Kako mediji postupaju sa snimkom uhićenja Tyrea Nicholsa

Autor:

epa10435088 People walk past the CNN Center in downtown Atlanta, Georgia, USA, 27 January 2023. Cable News Network (CNN) announced they will be vacating its longtime downtown Atlanta home by the end of 2023 and moving their staff to another existing location in midtown Atlanta.  EPA/ERIK S. LESSER

EPA/ERIK S. LESSER

Novinske kuće diljem zemlje suočile su se s dilemom u petak navečer kada je policija Memphisa objavila video koji prikazuje brutalno policijsko premlaćivanje Tyrea Nicholsa, 29-godišnjeg crnca, nakon što je zaustavljen u prometu od strane policajaca.

Etičko pitanje s kojim se suočavaju redakcije: kako bi trebale uravnotežiti potrebu za javnom transparentnošću, a istovremeno biti oprezne u emitiranju uznemirujućih snimaka na kojima su zabilježeni činovi nasilja koji bi u konačnici doveli do optužbi za ubojstvo protiv pet policajaca.

U petak navečer, glavne televizijske mreže odlučile su emitirati nasilnu snimku susreta koji je izazvao izljev bijesa i uzburkao grad Memphis, a voditelji vijesti upozoravali su svoju publiku na eksplicitnu prirodu snimke koju će vidjeti.

“Ovo nikome neće biti lako”, rekla je voditeljica CNN-a Erin Burnett prije nego što je pustila snimku za publiku mreže. “Kao što smo rekli, slikovit je i brutalan i trebali biste to znati ako ga odlučite gledati.”

No, Burnett je naglasila da CNN smatra da je to stvar od “velike javne važnosti” koju javnost može vidjeti.

Osim emitiranja snimke, voditelji vijesti jasnim su riječima gledateljima opisali što video prikazuje. Povremeno su novinari postajali emotivni. Novinarka NBC Newsa Antonia Hylton, na primjer, javila se uživo pokrivajući priču.

“Žao mi je, pokrivala sam ovo cijeli dan i mislila sam da mogu proći kroz cijeli dan, a da ne postanem emocionalana zbog toga,” rekala je Hylton.

Snimka, koja je povukla usporedbe sa zloglasnim videom koji je zabilježio jezivo premlaćivanje Rodneyja Kinga 1991., emitirana je na tri velike televizijske mreže, uz CNN, MSNBC i Fox News.

Margaret Sullivan, kolumnistica Guardiana i Egan gostujuća profesorica na DeWitt Wallace centru za medije i demokraciju Sveučilišta Duke, rekla je za CNN da novinske kuće moraju biti oprezne pri donošenju odluka o izvještavanju.

“U mjeri u kojoj je to moguće, mediji trebaju ljudima dati priliku da vide barem dijelove toga i dati im priliku da to ne vide – ili roditeljima i skrbnicima da to uskrate djeci ako smatraju prikladnim”, rekao je Sullivan.

Sullivan je dodao: “Pogriješio bih kada bih javnosti pokazao što se dogodilo – naravno uz dužna upozorenja o njegovoj grafičkoj prirodi i moguće uz ograničeno uređivanje. Ne možete to prešutjeti; to je pitanje od velikog javnog interesa i važan dio pozivanja policije na odgovornost. Razmislite o dokumentaciji Darnelle Frazier o ubojstvu Georgea Floyda koja je promijenila svijet.”

Uobičajeno je da su novinske kuće oprezne pri objavljivanju takvih snimaka i čine to samo kada su iznimno važne  vijesti. U takvim slučajevima često se donosi odluka o prikazivanju eksplicitnih snimaka na necenzuriran način određeno vrijeme, prije nego što se kasnije emitiraju ograničeniji isječci incidenta.

Odluke novinskih organizacija da kasnije ograniče ponovno emitiranje eksplicitnih snimaka općenito se donose iz niza razloga, uključujući onaj kako bi se izbjeglo ponovno traumatiziranje obitelji žrtava stalnim gledanjem snimki posljednjih trenutaka njihovih voljenih.

Bill Grueskin, poznati profesor na Columbia Journalism School, rekao je da kada odlučuju hoće li emitirati eksplicitne snimke poput Nicholsovog videa, novinske organizacije moraju utvrditi jesu li vrijedne vijesti i jesu li adekvatno pripremile svoju publiku da vide snimke.

Samo nekoliko sati prije objave Nicholsove snimke, u javnost je također pušten grafički video koji bilježi jezivi napad na Paula Pelosija, supruga bivše predsjednice Zastupničkog doma Nancy Pelosi. Na Fox Newsu, snimka je emitirana bez upozorenja gledateljima, što je natjeralo voditelja Harrisa Faulknera da se kasnije ispriča publici mreže.

“Nismo imali pojma kako će to izgledati i trebalo je imati upozorenje i grafičko upozorenje prije nego što smo ga prikazali, a zatim ga emitirati”, rekao je Faulkner.

Grueskin je dodao da, kada procjenjuju hoće li emitirati snimku, producenti mogu odlučiti “pikselizirati dijelove videa” iz drugih razloga, kao što je “skrivanje identiteta djeteta žrtve kako bi se izbjegle pretjerano jezive pojedinosti koje ne dodaju ništa značajno razumijevanje incidenta od strane javnosti.”

Online velike novinske kuće, poput CNN-a, The New York Timesa i The Washington Posta, također su odlučile objaviti video. Primijenjena su upozorenja o sadržaju naglašavajući publici da je snimka eksplicitne prirode.

YouTube i Meta, matična tvrtka Facebooka i Instagrama, dopustili su da se video koji prikazuje Nicholsovu smrt postavi na njihove platforme, navodeći kao razlog važnost snimke. Ali obje su tvrtke uvele ograničenja kako bi osigurale da publika bude upozorena na njegov grafički sadržaj.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.