Jude Bellingham briljirao u pobjedi koja je Englesku odvela na EURO, Italija u problemima

Soccer Football - Euro 2024 Qualifier - Group C - England v Italy - Wembley Stadium, London, Britain - October 17, 2023 England's Jude Bellingham in action with Italy's Francesco Acerbi and Giorgio Scalvini Action Images via Reuters/Andrew Couldridge Photo: Andrew Couldridge/REUTERS

Andrew Couldridge/REUTERS

Engleska je na Wembleyu s 3-1 pobijedila Italiju i osigurala plasman na EURO 2024, dok su Azzurri dvije utakmice prije kraja u novom problemu. Nakon osvajanja zadnjeg Europskog prvenstva Italija se nije plasirala na Svjetsko, a trenutno im visi i plasman u Njemačku sljedeće godine. Da bi ipak uspjeli, Talijani u studenom prvo trebaju pobijedili Sjevernu Makedoniju a onda u odlučujućoj utakmici u Ukrajini uzeti barem bod.

Harry Kane je Italiji zabio dva gola, jedan iz kaznenog udarca, međutim status igrača utakmice pripada Judeu Bellinghamu. Italija je povela u 15. minuti golom Gianluce Scamacce na asistenciju Giovannija Di Lorenza koji je 17. minuta kasnije postao tragičar nakon što je u 16 metara umjesto lopte u klizećem startu pogodio Bellinghama pa je Clement Turpin uz pomoć VAR-a pokazao na 11 metara. Za 2-1 nakon kontre je zabio Marcus Rashford u 57. minuti međutim sav pljesak išao je, opet, Bellinghamu, prvo je na suparničkih 16 metara ukrao loptu, zatim je majstorski na centru loptom prebacio jednog talijanskog igrača i onda asistirao.

Spomenut ćemo da je kod 1-1 Turpin možda mogao pokazati na penal za Englesku nakon što je Destiny Udogie umjesto lopte dohvatio Phila Fodena, ali ako je tu možda pogriješio, sigurno je pogriješio kad Kalvinu Philipsu kod 2-1 nije pokazao žuti karton, bio bi mu to drugi, zbog gaženja po gležnju Nicola Barelle.

Konačnih 3-1 postavio je Kane, prvo je dobio zračni duel protiv Alessandra Bastonija, koji je nešto ranije ušao umjesto Francesca Acerbija, a onda sam odjurio prema golu i zabio svoj 61. gol za Englesku.

Do kraja kvalifikacija Englezi u, za njih, revijalnim utakmicama idu u goste Sjevernoj Makedoniji i dočekuju Maltu. U drugoj utakmici skupine odigranoj u istom terminu Ukrajina je s 3-1 pobijedila Maltu.