Kovačić junak pobjede Hrvatske nad Turskom

28.03.2023., stadion Timsah Arena, Bursa, Turska - Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2024. godine, skupina D, 2 kolo, Turska - Hrvatska. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

Slavko Midzor/PIXSELL

Vatreni su upisali važnu pobjedu u kvalifikacijama za odlazak na Europsko prvenstvo koje se 2024. godine održava u Njemačkoj. U drugom kolu skupine D Hrvatska je u Bursi u dinamičnom i prilikama bogatom susretu bila bolja od Turske rezultatom 0:2 (0:2), a dvostruki strijelac je bio Mateo Kovačić.

Izabranici Zlatka Dalića su tako u uvodna dva dvoboja osvojili četiri boda te se sad mogu usredotočiti na završnicu Lige nacija koja ih u lipnju očekuje u Nizozemskoj.

Domaćini su u vodstvo mogli doći već u 5. minuti kada je Salih presjekao dodavanje Brozovića nakon čega je proigrao Cengiza Undera, ali njegov udarac s desetak metara iskosa odlično brani Livaković.

Pet minuta kasnije nova dobra šansa za Tursku. Nakon lošeg ispucavanja Šutala lopta se odbija do Akturkoglua, a njegov udarac s ruba šesnaesterca još jednom izvrsnom reakcijom brani vratar Hrvatske.

Uslijedio je ubačaj iz kuta nakon kojeg je Soyuncu prenio loptu do druge stative odakle ju je Akturkoglu proslijedio u gol, no pogodak zbog zaleđa nije priznat.

Hrvatska je prvi put zaprijetila u 16. minuti kada je Kadioglu odbio loptu do Stanišića koji se izborio za udarac lijevom nogom s desetak metara iskosa te je loptu poslao pokraj suprotne stative.

Minutu kasnije na suprotnoj strani travnjaka je s 16 metara snažno pucao Enes Unal, ali ravno u dobro postavljenog Livakovića.

U jeku napada Turske prva do gola dolazi Hrvatska. Kombinirali su Stanišić, Pašalić i Perišić, a na koncu se lopta sretno nakon duela Pašalića i Kadioglua odbija do Kovačića koji je natrčao iz sredine te je s desetak metara prizemnim udarcem matirao Gunoka. Bio je to njegov četvrti gol u 93. nastupu u nacionalnom dresu.

28.03.2023., stadion Timsah Arena, Bursa, Turska – Kvalifikacije za Europsko prvenstvo 2024. godine, skupina D, 2 kolo, Turska – Hrvatska. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL

U 28. minuti Unal je blokirao ispucavanje Livakovića, ali vratar Vatrenih je stigao ispraviti grešku i presjeći njegovo povratno dodavanje.

Stanišić je u 32. minuti ukrao loptu Kadioglu te je probio po desnoj strani sve do gola, ali na koncu lopta od golmana domaćih odlazi pokraj stative.

Domaćin je u 37. minuti ostao bez svog kapetana Calhanoglua koji je morao izaći zbog ozljede, a priliku je dobio Ismail.

U četvrtoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Vatreni su povećali prednost. Ponovno se u strijelce upisao Kovačić koji je bio na pravom mjestu te je s vrha peterca pogodio mrežu nakon što je golman Turske kratko odbio udarac Pašalića.

I uvodne minute drugog poluvremena protekle su u terenskoj nadmoći domaćina, a Hrvatska je potom zaprijetila u 54. minuti kada je Stanišić pronašao Pašalića, no njegov udarac je u posljednji trenutak blokirao Soyuncu.

Dvije minute kasnije u kaznenom prostoru Hrvatske nakon duela sa Šutalom pada Kadioglu, a sudac Ekberg je samo odmahnuo rukom te mu je VAR soba dala za pravo.

Nevjerojatnu šansu je u 58. minuti propustio Pašalić. Odlično ga je s desne strane uposlio Modrić, ali njegov udarac s četiri metra fantastično brani Gunok.

U 71. minuti je sa 17 metara suprotni kut gađao Under, a lopta je prohujala malo pokraj suprotne stative.

Vatreni su uzvratili u 77. minuti kada je Perišić dodao za Kramarića, a on je s 18 metara šutirao malo pored vratnice.

Nakon ubačaja iz kuta u 81. minuti udarac je uputio Soyuncu, a lopta od bloka odlazi pokraj okvira gola. Četiri minute kasnije Tosun se pored Šutala izborio za udarac s 15 metara, ali mu je nedostajalo malo više preciznosti.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Tosun se izborio za loptu pored Gvardiola te je nakon kombinacije s Gulerom snažno pucao sa šest metara, ali Livaković je još jednom odlično obranio. U nastavku akcije Nayir je probao glavom, ali preko grede.