LATVIJA – HRVATSKA 0:2 Hrvatska pobijedila Latviju, sve je bliže Euru

18.11.2023., stadion Skonto, Riga, Latvija - Kvalifikacije za UEFA Euro 2024, skupina D, Latvija - Hrvatska. Andrejs Ciganiks, Lovro Majer Photo: Ansis Ventins/PIXSELL

Ansis Ventins/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija u 18 sati u Rigi protiv Latvije igra jednu od dvije ključne utakmice na putu prema Euru. Aremija i Wales su odigrali 1:1 i sjajna vijest za Zlatka Dalića i Vatrene je da sami odlučuju o svojoj sudbini. Za plasman na Euro Hrvatska mora nadjačati Armeniju i Latviju u utorak u Zagrebu.

Podsjetimo, Hrvatska je prije nešto više od mjesec dana izgubila utakmicu u Osijeku od Turske (0:1), a zatim je poražena i na gostovanju kod Walesa u Cardiffu (1:2). Zbog toga je pala na ljestvici svoje kvalifikacijske grupe i prijete joj dodatne kvalifikacije.

UTAKMICU LATVIJA – HRVATSKA pratite UŽIVO ovdje:

90+4 Kraj utakmice u Rigi, potpuno zaslužena pobjeda naših, dominacija od prve do zadnje minute. Odluka pada na Maksimiru protiv Armenije.
90′
Trese se okvir gola Latvije! Marca Pašalića zaustavila je vratnica, odlično se otvorio, utrčao u prostor, pucao, ali u okvir gola
86′
Baturina ulazi umjesto Modrića za njegov debi.
82′
Ubacivanje Stanišića, Majer je pokušao efektno, iza preko glave, ipak otišlo je preko grede.
79′
Evo prilike za našeg debitanta, Marco Pašalić ulazi u igru umjesto Kramarića.
72′
Mario Pašalić našao se u dobroj situaciji na rubu 16-erca, tražio je daljnji kut gola Ozolsa, udarac je bio precizan, ali nedostajalo je snage da iznenadi domaćeg vratara.
70′
Majerov pokušaj iz slobodnog udarca odlazi na tribine iza gola.
69′
Prekršaj nad Kramarićem na 25 metara od gola Ozolsa, dobra je ovo prilika za Majera ili Modrića.
61′
Prva zamjena u našim redovima, Mario Pašalić ulazi umjesto Ivanušeca.
57′
Udarac Ciganiksa s 20 metara odlazi pokraj našeg gola.
54′
Modrić je pokušao ubaciti u kazneni prostor Latvije, nakon njega i Brozović, no nijedan od hrvatskih veznjaka nije uspio to dobro napraviti

53′Dominantan stav Vatrenih i u nastavku utakmice, sakrili smo loptu Latvijcima, kontroliramo tempo i mirno plovimo prema velika tri boda.
46′ Krenulo je drugo poluvrijeme bez promjena.
45′ Poluvrijeme u Rigi,

zasluženo vodstvo naših
43′
Ubačaj Gvardiola prema Kramariću čisti obrana domaćih.
37′
Pao je ritam utakmice
33′
Centaršut Stanišića za Budimira, pronašao je prostor između dva stopera, pucao glavom, otišlo je malo preko grede.

