Kvalifikacije za EURO: Norveška vodila do 87. minute, Škotska pobijedila

epa10696944 Jack Hendry (L) of Scotland and Erling Haaland (R) of Norway in action during the UEFA EURO 2024 qualifying soccer match between Norway and Scotland, in Oslo, Norway, 17 June 2023.  EPA/Fredrik Varfjell  NORWAY OUT

EPA/Fredrik Varfjell

Norveški nogometaši bili su na sigurnom putu prema prvoj pobjedi u kvalifikacijskoj skupini A za odlazak na Euro 2024., no na kraju je Škotska slavila u gostima, u Oslu, s 2-1.

Norveška je golom Haalanda vodila do 87. minute, ali u završnici su Škoti postigli dva pogotka i time ostali na savršenom omjeru u ovoj skupini.

Od početka je Norveška bila bolja, ali vrlo teško su domaći nogometaši dolazili do pravih prilika protiv Škotske koja u uvodne dvije utakmice skupine A nije primila ni jedan pogodak. Čvrsti Škoti su odlično zatvorili Haalanda, ali i kompletni vezni red Norvežana pa je tako napadač Manchester Cityja bio daleko od lopte kroz cijelu utakmicu.

Ipak, Norveška je povela u 61. minuti nakon dosuđenog jedanaesterca, a upravo je Erling Haaland bio strijelac za 1-0. Bio je to njegov 24 nastup u dresu Norveške i već 22 pogodak. Haaland je iz igre izašao u 85. minuti nakon čega je krenuo preokret.

Prvo je domaća obrana izuzetno loše reagirala u 87. minuti, a sve je iskoristio Dykes te ugurao loptu u mrežu za 1-1. Dvije minute kasnije Škoti su lijepo kombinirali pred suparničkim vratima, a sve je okončano preciznim udarcem McLeana za preokret i slavlje Škota.

Škotima je ovo bila treća utakmica u skupini i treća pobjeda, dok Norvežani imaju remi i dva poraza.

Tvrda je bila utakmica u Podgorici, u sklopu skupine G, u kojoj su Crna Gora i Mađarska odigrali bez pogodaka. I jedni i drugi trenutačno su na četiri boda, odnosno, dva manje od Srbije koja je lider te skupine.

U skupini F Azerbajdžan i Estonija su u Bakuu odigrali bez pobjednika 1-1. Za obje reprezentacije to je bio prvi osvojeni bod u ovim kvalifikacijama, s kojim su i dalje na dnu ljestvice. Gosti su poveli pogotkom Sappinena u 27. minuti, dok je Azerbajdžan izbjegao poraz u 62. minuti kada je Krivocjuk postigao pogodak za 1-1.