IZ OBVEZNICA U PROFIT Filipović i Grlić Radman državi posudili po 100.000 eura, sad stiže zarada

Autor:

Matija Habljak/PIXSELL Patrik Macek/PIXSELL

Od članova Vlade čije kartice su objavljene na stranicama Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, napokon je poznato i koliko je tko uložio u državne, “narodne” obveznice izdane lani u ovo doba.

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković je pozvao sve da u njih ulože, ali očito ga nisu svi poslušali ili nisu imali dovoljno novca.

Opet je ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman sa suprugom rekorder. On je u državne obveznice uložio 100.000 eura, a supruga 70.000 eura. Kako je prinos (kamata) 3,65 posto, on će uskoro dobiti 3.650 eura kamate, te još toliko sljedeće godine. Sljedeće godine mu država vraća i njegovih 100.000 posuđenih eura, pišu 24sata.

Bivši ministar gospodarstva Davor Filipović je također imućan i imao je štednju dobivenu od prodaje imovine, nasljedstva i rada, pa je također uložio 100.000 eura u obveznice, dok je supruga uložila 6.000 eura.

I on će, kao i ministar vanjskih poslova, u dvije godine, na uloženo zaraditi 7.300 eura. Ne čini se puno, ali u da je taj novac držao u banci, kamata bi mu bila od 0,1 do 1 posto. Domoljubno ulaganje mu nije pomoglo da ostane u Vladi nakon afere Mreža. 

Simbolične uloge u obveznice su imale ministrica turizma Nikolina Brnjac i potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga. Brnjac je uložila tisuću eura pa će u dvije godine zaraditi 73 eura, dok je Šimpraga uložila tek 500 eura, što joj znači dvogodišnju zaradu 36,5 eura. I ministar branitelja i potpredsjednik Vlade Tomo Medved je uložio simboličnih tisuću eura.

Od onih čije kartice su objavljeni, obveznice nisu kupili Vili Beroš, Marin Piletić, Marija Vučković, Ivan Anušić i Nina Obuljen Koržinek. 

Ostalima još nije objavljena imovinska kartica, a bit će zanimljivo pratiti koliko je uložio premijer, ali i Oleg Butković, koji je prvo nakon konzultacija sa suprugom rekao da ih neće kupiti, ali se predomislio nakon Plenkovićeve poruke. I ministar financija Marko Primorac, koji je prvi put u povijesti izdao narodnu obveznicu, vjerojatno se “isprsio” s pozamašnim iznosom od ušteđevine kako bi poslao poruku i ostalima. Primorcu je pogotovo važan ovaj potez jer je on prvi ministar koji je uspio progurati tu ideju, iako se o njoj i prije raspravljalo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.