KRISTINA IKIĆ BANIČEK: ‘Novac iz Fonda solidarnosti propast će jer natječaji nisu raspisani ni nakon dvije godine’

Autor:

10.11.2022., Sisak - Kristina Ikic Banicek, gradonacelnica Siska. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Gradonačelnica Siska i članica predsjedništva SDPa Kristina Ikić-Baniček otkriva zašto je nezadovoljna brzinom državnih institucija koje bi se trebale baviti obnovom, zbog čega je i osnovala radnu skupinu za revitalizaciju i obnovu grada

Gotovo dvije godine nakon katastrofalnog potresa koji je pogodio Sisak i Sisačko-moslavačku županiju, obnova stoji i gotovo da nije ni počela. Sisak, Petrinja i Glina i dalje su porušeni, veliki broj stradalih stanovnika je i dalje u kontejnerima, dok vrijeme za korištenje novca iz europskog Fonda solidarnosti neumitno curi.

Grad Sisak u posljednje vrijeme je na tapeti političkih rasprava, pa i onih na Antikorupcijskom vijeću jer su objavljeni dokazi kako je premijer Andrej Plenković ne samo znao za odluku MOL-a o gašenju sisačke rafinerije, već je i za potpisivanje Memoranduma koji je to omogućio dao nalog bivšem ministru gospodarstva i energetike Tomislavu Ćoriću.

Nezadovoljna brzinom državnih institucija koje bi se trebale baviti obnovom, sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček početkom godine osnovala je radnu skupinu za revitalizaciju i obnovu grada. Radnu skupinu predvodi predsjednik Gradskog vijeća Bojan Dadasović, a članovi su krajobrazna arhitektica Nikolina Krešo, arhitekt i urbanist Nikša Božić, arhitekt Ivan Križić, povjesničarka umjetnosti Alma Trauber te gradski vijećnici Zoran Sertić i Filip Pjerobon.

O tim temama tjednik Nacional razgovarao je s Kristinom Ikić Baniček, SDP-ovom gradonačelnicom Siska, članicom predsjedništva te stranke koja je na posljednjim lokalnim izborima 2021. uvjerljivo osvojila treći mandat. Ona se svojevremeno oštro usprotivila izbacivanju Gordana Marasa, bivšeg predsjednika zagrebačke organizacije iz SDP-a i iskazala nezadovoljstvo načinom na koji Peđa Grbin vodi stranku, iako su obojica bili protivnici bivšeg predsjednika SDP-a Davora Bernardića.

NACIONAL: Uskoro će biti dvije godine od petrinjskog potresa. Bili ste među najglasnijim kritičarima Plenkovićeve vlade zbog neučinkovitosti obnove Banije. Je li se u međuvremenu išta promijenilo, osim ministra?

Prva i jedina kuća za sada obnovljena u Sisku obnovljena je u organizaciji prijateljskog grada Vrbovca i donatora iz Vrbovca. Niti jednu kuću ili zgradu koje nisu za stanovanje nakon potresa država nije obnovila niti je počela s obnovom, iako najveća zgrada sa 146 stanova koja je uništena u potresu se nalazi u Sisku, u Capragu. Predložila sam Paladini da Sisak osigura zemljište i sve priključke, a Ministarstvo sredstvima Fonda solidarnosti napravi zamjensku zgradu za smještaj najugroženijih, pa kada poprave njihove domove, država ima objekt koji može biti dom za starije ili ga proda kao APN stanove, no on je lakonski odgovorio: „Kada bi to barem bilo lako, ja sam samo ministar“.

NACIONAL: Kada se posljednji put sastao Stožer za obnovu Banije na čelu s ministrom Medvedom?

Ljudi imaju krivu predodžbu o Stožeru i misle da je to neko konkretno operativno tijelo, a nije. Stožeru je uvijek bila važnija forma, a ne sadržaj. Glavnu riječ su vodili pravnici. Ako ste htjeli riješiti neki problem, na Stožeru ste se mogli jadati bez ikakve nade za rješenjem.

‘Kako komentirati to što je od 50 zahtjeva za samoobnovu u Sisku do sada izdano samo pet rješenja? Tim tempom možemo se nadati da će rješenja za sve objekte – dakle, papiri – biti odobravani 24 godine’

NACIONAL: Je li Sisak kažnjen zato što je tu SDP na vlasti?

