Lažirane izdatnice otkrivaju kako je građevinski materijal s gradilišta KBC-a Rijeka završio u marini u Novom Vinodolskom

Autor:

Goran Kovacic, Hrvoje Jelavic/PIXSELL, Nacional

Dokumentacija koju je Nacional dobio na uvid osvjetljava što se zbivalo tijekom iskopa građevinske jame više od milijardu kuna vrijedne nove bolnice u Rijeci te nagovještava novu aferu povezanu i s aktualnim potpredsjednikom Vlade Olegom Butkovićem

Nacional je od izvora koji su dobro upućeni u sve faze gradnje nove riječke bolnice dobio dokumentaciju koja budi sumnju da su se tijekom prve faze njene gradnje 2016. i 2017. dogodile teške nezakonitosti i manipulacije izvađenim materijalom, odnosno tzv. mineralnom sirovinom. Dokumentacija koju je Nacional dobio na uvid osvjetljava što se zbivalo tijekom iskopa građevinske jame za novu bolnicu. Riječ je izdatnicama, građevinskim dnevnicima i ostaloj dokumentaciji s tog gradilišta i to od rujna 2016. godine do ožujka 2017. Ta dokumentacija pokazuje da je tvrtka GP Mikić, zadužena za iskop rupe na gradilištu KBC-a Rijeka, kako se tvrdi, lažno prikazivala količinu izvađenog materijala koji je kasnije pretvorila u pijesak te ga je koristila za gradnju marine u Novom Vinodolskom koja je građena uz veliku potporu današnjeg potpredsjednika Vlade, a nekad gradonačelnika Novog Vinodolskog Olega Butkovića. Takvim lažnim prikazivanjem izvađenog materijala za nekoliko je milijuna kuna oštećen državni proračun, a osim GP-a Mikić i Butkovića, u cijelu priču je uključen i tadašnji ravnatelj KBC-a Rijeka Davor Štimac.

Nacionalov izvor kaže da se prilikom gradnje potpuno zaobilazio Pravilnik o postupanju s viškom iskopa iz 2014. koji se veže na Zakon o rudarstvu. U tom pravilniku stoji da se omjer raspodjele prihoda od prodajne cijene mineralne sirovine iz viška iskopa utvrđuje tako da 50 posto ide u državni proračun, 20 posto je prihod jedinica regionalne samouprave, a 30 posto jedinica lokalne samouprave.

KBC Rrijeka je trenutno razasut na nekoliko lokacija u gradu, a nova bolnica na Sušaku Riječanima bi napokon trebala pružiti adekvatnu liječničku skrb. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Isti izvor tvrdi da u situaciji početnog stanja gradilišta nisu prikazani poprečni presjeci, da su se duplirale izdatnice s istom količinom i datumima, a iz dokumentacije se vidi i da su se manjkavo vodili građevinski dnevnici te da nulti geodetski snimak ne odgovara elektronskoj verziji početnog stanja. Osim toga, tvrdi se i da nisu iskazani presjeci za prikaz izračuna količina te su količine iskazane kumulativno, bez mjesečnih iskaza iskopanih masa. Nacionalov izvor je dodao da je iz dokumentacije vidljiv još niz nedostataka te je nabrojao neke od njih:

“Primjerice, nisu usklađene količine iskopa iskazane u tablicama masa, priloženim presjecima i elektronskim verzijama istih, a nije se ni radilo prema pravilima struke kao što se nije poštovala ugovorna obavezu kontinuiranog geodetskog praćenja izvedbe iskopa i odvoza na definirane deponije, nego se dnevno pratio odvoz materijala ‘vizualno’ kamionima, što je nedopustivo.”

