‘La Pulga’ je ganjao svjetski naslov 16 godina! Sad ga je napokon osvojio

epa10372294 Lionel Messi of Argentina celebrates after scoring the 1-0 lead from the penalty spot during the FIFA World Cup 2022 Final between Argentina and France at Lusail stadium in Lusail, Qatar, 18 December 2022.  EPA/Ronald Wittek

EPA/Ronald Wittek

Jedan od najboljih nogometaša svih vremena Lionel Messi napokon je uspio. Osvojio je naslov svjetskog prvaka u dresu Argentine.

Deset minuta prije kraja finala nije bilo previše dvojbi. Argentina je imala sigurno vodstvo (2-0), Lionel Messi je sa šest golova bio vodeći strijelac Svjetskog prvenstva u Katru, a vrlo blizu trofeja iz snova.

No bile su dovoljne dvije minute “ludila” Kylana Mbappea da se sve okrene. Mladi francuski napadač je prvo u 80. minuti smanjio iz jedanaesterca, a smo dvije minute kasnije fantastičnim golom zabio za 2-2. Napadaču PSG-a trebalo je svega 97 sekundi za dva gola.

Bio je to njegov sedmi gol na prvenstvu i u tom je trenutku preuzeo vodstvo na ljestvici strijelaca. Novi obrat dogodio se u 109. minuti kada je Messi zabio za 3-2, no sedam minuta kasnije Mbappe je realizirao još jedan kazneni udarac za 3-3 postigavši svoj treći gol u finalu. Jedini igrač prije njega koji je zabio tri gola u finalu bio je Geoff Hurst u engleskoj pobjedi 4-2 u finalu 1966.

Uslijedila je lutrija kazneni udaraca i veliko argentinsko slavlje u jednom od najluđih finala u povijesti.

U svom posljednjem nastupu na svjetskim prvenstvima, “La Pulga” je napokon podigao trofej koji je toliko želio. Čak 16 godina i na četiri World Cupa je jurio za njim.

Sada se konačno uzdigao i na razinu svog velikog idola Diega Maradone koji je s Argentinom osvojio naslov 1986.

Za mnoge najveći nogometaš u povijesti, koji ima rekordnih šest titula nogometaša godine, u prošlosti je više puta ponavljao kako bi sve svoje nagrade odmah zamijenio za naslov svjetskog prvaka koji mu nedostaje u blistavoj karijeri.

Messi je osvojio 36 trofeja na klupskoj razini, a s reprezentacijom je do Katra imao olimpijsko zlato iz 2008. te prošlogodišnju Copa Americu. Zabio je 791 gol i dodao 350 asistencija u 1002 utakmice, dok je u dresu nacionalne vrste upisao 172 nastupa i postigao 98 golova.

U finalu je odigrati svoju 26. utakmicu na Svjetskom prvenstvu te tako postao rekorder po broju nastupa ispred Nijemca Lothara Matthausa, a sa 13 golova najbolji je argentinski strijekac na svjetskim prvenstvima. Postao je i prvi igrač koji je zabio u grupnoj fazi, osmini finala, četvrtfinalu, polufinalu i finalu Svjetskog prvenstva.