojima je osvojio brojne medalje. FOTO: Goran Stanzl/PIXSELL

TEMPO: Znači da niste razmišljali o mogućnosti da napustite reprezentaciju ako osvojite olimpijsko zlato?

Ne, ne, mislim da ne bi bilo dobro da tako razmišljam. Ne bi bilo dobro ući s takvim razmišljanjima na bilo koji turnir. Za Svjetsko prvenstvo u Japanu postavili smo cilj da prođemo grupnu fazu i da što bolje odigramo protiv Mađarske, reprezentacije koja je, po meni, jedna od najvećih favorita za zlato. Malo po malo ćemo vidjeti do kuda će nas sve to dovesti.

TEMPO: Dvije godine igrate za grčki Olympiacos. Grčki vaterpolo je sve jači, bili su drugi na Olimpijskim igrama u Tokiju i treći na prošlogodišnjem svjetskom prvenstvu. Kako je došlo do uspona grčkog vaterpola?

Olympiacos je specifična priča u odnosu na sve vaterpolo klubove. Olympiacos je ogromno sportsko društvo koje se velikim dijelom financira od vlastitih sredstava, to je ogroman brend u Grčkoj, drugačija priča u odnosu na Hrvatsku. Olympiacos ima nogometni klub, košarkaški, muški i ženski odbojkaški, rukometni, te imaju ogromnu bazu navijača. Na taj način lakše je odvojiti dio proračuna za manje sportove, a vaterpolo je sigurno manji u odnosu na košarku. Zato im vaterpolo nije neko financijsko opterećenje. Oni vole vaterpolo, naročito nakon posljednjih uspjeha reprezentacije, zbog čega je sve otišlo na višu razinu. Nažalost, kod nas se javnost naviknula na sva ta osvajanja medalja pa su u nas uspjesi reprezentacije manje zapaženi nego u Grčkoj. Vaterpolo i vaterpolisti su popularni u Grčkoj a kao rezultat toga grčki klubovi, pa tako i Olympiacos, ulažu više u vaterpolo no što se prije ulagalo.

TEMPO: U posljednjih 25 godina Olympiacos samo dva puta nije bio prvak Grčke. Znači li to da se momčad stvara zbog igranja u Ligi prvaka jer nemate pravog protivnika u prvenstvu?

Ne bih rekao da nemamo pravog protivnika. Vouliagmeni je momčad koja je osvojila drugo mjesto u prvenstvu, pobijedili smo ih u polufinalu kupa, te je u Ligi prvaka završila na četvrtom mjestu. Utakmicu za treće mjesto izgubili su od Barcelonete nakon izvođenja peteraca. Vouliagmeni je ekipa koja svakome može zadati ozbiljne probleme. Olympiacosu je cilj osvajanje dvostruke krune u Grčkoj a nakon toga ulazak među četiri najbolja kluba u Europi. U tom pogledu smo podbacili posljednje dvije sezone zbog čega je sada došlo do promjene trenera. Nadam se da će sljedeća sezona biti malo uspješnija.

‘Vaterpolo i vaterpolisti popularni su u Grčkoj, a kao rezultat toga grčki klubovi, pa tako i Olympiacos, ulažu više u vaterpolo no što se prije ulagalo’

TEMPO: Za Olympiacos ste potpisali 2021., pet dana nakon što ste s Pro Reccom osvojili Ligu prvaka. Znači li to da ste i prije završnice Lige prvaka znali da potpisujete za Olympiacos?

Da, znao sam to još u ožujku kada sam sve dogovorio s Olympiacosom. Međutim, to nije umanjilo moje motive da završim tu sezonu s Pro Reccom na najbolji mogući način. Na kraju smo osvojili Ligu prvaka.

TEMPO: Slično se dogodilo i 2018. kada ste, kao igrač Juga, igrali polufinale Lige prvaka protiv Pro Recca a već ste bili dogovorili prelazak u taj talijanski klub.

Ista stvar, to je normalno u svim sportovima, pa i u vaterpolu. Ako si pravi sportaš onda ćeš i na treningu dati sve od sebe kako bi pobijedio a kako ne bi na završnom turniru Lige prvaka. Nema govora o nekim skrivenim motivima.

TEMPO: Kako izgleda igranje u grčkom prvenstvu gdje se utakmice igraju u otvorenim bazenima?

Nije to slučaj samo u Grčkoj. Pa Pro Recco, koji je sada treći put zaredom postao europski prvak, igra sve domaće utakmice talijanskog prvenstva u otvorenom bazenu. A u Grčkoj je na jugu zima puno blaža no što je na sjeveru Italije. Naravno, ima hladnih dana, ponekad je i neugodno, pa onda svi igrači ne sjede na klupi već stoje u bazenu. Utakmica se najnormalnije odigra.