Davor Štimac nekadašnji je ravnatelj KBC-a Rijeka iz razdoblja kada su se obavljali sporni radovi, a u međuvremenu se čak i kandidirao za gradonačelnika Rijeke na prošlim lokalnim izborima. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Iako je teško procijeniti kolika je financijska šteta nastala, ako se pokaže da su navedene optužbe istinite, može se pretpostaviti da je riječ o milijunskom iznosu, a to je pogotovo vidljivo jer se u dokumentaciji krivo prikazala dubina iskopa, odnosno prikazana je za sedam metara manja dubina, što je velika količina iskopanog materijala za koji se može tvrditi da nikada nije iskopan, a zapravo je završio posredstvom GP-a Mikić na otoku Krku. Tako barem tvrdi Nacionalov izvor koji dodaje da se takvim postupkom za nekoliko milijuna kuna oštetio državni proračun, a da stvar bude još gora, dio nezakonito prisvojenog iskopa je pretvaran u pijesak te je, kako se tvrdi, dijelom utrošen na gradnji marine u Novom Vinodolskom.

Sve to baca drugo svjetlo na projekt izgradnje kompleksa koji bi trebao objediniti sve bolničke sadržaje trenutno smještene na Kantridi i u Klinici za ginekologiju i porodništvo, ali i osigurati neke druge, zajedničke djelatnosti važne za unapređenje rada cijelog Kliničkog bolničkog centra Rijeka. Tako će u zgradi koja se gradi svoje mjesto naći objedinjeni svi centralni laboratorijski prostori, Kliničkog zavoda za laboratorijsku dijagnostiku, Kliničkog zavoda za transfuzijsku medicinu uključujući prostore za dobrovoljne darivatelje krvi, prostori Kliničkog zavoda za mikrobiologiju i Kliničkog zavoda za patologiju. Novi objekt imat će i najsuvremenija postrojenja iz uslužnih djelatnosti koje su iznimno važne za kvalitetu rada ustanove, unapređenje uvjeta rada djelatnika i boravka bolesnika: centralnu kuhinju i praonicu rublja za potrebe cijelog KBC-a Rijeka koji će biti smješteni u zasebnoj zgradi tehno-ekonomskog bloka koji s višeetažnim parkiralištem niče uz zgradu nove bolnice. Uz kvalitativni iskorak, procjenjuje se kako će objedinjavanje navedenih djelatnosti pod jednim krovom značajno pridonijeti i racionalizaciji troškova poslovanja, ali će se reflektirati i na napredak u radu ostalih dijelova KBC-a Rijeka smještenih na Sušaku.

Aktualni potpredsjednik Vlade i ministar prometa te bivši gradonačelnik Novog Vinodolskog Oleg Butković uvučen je u još jednu potencijalnu aferu koja bi mogla dodatno uzdrmati Plenkovićevu vladu. FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Za gradnju novog KBC-a Rijeka hrvatska vlada je 2017. i 2018. odobrila jamstva za kreditno zaduženje za projekt izgradnje nove bolnice koji se financira putem Hrvatske banke za obnovu i razvitak. Investicija je ukupne vrijednosti milijardu i 170 milijuna, a uključuje sve troškove poput izvođenja građevinskih radova, usluga u gradnji i opremu te ranije učinjene nužne pripremne radnje koje uključuju i sporni iskop građevinske jame. Tih milijardu i 170 milijuna kuna čine ovaj projekt trenutno najvećim ulaganjem u zdravstvo u Hrvatskoj.

Tijekom ove godine trebala bi biti dovršena druga faza gradnje te bolnice na Sušaku, poznate još i kao Bolnica za ženu i dijete.

Izgradnju objekta koji se prostire na 45.000 četvornih metara podijeljenih na devet etaža nisu usporile ni dvije godine pandemije, a u ovom trenutku obavljaju se završni građevinski radovi koji bi uskoro trebali biti gotovi, dok će opremanje i preseljenje označiti kraj 2022.

