Koje su države na vrhu liste najstresnijih nacija u Europi?

Autor:

Ilustracija Pixabay

Nedavna studija tvrtke Eachnight istražila je deset zemalja u Europi koje se suočavaju s najvećim stresom, a većina tih zemalja nalazi se u istočnim i južnim regijama kontinenta.

Ovi nalazi naglašavaju važnost brige o mentalnom zdravlju i smanjenju stresa u svakodnevnom životu te pružaju uvid u izazove s kojima se narodi suočavaju u današnjem svijetu.

Među deset zemalja koje su pod najvećim stresom u Europi, Srbija se ističe kao najopterećenija nacija. Ekonomski i osobni financijski sektor igraju ključnu ulogu u stvaranju stresnih osjećaja u Srbiji. Visoke stope siromaštva, nezadovoljstvo prihodima i troškovima života navode se kao glavni uzroci stresa u toj zemlji.

Međutim, drugo i treće mjesto na popisu najstresnijih zemalja pripadaju Latviji i Portugalu, dvjema državama članicama Europske unije. U tim zemljama, različiti društveni i kulturni čimbenici igraju ključnu ulogu u izazivanju osjećaja tjeskobe i stresa.

Latvija se nalazi visoko na popisu zbog osobnih i poslovnih čimbenika. Osobni čimbenici uključuju visoku stopu razvoda, slučajeve depresije te troškove skrbi o djeci. Na primjer, Latvija ima visoku stopu razvoda od 45,7 razvoda na 100 sklopljenih brakova, što je znatno iznad prosječne stope u Europi. S druge strane, poslovni čimbenici kao što je niska stopa zaposlenosti čine Latviju drugom najstresnijom zemljom u Europi, piše Putni kofer.

Evo i popisa 10 europskih nacija koje su pod najvećim stresom:

Srbija

Latvija

Portugal

Grčka

Španjolska

Italija

Litva

Bugarska

Albanija

Ujedinjeno Kraljevstvo

A koje su najmanje stresne?

Iako su mnoge zemlje u Europi suočene s visokim razinama stresa, postoje i one koje se ističu kao manje opterećene. Među njima je Island, koji je proglašen najmanje stresnom zemljom. Ovaj slikoviti otok se može pohvaliti najnižom stopom siromaštva u Europi, ali i idealnim balansom između privatnog i poslovnog života njegovih stanovnika.

Njemačka je zauzela drugu poziciju na listi kao zemlja s niskom razinom stresa u Europi. Faktori stresa na poslu su tamo na vrlo niskoj razini, a građani uživaju visoke plaće, s mjesečnom prosječnom plaćom od 3.031 eura. Njemačka također ima četvrtu najvišu stopu zaposlenosti u Europi, s 75,6% zaposlenog stanovništva. Svi ovi čimbenici doprinose stvaranju idealnog okruženja za život i rad u ovoj europskoj zemlji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.