Nakon osvojene zlatne medalje na prošlogodišnjem Europskom prvenstvu u Splitu, Marko Bijač slavio je u Dubrovniku u društvu suigrača iz reprezentacije Lorena Fatovića, Marka Žuvele, Tonija Popadića i Filipa Kržića. FOTO: Grgo Jelavic/PIXSELL

TEMPO: LEN, vrhovna europska organizacija vodenih sportova, za prošlu je godinu najboljim vaterpolistom proglasila španjolskog golmana Unaija Aguirrea, vi ste bili četvrti. Znači li to da je važnost golmana u vaterpolu sve veća i da oni donose prevagu?

Kada pogledate većinu sportova vidjet će te da nitko bez vrhunskog golmana ne može napraviti barem solidan rezultat. Sjetite se finala nogometne Lige prvaka 2018. kada je zahvaljujući greškama golmana Liverpoola Real postao prvak Europe. Ako nemaš čvrstinu u obrani, tvoje su šanse znatno umanjene. Ne znam razvija li se vaterpolo u smjeru u kojem je golman najvažniji igrač. Ne bih rekao. S novim pravilima došlo je do puno isključenja na utakmicama pa je broj golova puno veći no što je to nekad bilo. Kada je Jug 2016. pobijedio u finalu Lige prvaka Olympiacos, rezultat je bio 6:4. Ove godine je Pro Recco osvojio Ligu prvaka pobijedivši u finalu Novi Beograd 14:11. Ako tako analiziramo vidjet ćemo da se uloga golmana malo i smanjila.

TEMPO: Kako ste vi postali vaterpolski golman? Vaš otac je rekao da ste bili talentirani za sve sportove ali ne i za vodene.

Ne sjećam se najbolje, ali sve se dogodilo slučajno. Jednom prilikom nije bilo golmana, ja sam stao na gol, nakon čega me je trener pitao bi li probao malo ozbiljnije braniti. I tako sam do dana današnjeg ostao na golu. Vjerojatno većina golmana ima istu priču. Rijetko tko je došao na bazen kako bi bio golman. No, nije mi žao što sam postao golman.

TEMPO: Uvijek ste mi se činili pomalo mršavim za golmana. Jeste li ikada mislili da biste trebali ojačati?

To je točno, sigurno je da sam drugačije fizionomije no ostali, ali nikada nisam smatrao da trebam biti jači. Sigurno da u mom slučaju postoji nedostataka jer tijelom pokrivam malo manje prostora ali sam zato brži od nekog tko je teži od mene. Uvijek sam otprilike na istoj kilaži i naviknuo sam se na to, ne bih to mijenjao.

‘Jednom prilikom nije bilo golmana i stao sam na gol, nakon čega me trener pitao da li bih probao malo ozbiljnije braniti. I tako sam do danas ostao na golu’

TEMPO: Slijedi vam Svjetsko prvenstvo u Fukuoki, rekli ste da su ljudi u Hrvatskoj navikli na vaterpolske medalje. Kako je to u drugim zemljama?

Kada razgovaram s ljudima u Hrvatskoj vidim da cijene naše rezultate. Dugi niz godina, u kontinuitetu, osvajamo medalje i prirodno je da dođe do određenog zasićenja kod javnosti i medija. Svi oni koji prate vaterpolo, kao i oni koji su u vaterpolu, znaju koliko su te medalje vrijedne. Mislim da je u Hrvatskoj, u odnosu na druge zemlje, malo opao interes. Uzmite za primjer Grčku u koju sam došao nakon što su osvojili srebro na Olimpijskim igrama u Tokiju. Ovdje se oko toga stvorila veća priča no u Hrvatskoj, igrači su godinu dana išli po primanjima.

TEMPO: I izbornik Tucak je bio kritiziran, nakon slabijeg rezultata uspoređivali su ga s Ratkom Rudićem, najtrofejnijim hrvatskim trenerom.

Tako vam je u svim sportovima. Ako na sljedećem velikom natjecanju nogometna reprezentacija ne osvoji medalju onda će se početi postavljati pitanja o Daliću. Takva smo nacija. Iskreno da vam kažem, tome ne posvećujem nikakvu pozornost.

TEMPO: Jeste li, nakon što ste postali prvostupnik, nastavili sa studijem sportskog menadžmenta?

Nisam, uzeo sam mali godišnji odmor od fakulteta. Pričekat ću još ovo ljeto kao i sljedeće, kada se održavaju Olimpijske igre, pa ću nakon toga odlučiti o nastavku. Vrlo vjerojatno ću upisati još te dvije godine. Prve tri godine sam riješio, bilo je najteže pokrenuti se, nadam se da ću riješiti i te još dvije godine. Ne znam čime bih se bavio nakon što završim fakultet. Još nisam odlučio. Vidim se još nekoliko godina u vaterpolu, nakon toga ću početi razmišljati o drugim stvarima. Imam ugovor s Olmpiacosom na još jednu sezonu nakon čega ćemo vidjeti što i kako dalje.

Golmani Josip Pavić i Marko Bijač slave srebrnu medalju osvojenu 2016. na Olimpijskim igrama. Pavić se nakon toga oprostio od reprezentacije, a Bijač je od tada prvi golman. FOTO: AP Photo/Eduardo Verdugo

OZNAKE: marko bijač

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.