Kudus, Adingra, Damsgaard, Nuamah, Skov Olsen… Nordsjaelland i Right to Dream rade čuda

Autor:

Fotbalistii danezi saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre FC Nordsjaelland si FCSB, din cadrul UEFA Europa Conference League, desfasurat pe Stadionul Right to Dream Park din Farum, joi 17 august 2023. Farum *** Danish footballers greet the gallery after the UEFA Europa Conference League football match between FC Nordsjaelland and FCSB at the Right to Dream Park Stadium in Farum, Thursday, August 17, 2023 Farum Copyright: xRazvanxPasarica/SPORTxPICTURESx

Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Danski Nordsjaelland je s 5-0 u srijedu pobijedio Partizan u sklopu play-off runde kvalifikacija za Konferencijsku ligu i tako beogradskom klubu, iako naravno u teoriji, ali samo u teoriji, još uvijek ništa nije gotovo, uzvratio za poraz u dvomeču kvalifikacija za Europa ligu sezone 18/19. „Partizan je u krizi“, reći će poneki površniji pratitelj europskog nogometa međutim bez obzira na to u kakvom je stanju klub iz Beograda, Nordsjaellandov projekt je zaista vrijedan pažnje.

Prije svega, Nordsjaelland je prvi europski klub u vlasništvu neke afričke tvrtke, konkretno – Right to Dream grupe koja u svom sastavu ima više akademija i klubova a koja je ovaj danski klub kupila 2016. Tom Vernom, bivši skaut Manchester Uniteda za Afriku, osnovao je u Accri, glavnom gradu Gane 1999. akademiju Right to Dream. Koliko se akademija razvila govori podatak da akademijini skauti po cijelom svijetu godišnje isprate oko 100 tisuća (!) djece a nije loše istaknuti podatak da je Right to Dream na SP u Katru imao sedam igrača poniklih pod paskom svojih skauta i trenera.

Nordsjaelland je ulaskom Right to Dreama početkom 2016. godine profitirao na dva načina – plasmanom, naravno besplatnim, selektiranih igrača iz Afrike ali i implementiranjem skautske službe koja je odradila sjajan posao dovodeći neke odlične mlade danske igrače. Sadašnji član Southamptona Kamaldeen Sulemana prodan je u Rennes za 17 milijuna eura, dobro poznati Mohammed Kudus u Ajax za 9 milijuna eura, Andreas Schjelderup u Benficu za 9 milijuna eura, aktualni igrač Club Bruggea Andreas Skov Olsen u Bolognu za 8 milijuna, Simon Adingra prodan je u Brighton za 8 milijuna eura, sadašnji igrač Brentforda Mikkel Damsgaard u Sampdoriju za 6.5 milijuna eura… Damsgaarda je skaut  Nordsjaellanda zapazio slučajno, gledao je utakmicu zbog jednog drugog igrača ali na kraju se odlučio ponuditi ugovor igraču koji je sada standardno lijevo krilo reprezentacije Danske. Sljedeća velika prodaja danskog kluba gotovo sigurno realizirat će se svakog trena, 19-godišnje lijevo krilo Ernest Nuamah prelazi u Lyon za 25 milijuna eura plus 5 milijuna u bonusima. Što je zajedničko svim ovim igračima? U Nordsjaelland su došli besplatno.

Prođe li Partizana, za danski klub to će biti tek drugi nastup u skupinama UEFA-inih natjecanja, prvi puta bilo je u sezoni 12/13 kad su nakon jedine titule u povijesti igrali Ligu prvaka. Plasirali su se direktno a igrajući protiv Chelsea, Šahtara i Juventusa osvojili su jedan bod, baš protiv Torineza, uz ukupnu gol-razliku 4-22. Nordsjaelland je četiri godine ranije debitirao u elitnom rangu danskog nogometa i tada očito još nisu bili zreli za ozbiljnije europske rezultate. Sada vjerojatno ipak jesu.

Nordsjaelland je klub iz Faruma, grada s tek nešto više od 20 tisuća stanovnika, smještenog na otoku Zealandu, 20-ak kilometara sjeverozapadno od Kopenhagena. Klub pod aktualnim imenom igra od 2003. godine a osnovan je 1991. kao Farum Boldklub spajanjem dvaju lokalnih klubova, Farum Idræts Kluba i Stavnsholt Boldkluba. Krenuli su iz četvrte lige, odmah u prvoj sezoni izborili su ulazak u treću, u drugu ligu ušli su 1998. a u prvu 2002. godine. Prva sezone u najvišem rangu, zadnja pod starim imenom kluba, donijela je treće mjesto i povijesni plasman u Kup UEFA, ali i skandal, možda netipičan za taj dio Europe, ali eto – i tamo ponekad ima korupcije. Gradonačelnik Peter Brixtofte pogurao je klub na malo nepošten način, „motivirao“ je tvrtke koje kroz razne nabave surađuju sa gradom tako što je preplaćivao njihove poslove.

Afera je došla i prošla, gradonačelnik je odstupio a Nordsjaelland je nastavio, uz male uspone i padove, ali stalno u najvišem rangu danskog nogometa, graditi svoju budućnost. Od 2021. godine Right to Dream je u vlasništvu Mansour grupe, egipatske kompanije na čijem su čelu milijarderi iz istoimene obitelji koji su za akademiju poniklu u Gani platili 120 milijuna dolara. Međutim, više od financijske, stabilnost Nordsjaellanda se ogleda u njihovom stručnom kontinuitetu: Znate koliko su trenera promijenili od sezone 2006/07? Pet. Nije greška, pet, najduže je trener bio aktualni izbornik Danske Kasper Hjulmand, od srpnja 2011. do lipnja 2014. pa od siječnja 2016. do ožujka 2019. Najkraće, Ólafur Helgi Kristjánsson, od srpnja 2014. do prosinca 2015., samo godinu i pol. Otkaz nije dobio zbog loših rezultata nego iz razloga što je Right to Dream ulaskom u klub vratio super-uspješnog Hjulmanda na klupu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.