Košarkaši Splita priredili senzaciju. Hrvati dobili aplauz u Beogradu prvi put nakon 1991.

05, February, 2024, Belgrade - The match of the 19th round of AdmiralBet ABA League between KK Partizan Mozzart Bet and KK Split was played in Stark Arena. Photo: Dusan Milenkovic/ATAImages

05, februar, 2024, Beograd - Utakmica 19. kola AdmiralBet ABA League izmedju KK Partizan Mozzart Bet i KK Split odigrana je u Stark areni. Photo: Dusan Milenkovic/ATAImages Photo: Dusan Milenkovic/ATAImages/PIXSELL

Dusan Milenkovic/ATAImages/PIXSELL

Košarkaši Splita priredili su senzaciju porazivši Partizan u Beogradu pred 7.000 gledatelja u Štark Areni sa 74-67 u susretu 19. kola regionalne košarkaške ABA lige.

Prva je to pobjeda Splita protiv Partizana nakon 27 godina, ujedno i prva nakon 17 uzastopnih poraza od beogradskog kluba u ABA ligi.

Domaćin je bolje ušao u susret i nakon prve četvrtine je vodio sa 19-17, međutim Split je fantastičnom igrom u drugoj dionici okrenuo rezultat. Momčad Slavena Rimca je drugi period igre dobila sa 27-11 i na poluvrijeme otišla sa 44-30.

Split je u 27. minuti stigao do ogromnih 55-35, a tek u 34. minuti je momčad Željka Obradovića uspjela doći ispod 10 razlike (52-61). Međutim, Split je tri minute prije kraja poveo sa 70-54 i potom mirno priveo susret kraju.

Split su do velike pobjede predvodili Shannon Shorter sa 18 koševa i osam skokova, Lewis Sullivan sa 15 koševa, te Toni Perković s devet koševa, osam skokova i tri asistencije.

Kod Partizana jedini igrač s dvoznamenkastim učinkom bio je James Nunnaly sa 10 koševa, Mateusz Ponitka dodao osam koševa i osam skokova.

Riječ je o prvoj pobjedi Splita protiv Partizana nakon 27 godina, ujedno i prva nakon 17 uzastopnih poraza od beogradskog kluba u ABA ligi. Nakon utakmice šest tisuća navijača Partizana ispratilo je pljeskom igrače Splita, a košarkaši Partizana, kojima je ovo već šesti ovosezonski poraz u regionalnoj ligi, dobili su zvižduke i uvrede.

Grobari su tako prvi put nakon 33 godine aplaudirali košarkašima hrvatskog kluba. Posljednji put kada su Splićani dobili aplauz navijača Partizana dogodio se 28. travnja 1991. godine kada je tadašnji Pop 84 pobijedio u Beogradu rezultatom 86:64 i s 3-0 u seriji osvojio titulu prvaka Jugoslavije.

To je bila posljednja utakmica u povijesti jugoslavenske lige, a sjajno je igrao Toni Kukoč koji je ostvario triple-double s 14 koševa, 12 skokova i 15 asistencija, te dodao još šest blokada i sedam ukradenih lopti, prenosi Klix.ba.

Srpski mediji: Epska bruka

Šokantan poraz Partizana srpski su mediji opisali kao katastrofu i bruku.

“Epska bruka Partizana! Skromni Split ih uništio usred Beograda: E, ovo je već ozbiljno poniženje za Obradovićev tim!”, objavio je Kurir, koji navodi da je ovo ‘bruka kakvu Partizan ne pamti’. U članku pišu da su ‘crno-bijeli razbijeni’ te da je izgledalo da Obradovićeva ekipa uopće nije došla na utakmicu.

Portal B92 piše da je utakmica protiv Splita bila možda najgora partija izabranika Željka Obradovića ove sezone, te ističe kako su igrači Partizana nakon susreta izviždani u beogradskoj Areni. Pišu o ‘šuterskoj katastrofi i bolnom porazu Partizana’ te da su košarkaši Splita ‘utišali’ Arenu.

Telegraf igru Partizana opisuje: ‘bez ideje, bez reakcije, neefikasno’. “Teške noge, bezidejnost, bezvoljnost”, piše Blic o igri Partizana.