Liga prvaka: Arsenal i PSV u osmini finala, Nenad Bjelica debitirao remijem

epa11002519 Braga's Simon Banza (R) in action against Union Berlin's Josip Juranovic during the UEFA Champions League group C soccer match between Sporting Braga and Union Berlin at Braga Municipal stadium, in Braga, Portugal, 29 November 2023.  EPA/HUGO DELGADO

EPA/HUGO DELGADO

Nakon srijede poznate su još dvije momčadi  koje su izborile plasman u osminu finala nogometne Lige prvaka, u pitanju su Arsenal i PSV Eindhoven.

Na rubu ulaska među šesnaest najboljih ostao je Napoli koji će takvo što morati osigurati u posljednjem kolu, na domaćem terenu protiv Brage. U petom kolu skupine C Napoli je poražen u Madridu od Reala 2-4, dok je Braga kao domaćin odigrala 1-1 protiv Union Berlina. Na klupi Berlinčana debitirao je hrvatski strateg Nenad Bjelica.

Real je sigurno prvi u skupini C, a Napoli ima tri boda više od Brage, kao i što je pobijedio portugalsku momčad u 1. kolu u gostima s 2-1.

Napoli je na Santiago Bernabeu poveo 1-0 golom Simeonea u devetoj minuti, ali je Real izjednačio čim je krenuo s centra. Loptu je u gostujuće rašlje zakucao Rodrygo, dok je u 22. minuti već bilo 2-1 za Real nakon pogotka Judea Bellinghama.

Odmah na startu drugog dijela Zambo-Anguissa je vratio Napoli u igru te izjednačio na 2-2, ali gosti do kraja nisu izdržali. Mladi, 19-godišnji Nicolas Paz je u 84. minuti opalio s 25 metara i uz pomoć vratara Napolija Mereta zabio za 3-2. U nadoknadi je Joselu postavio konačnih 4-2 za Madriđane.

Luka Modrić, kapetan hrvatske reprezentacije, nije igrao za Real zbog lakše ozljede.

Nenad Bjelica je preuzeo uzdrmani Union Berlin koji je imao na pladnju pobjedu kod Brage. U 31. minuti, kod 0-0, domaćin je ostao s igračem manje nakon isključenja Niakate, a vrlo lijepo je potom Gosens u 42. minuti doveo goste u vodstvo.

Braga je ipak ugrabila bod golom Alvara Djala u 51. minuti te može proći u osminu finala pobjedom od dva razlike u Napulju. No, može ostati i bez Europske lige ukoliko izgubi u Napulju, a Union Berlin slavi pred svojim navijačima protiv Reala.

Na gostovanju kod Brage hrvatski reprezentativac Josip Juranović odigrao je cijelu utakmicu za bundesligaša.

U skupini D je i prije pretposljednjeg kola bilo jasno da dalje idu Inter i Real Sociedad, a u petom kolu Inter je sigurno plovio prema ružnom porazu na Luz stadionu u Lisabonu. Posljednjeplasirana Benfica vodila je 3-0 na poluvremenu, no ogled je završio bez pobjednika 3-3.

Tri pogotka dala je Benfica u prvom dijelu i sva tri je potpisao Joao Mario, nekadašnji igrač Intera, koji je neumoljivo tresao mrežu u 5., 13. i 34. minuti. No, u nastavku je Inter uzvratio istom mjerom. Strijelci su bili Arnautović u 51., Frattesi u 58. i Sanchez iz jedanaesterca u 72. minuti za konačnih 3-3.

Hrvatski nogometaš Petar Musa od 79. minute je zaigrao za Benficu koja još uvijek može biti treća na ljestvici, ali u zadnjem kolu mora pobijediti RB Salzburg u gostima s tri pogotka razlike.

U zadnjem kolu će se odlučivati i o pobjedniku ove skupine jer Inter i Real Sociedad imaju isti broj bodova. Real Sociedad je u 5. kolu na domaćem terenu odigrao 0-0 protiv RB Salzburga. Za austrijskog prvaka cijelu je utakmicu odigrao hrvatski reprezentativac Luka Sučić, dok je mladi reprezentativac Roko Šimić zaigrao od 62. minute.

Arsenal je na komadiće razbio Lens u petom kolu skupine B. Bilo je čak 6-0 na Emirates stadionu čime je Arsenal osigurao prolaz u osminu finala, ali je time pomogao i PSV-u koji će također za njim. Prije zadnjeg kola PSV ima tri boda više od Lensa, ali i bolji međusobni omjer. Arsenal je i siguran pobjednik skupine.

Već na poluvremenu Arsenal je imao vodstvo od 5-0, a redom su zabijali Havertz u 13., Gabriel Jesus u 21., Saka u 23., Martinelli u 27. i Odegaard u nadoknadi prvog dijela. U nastavku je sve zaokruženo golom Jorginha u 86. minuti iz jedanaesterca.

Ranije u ovoj skupini Sevilla je prokockala domaće 2-0 vodstvo protiv PSV-a. Poraženi su Andalužani s 2-3, ali još uvijek mogu do trećeg mjesta i Europske lige. Za ta cilj moraju pobijediti Lens u gostima, u posljednjem kolu.

Spektakularna utakmica odigrana je u skupini A, u ranijem terminu, u Istanbulu. Pregršt golova, ali i sjajnih akcija, prilika i napetih situacija, ponudili su igrači Galatasarayja i Manchester Uniteda. Gosti su vodili 2-0 i 3-1, ali je završilo 3-3. Nakon što su kasnije Bayern i FC Kopenhagen na Allianz Areni odigrali dvoboj bez golova prije zadnjeg kola su tri momčadi i dalje u borbi za drugo mjesto na ljestvici.

Bayern je siguran prvi, a iza leđa Bavaraca Galatasaray i FC Kopenhagen imaju po pet, a Manchester United četiri boda. U posljednjem kolu Manchester United na Old Traffordu igra protiv Bayerna, a FC Kopenhagen je domaćin turskom prvaku.

Prije srijede osminu finala Lige prvaka osigurali su Bayern, Real Madrid, Real Sociedad, Inter, Manchester City, Leipzig, Barcelona, Borussia Dortmund, Atletico Madrid i Lazio.