Ta teza bi mogla imati smisla da ista situacija ili još gora nije i u Petrinji i Glini, ali i Zagrebu. Svi smo kažnjeni jer je HDZ na vlasti i to nije floskula, nego činjenica. Razina nesposobnosti koju su pokazali u obnovi prkosi svim poznatim pravilima i politikama.

NACIONAL: Grad Sisak početkom ove godine osnovao je svoju radnu skupinu za revitalizaciju i obnovu grada, u kojoj su stručnjaci, arhitekti, urbanisti, povjesničari umjetnosti. Imaju li oni do sada nekih rezultata?

Sisak, kao uostalom i svi ostali gradovi i općine, ciljano je izbačen iz bilo kakvog postupka obnove. U zakonu su jako pazili da apsolutno nigdje ne spomenu lokalnu samoupravu, samo državu i županije. Jedino spominjanje gradova i općina je odredba da nemamo pravo na pokrivanje troškova obnove, nego smo sami dužni obnoviti vlastitu imovinu. Ja zato nisam čekala da mi izdaju rješenje o obnovi bilo čega, nego sam u prvom mjesecu obnovila vrtiće i većinu osnovnih škola, pa gradske prostore i slično. Posao savjeta za obnovu i revitalizaciju je prije svega da donosi bitne odluke o tome što ćemo s objektima poput Osnovne škole Galdovo i Gradske vijećnice ili Doma kulture, kojima je i prije potresa trebala revitalizacija. Odlučili smo srušiti Osnovnu školu Galdovo koja je crvena i raditi novu i veću po projektu koji smo pripremili, ali Ministarstvo obrazovanja ne želi ni čuti za to, nego nas tjeraju da EU sredstvima popravljamo malu i neprimjerenu zgradu koju više ne vrijedi popravljati jer ju je pregazilo vrijeme. Nema veze, sami ćemo kao i sve drugo.

NACIONAL: U posljednje dvije godine Grad Sisak uspio je napraviti dva kapitalna projekta koja su osobito važna za mlade. O kojim se projektima radi i s kojim su novcem financirani?

Kad god mi neki državni dužnosnik objašnjava da se ne može, ja izvadim primjer Ledene dvorane Zibel i Sportske dvorane Zeleni Brijeg. Prvu smo izgradili od travnja 2018. do veljače 2019., a sportsku dvoranu, unatoč potresu koji je udario u ključnom trenutku postavljanja konstrukcije, napravili smo za malo više od godinu dana. Naravno, hadezeovcima je narasla kosa na glavi jer sam na konkretnim primjerima dokazala da se može, dok su oni s rukama u džepovima ljudima isključivo govorili da se ne može. Vidjeli ste pusto gradilište rekonstrukcije Mosta Gromova. Država, odnosno državna tvrtka Hrvatske ceste, prije pet godina započela je rekonstrukciju mosta izgrađenog prije 50 godina i nema naznaka kada će završiti, a Grad je započeo izgradnju dvorane prije 2019. i već dvije godine je u funkciji sisačkoj djeci i sportašima. Dok su drugim gradovima velebne dvorane plaćene iz državnog proračuna dvije sisačke dvorane, svaka vrijedna preko 5 milijuna eura, napravljene su isključivo novcem iz gradskog proračuna u samo tri godine.

NACIONAL: Politički protivnici optuživali su vas zbog projekta Ledene dvorane, održavali demonstracije, prijetili kaznenim prijavama. Koji su bili njihovi argumenti i kako to komentirate?

Kad napravite nešto dobro, normalno da onima koji nikada ništa nisu napravili, čak ni pasju kućicu, to smeta. Također, kad je LDZ bio gotov, pojavili su se oni koji su htjeli s njim upravljati kako njima odgovara, iako su prije toga zbog kriminala izbačeni iz jedinog sisačkog hokejaškog kluba. Na sudu su proglašeni krivim, ali je HDZ preko poluga u državnoj vlasti ipak omogućio onima koji nemaju ni ekipe ni djecu da zlorabe gradsku imovinu. To vam je tako, kad netko nešto napravi, HDZ nađe načina da to uzme.

NACIONAL: Novi ministar graditeljstva Ivan Paladina nije iz struke, do sada se bavio mešetarenjem nekretninama, a svoje golemo bogatstvo stekao je u suradnji s ruskim investitorima i kapitalom. Kako komentirate činjenicu da je premijer Plenković imenovao takvog čovjeka na tu funkciju?

