Izbori u Srbiji: MVEP popravlja štetu zbog svađe Žigmanova i Biščevića

Autor:

12.09.2019., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic primio je u Banskim dvorima predstavnike hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji predsjednika Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislava Zigmanova, predsjednicu Hrvatskog nacionalno

Patrik Macek, Pixsell

Objavivši poziv Hrvatima u Srbiji da na nedjeljnim izborima u toj zemlji glasaju za listu na kojoj je predsjednik Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine (DSHV) Tomislav Žigmanov, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova pokušalo je srijedu ispraviti štetu koju je izgledima političkih predstavnika hrvatske zajednice u Srbiji nanijela nedavno reaktualizirana svađa predsjednika DSHV-a Tomislava Žigmanova i hrvatskog veleposlanika u Srbiji Hidajeta Biščevića.

O toj temi u novom broju piše Nacional. Reaktualizirana svađa Žigmanova i Biščevića, naime, osvijetlila je činjenicu da hrvatska Vlada nije zadovoljna načinom na koji Tomislav Žigmanov vodi DSHV i hrvatsku zajednicu u Srbiji, što je Nacionalu nedvosmisleno potvrdio visoki izvor iz hrvatske diplomacije.

‘Službeni Zagreb ne želi da Tomislav Žigmanov vodi Hrvate u Vojvodini’

No, nakon što je Nacional u utorak objavio izjavu tog visokog izvora, MVEP je u srijedu objavio priopćenje u kojemu hrvatske birače u Srbiji poziva da glasaju za listu na kojoj je Tomislav Žigmanov, što govori da Plenkovićeva administracija ne želi dodatno zaoštravati odnose samo nekoliko dana uoči izbora.

U priopćenju stoji: “U Republici Srbiji se 3. travnja 2022. održavaju izvanredni opći izbori za predsjednika Republike Srbije i zastupnike u Narodnoj skupštini te izbori za zastupnike u Skupštini grada Beograda, na kojima je važno da svi pripadnici hrvatske zajednice u Republici Srbiji iskoriste svoje demokratsko pravo i izađu na izbore. Također, ovim putem pozivamo sve pripadnike hrvatske nacionalne zajednice da glasuju za listu na kojoj je istaknut kandidat Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov i koja je dobila potporu hrvatskih legitimnih političkih predstavnika okupljenih u Hrvatskom nacionalnom vijeću u Srbiji i predvođenih predsjednicom Jasnom Vojnić, ali i većine političkih i društvenih institucija koja okuplja Hrvate iz te države. Političkim predstavljanjem kroz ostvarenje parlamentarnog statusa osigurala bi se uključenost predstavnika i institucija hrvatske nacionalne manjine u političke procese koji ih se izravno dotiču, kao što su institucionalno očuvanje nacionalne kulturne baštine, institucionalno jačanje i financiranje manjinskih hrvatskih institucija, povrata oduzete imovine hrvatskim kulturnim i društvenim institucijama, ali i korištenja pretpristupnih fondova EU.
U ovim izazovnim vremenima više no ikad, potrebno je jedinstvo kako bi Hrvati ostvarili što bolji izborni rezultat i tako ostvarili povoljniji politički status – poglavito zbog činjenice da su ovi izbori još jedni izbori na kojima Srbija ne ispunjava najznačajnije odredbe iz bilateralnog sporazuma o uzajamnoj zaštiti nacionalnih manjina potpisanog 2005. godine. Vlada Republike Hrvatske nastavit će inzistirati na implementaciji odredbi iz spomenutog sporazuma i pritom podsjećamo kako su dobrosusjedski odnosi i vladavina prava temelj današnjeg procesa pristupanja država kandidata u Europsku uniju. Vlada Republike Hrvatske nastavit će intenzivno surađivati s hrvatskim političkim predstavnicima, kao i sa snažnom političkom i materijalnom potporom hrvatskoj nacionalnoj zajednici u Srbiji kako bi ona očuvala svoj nacionalni identitet i svoju bogatu kulturnu tradiciju i baštinu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.