Italija odbija prihvatiti 141 migranta s Aquariusa

Autor:

epa06947831 A handout photo made available by SOS Mediterranee on 13 August 2018 shows migrants aboard the NGO's rescue ship 'Aquarius' in the Mediterranean, 12 August 2018. The rescue vessel Aquarius carries 141 migrants saves from distress and seeks once more a port to dock. In June, the Aquarius was denied entry to Italy and Malta.  EPA/Guglielmo Mangiapane/SOS MEDITERRANEE / HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Humanitarni brod Aquarius, koji je prošlog tjedna u vodama Libije spasio 141 migranta, nema dopuštenje za pristanak u talijanske luke, poručio je u ponedjeljak Rim i pozvao Europsku uniju i Veliku Britaniju da se pobrinu za njih.

Brod Aquarius, kojim upravljaju francusko njemačka dobrotvorna udruga SOS Mediteran i Liječnici bez granica (MSF), spasio je migrante u dvije odvojene operacije i sada se nalazi u međunarodnim vodama između Italije i Malte.

Humanitarni brod Aquarius proveo je devet dana na moru u lipnju pošto ih je nova talijanska populistička vlada prozvala taksi službom i optužila za pomaganje krijumčarima ljudi.

“Mogu ići gdje god žele, ali ne i u Italiju”, napisao je talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini na svom profil Twittera i  pritom naveo Francusku, Njemačku, Veliku Britaniju i Maltu kao destinacije.

Salvini je dodao da je potrebno zaustaviti trgovinu ljudima i njihovim pomagačima, uz hashtagove #zatvoreneluke i #otvorenasrca.

Glasnogovornik Europske komisije, kojega je kontaktirao Reuters, rekao je da Bruxelles razgovara s nekoliko članica Europske unije i pokušava riješiti incident s Aquariusom.

I malteški koordinacijski centar za spašavanje odbio je prihvatiti brod u subotu, dok glasnogovornik malteške vlade u ponedjeljak nije bio dostupan za komentar.

Većina humanitarnih brodova više ne obilazi obalu Libije zbog pritisaka Malte i Italije, u koju je pristiglo više od 650 tisuća migranata od 2014. godine. No i dalje je otvoren prostor krijumčarima ljudi. Samo je u lipnju i srpnju u blizini Libije poginulo 720 ljudi, u vrijeme kada je zabilježena odsutnost većine humanitarnih brodova, procjenjuju iz međunarodne organizacije za zaštitu ljudskih prava Amnesty Internationala.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.