Dokumentacija koja budi sumnju da su se tijekom prve faze gradnje nove riječke bolnice 2016. i 2017. dogodile teške nezakonitosti i manipulacije izvađenim materijalom, odnosno tzv. mineralnom sirovinom. FOTO: Nacional

Međutim, dokumenti i navodi izvora Nacionala koji su ih dostavili stvaraju novi pritisak na aktualnog potpredsjednika Vlade i ministra prometa Olega Butkovića, što bi bio dodatni udarac na velikim aferama ionako uzdrmanu Vladu Andreja Plenkovića koja je u posljednja dva tjedna od izbijanja afere u Ini doživjela najveći pad popularnosti od prošlih parlamentarnih izbora. Umiješanost u aferu još jednog ministra u Plenkovićevoj vladi osnažilo bi i pozive oporbe na prijevremene izbore i ostavku Vlade, što je u ovome trenutku još uvijek teško zamislivo.

Dodatno su intrigantne sumnje da je građevinska tvrtka GP Mikić u dogovoru s vodstvom KBC-a Rijeka krivotvorila dokumentaciju iskopa materijala iz rupe gradilišta na Sušaku. To pak u probleme uvlači i tadašnjeg ravnatelja, aktualnog predstojnika Klinike za internu medicinu KBC-a Rijeka Davora Štimca. On je ujedno proteklih tjedana u središtu pozornosti javnosti i zbog savjetničke funkcije koju je dobio u zagrebačkoj bolnici Sv. Duh, a zbog toga su posla protiv njega podignute dvije kaznene prijave. Štimac je ravnatelj KBC-a Rijeka postao početkom srpnja 2016. nakon što je prije toga bio sanacijski upravitelj bolnice. Kako tvrde Nacionalovi izvori, Štimac je tada bio jedini kandidat i izabran je uz političku podršku Olega Butkovića i Ines Strenja Linić, iako se prikazivao kao politički nezavisnim, što je kasnije pokušao i potvrditi nezavisnom kandidaturom za riječkog gradonačelnika.

U dokumentaciji se krivo prikazala dubina iskopa, odnosno prikazana je za sedam metara manja dubina, što je velika količina materijala za koji se može tvrditi da nije iskopan

Tu u cijelu priču ulazi potpredsjednik Vlade i ministar prometa Oleg Butković i to upravo zbog spomenute marine u gradu u kojem je Butković do odlaska u Vladu bio gradonačelnik, a njegov utjecaj na lokalna zbivanja velik je i danas. Oko marine u Novom Vinodolskom već ranije se puno pisalo, a iz tih se tekstova može otkriti da je za gradnju bio zadužen GP Mikić, isto poduzeće koje je radilo i na novoj riječkoj bolnici na Sušaku, što dodatno budi sumnju da su optužbe da se dio materijala koristio za gradnju marine u Novom Vinodolskom opravdane.

Još jedna poveznica s tvrtkom GP Mikić i ovim slučajem je i zaposlenje dviju bivših zaposlenica KBC-a Rijeka koje su, nakon što u svibnju 2020. Davor Štimac nije bio ponovno izabran za ravnatelja te bolnice, napustile KBC Rijeka. Riječ je o dvjema njegovim bliskim suradnicama, voditeljici službe nabave Kseniji Vižintin te voditeljici pravne službe Dubravki Prpić koje su novo radno mjesto pronašle u GP-u Mikić.

Milijardu i 170 milijuna kuna ukupna je vrijednost gradnje i opremanja novog riječkog KBC-a na Sušaku, po čemu je to trenutno najveće ulaganje u zdravstvo u Hrvatskoj

I dok Nacionalov izvor tvrdi da su svi dokazi za ove optužbe dokumentirani i da bi u cijelom slučaju trebalo biti dovoljno materijala i za DORH i za USKOK, s druge strane izvor blizak ministru prometa Butkoviću tvrdi da su optužbe smiješne i da je sve rađeno po pravilima i zakonu, a pogotovo smiješnim je proglasio pokušaj da se u sve umiješa aktualni potpredsjednik Vlade:

