Manchester City novi klupski prvak svijeta!

epa11041429 Player of Manchester City celebrate with the trophy after winning the FIFA Club World Cup 2023 final match beween Manchester City and Fluminense FC in Jeddah, Saudi Arabia, 22 December 2023.  EPA/ALI HAIDER

EPA/ALI HAIDER

Nogometaši Manchester Cityja novi su klupski prvaci svijeta nakon što su u finalnom ogledu u saudijskom gradu Jeddah pobijedili brazilski Fluminense sa 4-0 (2-0).

Za oba kluba bilo je to prvo finale klupskog svjetskog prvenstva, a City je do pobjede stigao rutinski osvojivši tako peti trofej u ovoj godini nakon naslova engleskog prvaka i FA kupa, pobjednika Lige prvaka, te europskog Superkupa.

Golove za “Građane” zabili su Julian Alvarez (1, 88), Nino (27-ag) i Phil Foden (72).

Hrvatski reprezentativac Mateo Kovačić za City je igrao od 60. minute, dok je Joško Gvardiol ušao u igru u 74. minuti.

Manchester City je ovom pobjedom nastavio dominaciju europskih klubova koji su osvojili 11 uzastopnih naslova, a posljednji neeuropski pobjednik bio je Corinthians 2012. godine.

“Građani” su postali i četvrti engleski klub koji se okitio titulom najboljeg kluba na svijetu, a rekorder je Real Madrid s pet naslova. Dodajmo i kako je ovo bila najuvjerljivija pobjeda u finalu nakon 2011. kada je Barcelona s identičnih 4-0 porazila Santos.

City je sjajno otvorio susret, poveo je već u 43. sekundi golom Juliana Alvareza što je najbrži gol u finalima ovog natjecanja. Nathan Ake je sjajno opalio s više od 25 metara pogodivši stativu, a Alvarez je odbijanac pospremio u gol.

U 27. minuti Englezi su zabili i drugi gol. Foden je s lijeve strane ubacio u kazneni prostor, Nino je pokušao blokirati, no nespretno je gurnuo loptu u vlastitu mrežu.

U nastavku susreta vidjeli smo još dva gola. U 72. minuti je Kovačić osvojio loptu gurnuvši je na krilo do Alvareza koji je sjajnom asistencijom uposlio Fodena na drugoj stativi, a ovom nije bilo teško pogoditi za 3-0. Konačnih 4-0 postavio je Alvarez u 88. minuti zaokruživši sjajan nastup s dva gola i asistencijom.

U susretu za treće mjesto nogometaši egipatskog Al Ahlyja pobijedili su japansku Urawu Red Diamonds sa 4-2 (2-1).

Pobjednici Afričke lige prvaka poveli su u 19. minuti golom Yassera Ibrahima, a samo šest minuta poslije Južnoafrikanac Percy Tau je udvostručio prednost Al Ahlyja. Gvinejski napadač Jose Kante je u 43. minuti smanjio zaostatak japanske momčadi, da bi u 54. minuti Danac Alexander Scholz iz kaznenog udarca izjednačio na 2-2.

Egipćani su ponovno poveli u 60. minuti kad je Ali Maaloul uputio loptu u kazneni prostor japanske momčadi, a Yoshio Koizumi podmetnuo nogu i promijenio njenu putanju. Al Ahly je u 75. minuti mogao riješiti pitanje pobjednika, ali je Maaloul loše izveo kazneni udarac pa je japanski vratar uspio čak i uhvatiti loptu.

Ono što je propustio sa 11 metara, Ali Maaloul je nadoknadio u devetoj minuti sučevog dodatka kad je iz slobodnog udarca s dvadesetak metara pogodio za konačnih 4-2.

Tako je Al Ahly po treći put u posljednja četiri izdanja ovog turnira osvojio treće mjesto.