Očito su potrošili sve kadrove i nemaju više izbora.

‘SDP ne smije biti stranka u kojoj se ne može izraziti vlastito mišljenje jer to je temelj unutarstranačke demokracije, nasuprot jednoumlju koje vlada unutar HDZ-a’, smatra Kristina Ikić-Baniček. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: Jeste li upoznali ministra Paladina? Kakav dojam je ostavio?

Pozvala sam ministra čim je imenovan da raspravimo aktualne probleme i drago mi je da je odmah došao, no bio je spreman za razgovor samo o stvarima za koje se pripremio, a to nije niti 10 posto problema, posebno imovinsko-pravnih između Grada i države. Već 8 godina molim državu da zamijenimo nekretnine po principu da vlasnik bude onaj koji ih koristi, no očigledno postoji naredba da se moja ideja ni u kom slučaju ne dopusti.

NACIONAL: Navodno je većina tvrtki koja bi trebala raditi obnovu ili u blokadi ili pred stečajem. Je li to točno i je li to razlog da obnova stoji?

Ne bih znala točno jer takvih projekata obnove nema u Sisku. Znam da je tvrtka koja je dobila posao izgradnje Odranskog mosta, Elektrocentar Petek, u blokadi i pokušavaju dobiti predstečajnu nagodbu, a podizvođač im je u stečaju. Siščani već tjednima gledaju sablasno pusto gradilište Odranskog mosta, a drugih državnih gradilišta u Sisku baš i nema.

NACIONAL: Hoće li novac iz europskog Fonda solidarnosti za obnovu potresom pogođenih područja koji ima rok trajanja dvije godine propasti? Kako će to objasniti vlada Andreja Plenkovića?

Hoće. Nema niti teoretske šanse da ekipa koja je trenutno na vlasti popusti priliku da realizira i taj debakl. Znam da natječaji za obnovu sredstvima Fonda solidarnosti i nakon skoro dvije godine nisu raspisani. Ja sam neki dan dobila e-mail da će nam odobriti 37 milijuna kuna za obnovu cesta, a samo obnova Starog mosta iznosi više od 25 milijuna kuna i to ako nam konzervatori ikada daju dozvolu za išta, što je gotovo nemoguća misija.

NACIONAL: Novi ministar predlaže model samoobnove. Kako to komentirate?

Kako komentirati da je od 50 zahtjeva za samoobnovu u Sisku do sada izdano samo pet rješenja? Ovim tempom možemo se nadati da će za sve objekte rješenja, dakle papiri, biti odobravani sljedeće 24 godine. A onda tek slijedi realizacija. Tako vam to izgleda kada se obnova povjeri u ruke pravnika. Biste li vi za zidanje obične garaže ikada pri zdravoj pameti angažirali pravnika?

NACIONAL: Može li se govoriti o teroru konzervatora koji koče obnovu centra grada u kojem bi trebalo izgraditi faksimile? Kakvo je iskustvo Siska?

Situacija je puno lošija nego što se može zamisliti. Nedavno se urušio krov derutne kuće u privatnom vlasništvu, za koju su i Grad i građevinska inspekcija i statičari još prije 18 mjeseci rekli da je hitna za rušenje. Sve su stopirali konzervatori jer su rekli da će oni osigurati pročelje. Naravno, nisu ni prstom mrdnuli i sve se urušilo, a onda je Medved dao nalog da se sruši u jedno poslijepodne. Navodno su konzervatori u Sisku napravili popis zaštićenih objekata kojima je nužna hitna sanacija. Od nekih 100 milijuna kuna, preko 90 milijuna je otišlo Sisačkoj biskupiji. Niti popis, niti kriterije, ni natječaj nitko nikada nije vidio, ali novac je potrošen.

NACIONAL: Prošlog tjedna ministar Paladina je na televiziji tvrdio da je većina ciljeva njegova ministarstva ostvarena, da je obnovljeno preko 6500 objekata, da se gradi 100 zamjenskih kuća i da je obrađeno 40 posto zahtjeva od njih 30 tisuća. Što kažete na to?