“Nema niti jednog dokaza da je Butković povezan s ovim slučajem, jednako kao što nema ni jednog dokaza da je bilo što u gradnji riječkog KBC-a bilo sporno. Ovo je pokušaj da se proizvedu nove afere u trenutku kada je HDZ ranjiv zbog afere u Ini, ali oni koji to pokušavaju neće uspjeti. Uskoro će biti otvorena potpuno nova i moderno uređena bolnica na Sušaku i to je ono što neke najviše boli jer za gradnju te bolnice nisu zaslužni lokalni SDP-ovi političari, već najveće zasluge ima ova vlada, pa se zato sada udara na Butkovića. Ako je netko dovoljno hrabar, neka preda dokumentaciju Državnom odvjetništvu pa neka oni odluče ima li tu elemenata za kazneni progon. Ja sam uvjeren da nema.”

‘Nema dokaza da je bilo što u gradnji riječkog KBC-a bilo sporno. Ovo je pokušaj da se proizvedu nove afere u trenutku kada je HDZ ranjiv zbog afere u Ini, ali oni koji to pokušavaju neće uspjeti’, tvrdi izvor blizak HDZ-u

S druge strane, Nacional je pokušao doći i do Štimca, ali do zaključenja ovog broja nismo s njim uspjeli stupiti u kontakt. Štimac je proteklih tjedana često bio u fokusu hrvatskih medija nakon što je otkriveno da su protiv njega zaposlenici bolnice Sv. Duh u Zagrebu podigli dvije kaznene prijave. Dio zaposlenika KB-a Sv. Duh kaznenu prijavu protiv ravnateljice te bolnice Ana-Marije Šimundić, predstojnika Klinike za internu medicinu KBC-a Rijeka Davora Štimca te pomoćnice ravnateljice za financijsko poslovanje i nemedicinske poslove u Sv. Duhu Suzane Košćak podnijeli su zbog zlouporabe položaja i ovlasti, odnosno pogodovanja Štimčevu privatnom obrtu koji u vrijeme dogovaranja usluge savjetovanja nije postojao. Prije toga je Uprava Sv. Duha potvrdila da je bolnica sklopila ugovor sa Štimcem za savjetodavnu uslugu, dodavši kako je to “uobičajena praksa u RH u potpunosti sukladna zakonima i propisima, i legitimno je pravo čelnika svake zdravstvene ustanove”. Druga kaznena prijava je podignuta jer ga se sumnjiči za zlouporabu položaja i ovlasti za vrijeme njegova ravnateljskog mandata u KBC-u Rijeka, odnosno sumnjiči ga se za pogodovanje Žarku Alfireviću, aktualnom pomoćniku ravnatelja Sv. Duha.

Ako se pokažu točnima, sve ove optužbe, uključujući i ove o iskopima na gradilištu nove riječke bolnice, mogle bi ozbiljno kompromitirati jedan od najvećih projekata u hrvatskom zdravstvu, a to je gradnja nove riječke bolnice na Sušaku.

Gradilište novog riječkog KBC-a na Sušaku u nekoliko je navrata posjetio i premijer Andrej Plenković sa svojim ministrima, a u pratnji je uvijek bio i Oleg Butković. FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL


REAKCIJA: Oleg Butković: ‘ Nisam sudjelovao u nezakonitim radnjama s lažiranim izdatnicama u KBC-u Rijeka niti sam o istima imao saznanja’

