Kvalifikacije za EURO: Slovenija i Srbija na korak od Njemačke

14.10.2023., Ljubljana, Slovenija - Kvalifikaciej za EURO 2024, skupina H: Slovenija - Finska. Photo: Borut Živulović/PIXSELL/F.A. BOBO

Borut Živulović/PIXSELL/F.A. BOBO

Engleska nogometna reprezentacija osma je koja je osigurala sudjelovanje na Euru 2024. u Njemačkoj svladavši u utorak na Wembleyju Italiju s 3-1 u reprizi finala posljednjeg Europskog prvenstva odigranog 2021.

U dvoboju 8. kola u kvalifikacijskoj skupini C Talijani su u 15. minuti poveli pogotkom Gianluce Scamacce. No, uslijedio je preokret momčadi pod vodstvom Garetha Southgatea. Harry Kane je u 32. minuti realizirao kazneni udarac za izjednačenje na 1-1. Englezi su poveli u 57. minuti golom Marcusa Rashforda, a konačnih 3-1 svojim je drugim pogotkom na utakmici postavio engleski kapetan Harry Kane u 77. minuti.

U drugoj utakmici u ovoj skupini Ukrajina je istim rezultatom slavila na gostovanju na Malti. Maltežani su poveli pogotkom Mbonga (12), a Ukrajinci su preokrenuli rezultat već do poluvremena autogolom Camenzulija (38) i pogotkom Dovbika (43) iz kaznenog udarca. Konačnih 3-1 postavio je Mudrik (85).

Sa 16 bodova iz šest utakmica Engleska je osigurala plasman na završni turnir koji će sljedeće godine biti igran u Njemačkoj. Ukrajina je s 13 bodova iz sedam nastupa izbila na drugo mjesto, a Italija je treća sa 10 bodova i utakmicom manje od Ukrajine. Ukrajinci će 20. studenog formalno biti domaćini Italija, ali će utakmica biti odigrana na neutralnom terenu, kao i prethodne tri u ovim kvalifikacijama. Pobijedi li Ukrajina, izravno će se kvalificirati. Ukrajincima bod ne jamči drugo mjesto, jer bi Talijani u slučaju istog broja bodova bili bolji zbog pobjede ostvarene u rujnu u Milanu.

Standings provided by Sofascore

U skupni G još nema konačnog raspleta, ali su Mađarska i Srbija na koračić od plasmana na Euro. Srbija je u derbiju svladala Crnu Goru s 3-1, a Mađarska je od 0-2 došla do boda na gostovanju u Litvi i ostala na vrhu ljestvice s 14 bodova uz bod više i utakmicu manje od drugoplasirane Srbije. Kako će srpska reprezentacija u zadnjem nastupu ugostiti već eliminiranu Bugarsku, za očekivati je da će osvojiti barem bod, što bi bilo dovoljno za drugo mjesto.

Za pobjedu nad Crnogorcima u Beogradu zasluge pripadaju dvostrukom strijelcu Aleksandru Mitroviću (9, 73) te Dušanu Tadiću (77) koji je postigao gol za konačnih 3-1. Stevan Jovetić je u 36. minuti bio strijelac gola kojim su Crnogorci izjednačili na 1-1.

Crna Gora se još može kvalificirati na Euro, ali za to su joj potrebne pobjede protiv Litve u Podgorici i protiv Mađarske u Budimpešti, uz uvjet da Srbija izgubi na svom terenu od Bugarske.

Litva je trebala pobjedu u Kaunasu protiv Mađarske da bi ostala u igri za plasman na Euro. Litavci su nakon 36 minuta vodili golovima Cernycha (20) i Sirvysa (36), a u 47. minuti im je i poništen pogodak za 3-0. Dominik Szoboszlai je bio redatelj preokreta kojim su Mađari došli do boda. Prvo je u 67. minuti realizirao kazneni udarac, a onda je u 82. minuti asistirao Vargi za konačnih 2-2.

Mađarima za potvrdu plasmana na Euro treba jedan bod, do kojeg mogu doći na gostovanju u Bugarskoj ili pred svojim navijačima protiv Crne Gore.

U skupini H još jedan korak bliže Njemačkoj došle su Danska i Slovenija koje dva kola prije kraja drže vrh ljestvice sa po 19 bodova, četiri više od trećeplasiranog Kazahstana koji je pobjedom u Helsinkiju (2-1) ostao u igri. Slovenci su s minimalnih 1-0 slavili na gostovanju u Belfastu kod Sjeverne Irske. Gol za nova tri boda momčadi Matjaža Keka postigao je nekadašnji igrač Rijeke Adam Gnezda Čerin već u 5. minuti. Domaćini su od 58. minute ostali s igračem manje, kad je zbog drugog žutog kartona igru morao napustiti veznjak Shea Charles.

Danci su se namučili za tri boda u San Marinu, protiv reprezentacije koja je u prvih sedam kola imala gol-razliku 0-24. Rasmus Hojlund je u 42. minuti pogodio za vodstvo Danaca. Alessandro Golinucci je u 61. minuti postigao prvi gol za San Marino u ovim kvalifikacijama i izjednačio rezultat, ali je Yussuf Poulsen u 70. minuti pogodio za pobjedu Danske.

Slovenija će do kraja kvalifikacija gostovati u Kopenhagenu te u zadnjem kolu ugostiti Kazahstan u utakmici koja bi mogla biti odlučujuća za plasman na Euro. Danci će još gostovati u Sjevernoj Irskoj, a Kazahstanci će biti domaćini San Marinu. Prema sadašnjoj situaciji, u trokutu reprezentacija koja se bore za prva dva mjesta, ona koja ostane na trećem mjestu, trebala bi imati zajamčen nastup u doigravanju kroz plasman u Ligi nacija.