30′ Tobers je nagazio Brozovića, Švicarac odmah vadi žuti karton.
29′
Saveljevs zaustavlja Modrića u pokušaju polukontre.
27′
Ozols je loše izbio loptu, Kramarić je pokušao s 40 metara pucati na prazan gol, otišlo je to pored vrata.
24′
Novi napad Latvije, opet ubačaj iz slobodnog udarca, nikakav problem za našu obranu.
21′
Prvi izlet Latvijaca na našu polovicu, pokušali su iz prekida, ubačaj iz slobodnog udarca s 30 metara, očistila je to naša obrana.
16′
GOL! Kramarić udvostručuje vodstvo!
Ubačaj Stanišića uz nekoliko sitnih odbijanja dolazi točno Kramariću na nogu koji s 12 metara loptu mirno posprema u mrežu Latvije.
12′
Majer se našao u obećavajućoj situaciji na rubu kaznenog prostora, pokušao je lijevom nogom, otišlo je pokraj vratnice.
7′
GOL! Lovro Majer zabija za vodstvo Hrvatske 0:1. Odličnom loptom Luka Modrić je proigrao Ivanušeca na lijevoj strani. On je imao vremena da se namjesti i pronađe dodavanjem u sredini Lovru Majera, koji je isprve pogodio suprotni kut latvijskog gola.
3′ Prvi pokušaj Hrvatske. Ivanušec je centaršutom tražio Kramarića na drugoj stativi i pronašao ga. Kramarić je pucao glavom, ali lagana je to bila lopta bila
2′ Hrvatska igra u formaciji 4-2-3-1, u kojoj je Kramarić polušpica, a Majer desno krilo. Latvija je gusto postavljena.
1′ Počela je utakmica.

Čuju se navijači na tribinama

Hrvatska ima podršku na tribinama. Nekoliko stotina hrvatskih navijača je stiglo u Rigi, a mogu se na tribinama vidjeti i transparenti posvećeni Vukovaru i Škabrnji.

Intoniraju se himne i utakmica počinje.

Igrači su izašli na travnjak, hladno je u Rigi, temperatura se spušta ispod nule, već je -1 stupnjeva celzijevih.

Sastav Hrvatske:

U Rigi jako hladno, sudi neiskusni Švicarac

Temperatura u Rigi je minus dva pola sata prije početka. Utakmicu će suditi 37-godišnji Urs Schnyder. Švicarskom sucu ovo će biti prva utakmica između reprezentacija u sudačkoj karijeri. Inače, tekuća sezona švicarskog prvenstva njemu je premijerna na sudačkoj sceni, a nedavno je okusio i suđenje u grupnoj fazi europskih klupskih natjecanja.

Remi Armenije i Walesa kao naručen za Dalića

Nakon dva poraza u listopadu Hrvatske je zakomplicirala svoj put prema Euru 2024. No, sat prije utakmice Zlatko Dalić je saznao najbolju moguću vijest. Remi Armenije i Walesa 1:1  nudi dan mogućnost da s dvije pobjede izravno izborimo EP.

Dosta ozljeda kod Vatrenih

Ove dvije utakmice Dalić će biti i bez ozlijeđenog Matea Kovačića, a protiv Latvije neće biti Josipa Juranovića koji se možda oporavi do Armenije.

“Velika je šteta da smo ostali bez Sučića, bilo je u planu da on tu poziciju pokrije. Zadnja dva dana otpao je i on, stavit ćemo sad malo drugačije stvari, igrat ćemo više napadački. Kovačića nema, ali to smo znali od prvog dana. Što se Budimira tiče, njemu moramo prilagoditi igru, on je takav tip napadača. Naš respekt prema protivniku, moramo ih respektirati pogotovo jer igraju na domaćem terenu. Svi su se mučili ovdje, to očekuje i nas. Moramo biti strpljivi u svakom slučaju, ovo će biti teža i napornija utakmica za nas nego što je bila ona u Rijeci. Oni primaju većinu golova u zadnjih 15 minuta, mi moramo tražitii pobjedu na bilo koji način”, izjavio je Dalić na konferenciji za medije.

U reprezentaciju se vratio Ante Budimir koji sjajno igra u La Ligi za Osasunu. Posebnu će ulogu imati Joško Gvardiol koji u Manchester Citju igra na poziciji lijevog beka, a tu će ga za ove utakmice prebaciti i Dalić.

Mario Pašalić i Lovro Majer su kandidati za poziciju iza samog napadača, a novi Pašalić u reprezentaciji, Marco, mogao bi dobiti priliku na deficitarnoj poziciji desnog krila.

OZNAKE: Hrvatska, latvija