KOŠARKAŠKO SP: Srbi izgubili od Argentine i ostali bez polufinala

epa07832181 Maximo Fjellerup (C) of Argentina in action against Serbian players Nemanja Bjelica (L) and Vasilije Micic (R) during the FIBA Basketball World Cup 2019 quarter final match between Argentina and Serbia in Dongguan, China, 10 September 2019.  EPA/ALEX PLAVEVSKI

EPA/ALEX PLAVEVSKI

Argentinska košarkaška reprezentacija prvi je polufinalist Svjetskog prvenstva u Kini, Argentinci su u četvrtfinalu u Dongguanu svladali aktualne olimpijske, svjetske i europske do prvake Srbe sa 97-87 (25-23, 29-26, 14-18, 29-20).

Argentinu su do pobjede predvodili 39-godišnji veteran Luis Scola sa 20 koševa i sjajni razigravač Facundo Campazzo sa 18 ubačaja, 12 asistencija i šest skokova, dok su kod Srbije najbolji bili Bojan Bogdanović sa 21 pogotkom, Nemanja Bjelica sa 18 poena i Nikola Jokić sa 16 koševa i 10 skokova.

Argentinci su vodili gotovo čitavim tijekom susreta, dvoboj su otvorili sa 12-4, a na odmor su otišli s vodstvom 54-49 prvenstveno zahvaljujući odličnom šutu za tricu. Argentina je u prvih 20 minuta pogodila devet od 16 pokušaja za tri čime je anulirala veliku prednost Srbije u skoku od 26-8. Nakon napadački slabije treće četvrtine, u samoj završnici utakmice bljesnuli su Campazzo i Scola.

Scola je od 34. do 38. minute u ključnoj 13-5 seriji Argentine kojom je pobjegla sa 76-73 za 89-78 ubacio čak osam poena, a većinom nakon vrhunskih proigravanja Campazza. U samoj završnici Srbija se pokušala vratiti u utakmicu brzim šutovima za tricu, ali bliže od 91-85 koliko je bilo 1:20 minuta prije kraja nisu mogli.

Argentina će tako po četvrti put u svojoj povijesti zaigrati u polufinalu SP-a. Dosada je osvojila jedan naslov, na prvom SP 1950. kada je bila domaćin, a usto ima i srebro iz 2002. te četvrto mjesto iz 2006.

U polufinalu će u petak Argentina igrati protiv pobjednika susreta SAD – Francuska koji je na programu u srijedu.