U članku pod naslovom „Lažirane izdatnice otkrivaju kako je građevinski materijal s gradilišta KBC-a Rijeka završio u marini u Novom Vinodolskom“, iznesene su neistinite, netočne i ne provjerene informacije s ciljem da me se kao potpredsjednika Vlade i ministra mora, prometa i infrastrukture dovede u vezu sa sumnjom da su se tijekom prve faze izgradnje nove riječke bolnice „dogodile teške nezakonitosti i manipulacije“ izvađenim materijalom. U članku se navodi i kako je „(…) za nekoliko milijuna kuna oštećen državni proračun, a osim GP-a Mikić i Butkovića, u cijelu priču uključen je (…)“ iz čega autor teksta izvlači zaključak kako sam sudjelovao u nezakonitim radnjama kojima je oštećen državni proračun, a što odlučno odbacujem. Nisam sudjelovao u izgradnji navedenih projekata ni u predmetnim iskopima materijala niti sam, posljedično, oštetio državni proračun niti sam „uključen u cijelu priču“, kako navodi autor članka, niti sam o istima imao saznanja. Svi navedeni zaključci, kao i ostali u članku koji su intonirani na način da me dovodu u vezu sa nezakonitim radnjama na navedenim projektima, neistiniti su i izneseni s ciljem da mi se nanese direktna osobna i politička šteta, tim više što sam autor članka nije pokazao namjeru za utvrđivanjem i provjerom točnosti informacija. Naime, autor članka ni usmeno ni pisano nije od mene ili od nadležnih službi Ministarstva zatražio informaciju o navodima koje je iznio u članku. Osim što bi postupio profesionalno i u skladu sa standardima novinarske struke, da u cilju objektivnog i nepristranog izvještavanja javnosti iznese sve strane uključenih u sadržaj članka, autor bi postupio sukladno Zakonu o medijima i poduzeo sve potrebne mjere za provjeru točnosti informacija, a što nije učinio.

Postupajući tako nije postupao u dobroj vjeri već s ciljem da me se prikaže kao sudionika u nezakonitim radnjama, a što još jednom odlučno odbacujem i ističem kako nisam sudjelovao u nezakonitim radnjama koje navodi autor članka, niti sam o istima imao saznanja.

Oleg Butković, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture


REAKCIJA: ‘GP Krk nije sudjelovao u slučaju spornih izvođenja iskopa’

Ovim putem upućujemo demanti i upozorenje o netočno plasiranim informacijama i fotografijama koje su objavljene u Vašem tjedniku Nacional od dana 06. rujna 2022. godine u članku naziva „Lažirane izdatnice otkrivaju kako je građevinski materijal s gradilišta KBC-a Rijeka završio u marini u Novom Vinodolskom“ autora Borisa Bilasa.

Naime, u spomenutom članku koji se osvrće na manipulaciju izdatnicama izvođača iskopa za budući KBC Rijeka na popratnim fotografijama naslova članka na 36. stranici tiskanog izdanja, vidljiva je traka za označavanje gradilišta tvrtke GP Krk d.d. koja je temeljem Ugovora o izvođenju radova na izgradnji zgrade dječje bolnice i klinike za ginekologiju i porodništvo bila izvođač radova koji su logično uslijedili nakon sprovedenih spornih iskopa. Smatramo neprimjerenim i potpuno promašenim prikazivanje fotografija na kojima su jasno vidljiva obilježja tvrtke GP Krk d.d. koja u opisanom slučaju spornih izvođenja iskopa, u istima nije sudjelovala.

Nastavno, u dijelu članka u kojem je prikazana fotografija novoizgrađene marine Muroskva u Novom Vinodolskom ispod koje se u opisu fotografije navodi kako je „za gradnju moderne marine Muroskva u Novom Vinodolskom zadužen bio GP Mikić…“ iznesena je netočna informacija s obzirom da je izgradnju u cijelosti sukladno Ugovoru s naručiteljem 2017. godine izvršio GP Krk d.d.

Sukladno navedenom, predlažemo da u nadolazećem broju Vašeg tjednika objavite priloženi demanti uz opasku da iznošenje informacija ubuduće vršite provjereno i vjerodostojno činjenicama.

S poštovanjem.

Sanjin Purić, Predsjednik Uprave GP Krk d.d.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.