To je najobičnije obmanjivanje javnosti. Jer kada govori o 6500 obnovljenih objekata, on govori o objektima na kojima su popravljeni samo dimnjaci i možda crjepovi, što su građani mogli učiniti i sami, da im je država dala novac. Papir očigledno trpi sve. Ako zbrajamo obnovu kao pravnici, onda je vjerojatno odrađeno i naplaćena gomila posla. Problem je što se taj posao na porušenom gradu ne vidi. Ali kad kažem ne vidi, ne da ne pretjerujem, nego je apsolutno i potpuno nevidljivo.

‘Premijer se ne odaziva jer sebe doživljava kao faraona, kao direktora svemira koji ne mora poštovati odbore i vijeća koja djeluju u sklopu najviše zakonodavne vlasti, jer on je valjda iznad njih’

NACIONAL: Sisačka rafinerija tema je političkih rasprava, ali i rasprava na Antikorupcijskom vijeću jer je Nacional objavio dokumente u kojima je vidljivo da je ugašena uz suglasnost premijera Plenkovića, koji je dao nalog bivšem ministru Ćoriću da potpiše Memorandum. Kako to komentirate, je li kasno za takve rasprave?

Još ću jednom reći ono što ponavljam godinama. Do gašenja rafinerije koja je od strateškog značaja za Republiku Hrvatsku, a osobito danas, u vremenima energetske krize, uslijed ruske agresije na Ukrajinu, ne bi došlo bez suglasnosti Vlade i njenog predsjednika. To je bila odluka hrvatske vlade, a ne mađarskog MOL-a. Uostalom, to su dokazali i brojni dokumenti, e-mailovi i zapisi sa sjednica Uprave Ine koje je tjednik Nacional mjesecima objavljivao, a sada su to potvrdila i saslušanja bivših članova Nadzornog odbora i Uprave na Antikorupcijskom vijeću. Sve je to dokaz da je HDZ na čelu s premijerom Plenkovićem počinio veleizdaju, radeći u interesu Mađarske, a ne Hrvatske. Potvrda tome je i razgovor koji sam prije nekoliko mjeseci vodila s bivšim predsjednikom Stipom Mesićem, kojeg sam srela na otvorenju Islamskog centra u Sisku. On mi je tada ispričao epizodu koju je kasnije i Nacional objavio, o švicarskom konzorciju koji je bio zainteresiran investirati u rafineriju i ponovo pokrenuti preradu nafte. Prvo su mu iz Ine poručili da nisu zainteresirani, a onda se obratio Plenkoviću koji je to spustio na razinu tadašnjeg ministra Ćorića. On na kraju nije želio primiti Švicarce jer su kasnili 15 minuta i iako je bio u Ministarstvu, tvrdio je da je već promijenio svoj raspored. Toliko o političkoj volji ove vlasti da zaštiti hrvatske nacionalne interese. Od Ive Sanadera koji je osuđen za primanje mita da omogući gašenje rafinerije, preko Tomislava Karamarka koji je bio konzultant za gašenje i zbog tog novca morao otići, došli smo do Plenkovića koji je realizirao gašenje i nadam se da je svima konačno jasno da je to pogodovanje veleizdaja. U svakoj civiliziranoj državi to bi izazvalo pad vlade. Ali ne i u Hrvatskoj. Ćorić koji je opterećen mnogim sumnjama za korupciju na kraju je nagrađen pozicijom viceguvernera u Hrvatskoj narodnoj banci. Dakle, pustili smo lisicu u kokošinjac. Ovaj narod je na žalost već oguglao na takve stvari.

NACIONAL: Premijer Plenković i bivši ministar Ćorić već su tri puta pozvani na saslušanja na Antikorupcijskom vijeću, koje oni uporno izbjegavaju i proglašavaju rad tog tijela nelegalnim. Zašto se premijer ne odaziva, zar mu to nije kontraproduktivno?

Premijer se ne odaziva jer on sebe doživljava kao faraona, kao direktora svemira koji ne mora poštovati saborske odbore i vijeća koja djeluju u sklopu najviše zakonodavne vlasti u državi jer je on valjda iznad njih. To samo pokazuje razinu autokracije koja vlada u ovoj državi.

NACIONAL: Na čelu tog vijeća je Nikola Grmoja koji je jedan od najoštrijih kritičara HDZ-a, a opozicijski članovi koji u radu Vijeća sudjeluju vrlo su složni. Je li to model za suradnju na nacionalnoj razini?

