Lažna slika eksplozije u blizini Pentagona generirana AI tehnologijom postaje viralna

Autor:

Jeff Kingma, Unsplash

Lažna slika koja pokazuje eksploziju u blizini Pentagona nakratko je postala viralna na društvenim mrežama i natjerala osobe koje provjeravaju činjenice i lokalnu vatrogasnu službu da se bore protiv te tvrdnje. Čini se da je slika, koja navodno prikazuje veliki oblak crnog dima pokraj sjedišta američkog Ministarstva obrane, stvorena korištenjem AI tehnologije.

To je prvi put objavljeno na Twitteru u ponedjeljak ujutro i brzo je ponovno kružilo na provjerenim, ali i lažnim računima vijesti.

Glasnogovornik Ministarstva obrane Phillip Ventura rekao je novinskoj agenciji Reuters da su izvješća o eksploziji “lažna”.

Lokalna vatrogasna postrojba, Arlington Fire, objavila je na Twitteru: “Nema eksplozije ili incidenta u Pentagonovom dvorištu ili u njegovoj blizini i nema neposredne opasnosti ili opasnosti za javnost.”

Sliku je Nick Waters, istražitelj u tvrtki za digitalna istraživanja Bellingcat, opisao kao “jasno generiranu umjetnom inteligencijom”. “Provjerite pročelje zgrade i način na koji se ograda stapa s barijerama od gomile”, napisao je na Twitteru. Istaknuo je da nema drugih fotografija, videa ili iskaza očevidaca navodne eksplozije.

Međutim, to nije spriječilo ruski državni informativni kanal RT da tweeta o “izvješćima o eksploziji u blizini Pentagona”.

Lažni računi koji se pretvaraju da su novinske kuće s plaćenim plavim kvačicama također su retvitali sliku.

Prijevara je jedna od nekoliko slika generiranih umjetnom inteligencijom koje su nedavno dospjele na naslovnice.

Uvjerljivi deepfake Pape u bijelom Balenciaga pufer kaputu postao je viralan, a pobjednik Sony Photograph Awards odbio je nagradu nakon što je priznao da je njegov rad kreirao AI.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.