Katarina Peović iz Radničke fronte: “Država treba pomoći Brodosplitu, ali i ući u vlasništvo”

Autor:

05.03.2022., Pula - Konferencija za medije Radnicke fronte o problemu stanara Samackih hotela i njihovoj neizvjesnoj sudbini. Na konferenciji su govorili Boris Cerovac, predsjednik Jadranskog sindikata i Katarina Peovic. Photo: Srecko Niketic/PIXSELL

Srecko Niketic/PIXSELL

Zastupnica Radničke fronte Katarina Peović reagirala je na nastup predsjednika Uprave Brodosplita Tomislava Debeljaka. Peović je stavila objavu na društvenoj mreži, naglašavajući da bi država trebala pomoći Brodosplitu, ali uz oprez prema privatnoj koristi.

Objavu Katarine Peović prenosimo u cijelosti:

“Prekinuta je proizvodnja u Brodosplitu jer ih je financirala banka koja je sada blokirana zbog rata u Ukrajini. Debeljak predlaže da HBOR preuzme financiranje.

Mišljenje RF-a je da bi država trebala pomoći Brodosplitu no uz oprez prema privatnoj koristi.

Pomogla je do sada samo potporama za održavanje radnih mjesta, ali ne i sustavnom pomoći koju su druga brodogradilišta u svijetu primila zbog kovid krize a sada i zbog rata. No smatramo da ako država pomaže, trebala bi ući i u vlasništvo.

Debeljak je kao veliki filantrop dijelio novce iz svojeg novčanika nakon potresa u Baniji, a te je novce zaradio od državnih subvencija i poslovanja s državom. Država treba pomoći preko HBOR-a, ali onda i ući u vlasništvo isto kao što je HPB ušao u vlasništvo SBER banke.

Problemi brodogradnje počinju njezinom privatizacijom – sve velike brodograđevne sile pomažu svojoj brodogradnji, to je djelatnost koja je gotovo nemoguća po principima slobodnog tržišta bez ikakve intervencije države i država je u mnogim zemljama vlasnik brodogradilišta.

Pitanje smisla privatnog brodogradilišta pokazalo se i u primjerima zatvaranja brodogradilišta – za koja znamo kako su novci izvlačeni iz države upravo kako bi završili u rukama malih kooperanata koji su preplaćivali svoje usluge.

Brodogradnja je istovremeno djelatnost u kojoj imamo ekspertizu know-how, nekad smo bili među prvima u svijetu – moguće je povezati mnoge djelatnosti s brodogradnjom…

Naši inženjeri su vani najcjenjeniji, treba ih vratit nazad… to bi bila prava politika vlade, a ne davanje 200 tisuća kuna povratnicima”, napisala je Peović.

Podsjetimo, Tomislav Debeljak je za N1 rekao da se Brodosplit zbog nastale situacije obratio i HBOR-u.

“U konkretnom slučaju nema drugog tko bi to preuzeo na sebe”, rekao je.

Kaže da su u HBOR-u imali nekoliko sastanaka, a u ministarstvima s predstavnicima jedan kratki sastanak.

Šef uprave Brodosplita ministru Ćoriću: “Brodosplit je sve suprotno od onog što ste rekli”

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.