Što se tiče Nikole Grmoje i suradnje opozicije unutar Antikorupcijskog vijeća, SDP će uvijek podupirati svaku istragu koja treba razotkriti korupciju i pljačku javnog novca na najvišoj razini. No podsjećam, stranka kojoj Grmoja pripada, odnosno Most omogućio je tom istom HDZ-u i Plenkoviću da dođu na vlast i na njoj ostanu. Zbog toga, kao i zbog nepremostivih razlika, ne mislim da je bilo kakva koalicija s njima na nacionalnoj razini moguća.

NACIONAL: Što je gašenje rafinerije značilo za Sisak, koliko je radnih mjesta izgubljeno, postoji li alternativa toj industriji?

Sisak je oduvijek bio industrijski grad i to smo i dalje. Znam da u Zagrebu ljudi misle da je željezara ugašena, no u Sisku se i dalje u tri smjene proizvodi čelik. Vlasnici željezare, talijanska Danieli grupa, ima velike planove za ulaganja tako da upravo mijenjamo prostorni plan, a Danieli otkupljuje dodatno zemljište za svoje širenje proizvodnje. Na području bivše Željezare Sisak danas djeluje 25 različitih tvrtki, među kojima i neke visokotehnološke poput Sinitech Industries, Applied Ceramics, Sol Croatia, Oberndorfer i drugi. Svi oni kontinuirano zapošljavaju i traže novu radnu snagu. A što se tiče rafinerije, postojali su planovi za prenamjenu u biorafineriju koja bi proizvodila biogorivo. Ta alternativa bi uključivala i proizvodnju bitumena kojeg inače uvozimo, logistički centar te solarnu elektranu. Iako su Mađari tvrdili da neće zatvoriti rafineriju jer grade biorafineriju, za koju je već plaćen projekt, i od toga su na kraju odustali i to uz pristanak i blagoslov HDZ-ove vlade zatvorili sve. Zašto im je Plenković to dopustio i u čijem interesu radi, to će jednom morati on sam objasniti.

NACIONAL: Rejting SDP-a i nakon promjene vodstva je na prilično niskim granama. Kako to komentirate i mislite li da je SDP i dalje stožerna stranka ljevice koja može okupiti sve opozicijske stranke od centra na lijevo u veliku koaliciju protiv HDZ-a na sljedećim parlamentarnim izborima?

Da ne mislim da je SDP i dalje stožerna stranka ljevice, ne bih bila u njemu. Rejting HDZ-a koji objavljuju mediji pod kontrolom imaju za cilj unaprijed obeshrabriti sve ostale političke stranke i njihove birače i uvjeriti ih da je nemoguće smijeniti HDZ s vlasti. HDZ ima stabilno biračko tijelo koje čine njihovi uhljebi i njihovi članovi sa sitnim sinekurama i lažnim mirovinama za koje se grčevito bore i niti jedna korupcijska afera, niti nesposobnost obnove Zagreba i Banije, niti veleizdaja hrvatskih nacionalnih interesa njih ne zanima. HDZ-u je dovoljno da preko medija pod kontrolom, a to su gotovo svi, zgadi ljudima bilo kakvu alternativu i oni pobjeđuju. Do sljedećih parlamentarnih izbora ima dvije godine i vjerujem da SDP ima dovoljno vremena da se konsolidira i predstavi konkretne politike kojima će suprotstaviti HDZ-u, kao i da oko sebe okupi ideološki bliske stranke koje dijele slične stavove i vrijednosti.

‘Nitko nema bianco podršku SDP-a za bilo što. Potporu SDP-a pri kandidaturi treba zavrijediti socijaldemokratskim, progresivnim stavovima i ponašanjem. To je jedini put do podrške’

NACIONAL: Hoće li SDP moći surađivati sa Socijaldemokratima na sljedećim parlamentarnim izborima, ako dođe do formiranja velike opozicijske koalicije?

Ne. To pitanje je ionako deplasirano jer SDP neće biti u prilici surađivati s nekim tko prestaje postojati na sljedećim izborima.

NACIONAL: Vi ste se protivili izbacivanju Gordana Marasa iz stranke. Nedavno je, nakon još jednog raskola u zagrebačkom SDP-u, izbačen i Viktor Gotovac, jeste li i dalje pri tom stavu?

Uvijek sam protiv izbacivanja članova stranke koji izražavaju svoje stavove. Oni time nisu radili štetu stranci, niti su radili protiv nje. Smatram da SDP ne smije biti stranka u kojoj se ne može izraziti vlastito mišljenje jer to je temelj unutarstranačke demokracije, nasuprot jednoumlju koje vlada unutar HDZ-a.

NACIONAL: Što je s istragom USKOK-a protiv vas zbog javne nabave javne rasvjete jer ste dobili kaznu od 10.000 kuna uz prijetnju zatvorom zato što ste navodno skrivali dokumentaciju od USKOK-a?

Ne postoji nikakva istraga protiv mene, a sigurno ne zbog javne rasvjete. Sisak je zamijenio 100 posto svoje javne rasvjete sa štednim LED lampama pa nedavno, kada su me pitali kako ćemo štedjeti zbog energetske krize, odgovorila sam da smo štednju obavili unaprijed, zbog dobrog planiranja i ne čekanja da dođe neka kriza. Vjerojatno ste i vi pali kao žrtva HDZ-ove propagande. Godinama na sve načine pokušavaju me optužiti za nešto, a ne znaju što. Koliko god da kopaju, ne mogu ništa pronaći, jer ničega i nema. Njihova gradska organizacija koja teško podnosi višestruki poraz u Sisku uporno izmišlja kaznene prijave bez ikakvog pokrića, a to je počelo još 2013.-2014. Tada sam još bila naivna i na svaki hir HDZ-a dostavljala dokumentaciju policiji, no shvatila sam da to nema smisla. Rekla sam policiji da ako nešto žele jer im je HDZ tako naredio, da osiguraju sudski nalog. Trebalo im je dvije godine da nabave sudski nalog, ali su napokon našli HDZ-u prijateljskog suca koji me je kaznio s 10 tisuća kuna jer tražim sudski nalog od policije, što je građansko pravo svakoga u ovoj državi osim valjda mene. Ako HDZ misli da u ovom gradu, nakon zatvaranja rafinerije i debakla obnove nakon potresa kaznenim prijavama protiv mene može dobiti izbore, poručujem im neka me pobijede na političkom planu, političkim argumentima, a ne zloupotrebom pravosudnog sustava.

NACIONAL: Štiti li vas predsjednik Zoran Milanović, kao što ga optužuju neki predstavnici opozicije?

Predsjednik ne može zaštiti sebe od HDZ-ovih napada i podmetanja, a kako će mene? Ne razumijem što ljudima pada na pamet.

NACIONAL: Jeste li i dalje u dobrim odnosima s predsjednikom?

Jesam, zašto ne bih bila?

NACIONAL: I nakon njegova političkog vrludanja, odlikovanja optuženih ratnih zločinaca iz Hercegovine, vraćanja odličja Branimiru Glavašu, relativiziranja genocida u Srebrenici, kao i politike prema BiH, u kojoj podržava predsjednika HDZ-a BiH Dragana Čovića i predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, negatora Srebrenice koji veliča Karadžića i Mladića?

Što se tiče politike prema BiH jedno je neupitno, ono što je dobro za HDZ u BiH nije dobro za BiH i njene građane. Vrlo jednostavno. Jednako tako moji stavovi prema Ukrajini, uslijed brutalne ruske agresije na tu zemlju su jasni. Tko god pokušava agresiju tumačiti na neki drugačiji način, ili pokušava izjednačavati krivnju, za mene radi isto ono što su neki radili Hrvatskoj za vrijeme srpske agresije, kada su propitivali naše pravo na obranu protiv modernog fašizma. Za mene je to pitanje i osobnog iskustva, imala sam 15 godina kada je počela srpska agresija na Hrvatsku, Sisak je bio bombardiran, uništavan, sjedili smo u podrumima i strepili hoće li nas demokratske zemlje svijeta priznati. Znam što proživljavaju građani Ukrajine i toj državi sve civilizirane zemlje trebaju pružiti punu podršku. To nije političko pitanje, nego pitanje ljudskosti.

NACIONAL: Može li Zoran Milanović biti kandidat SDP-a na predsjedničkim izborima, s obzirom na to da više ne zastupa one vrijednosti zbog kojih je izabran?

Nitko nema bianco podršku SDP-a za bilo što. Potporu SDP-a pri kandidaturi treba zavrijediti socijaldemokratskim, progresivnim stavovima i ponašanjem. To je jedini put do podrške.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.