Iran donio prvu smrtnu presudu osobi uhićenoj zbog sudjelovanja u nedavnim prosvjedima

Autor:

epa10285511 Iranians take part in an anti-US rally marking the 43rd anniversary of the US Embassy takeover, in front of the former US Embassy in Tehran, Iran, 04 November 2022. Iranian students occupied the embassy on 04 November 1979 after the USA granted permission to the late Iranian Shah to be hospitalized in the United States. Over 50 US diplomats and guards were held hostage by students for 444 days. Iranian President Ebrahim Raisi said that Iran gained its freedom 43 years ago and that the country doesn’t need the US to bring freedom for them.  EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Sud u Iranu izrekao je prvu smrtnu kaznu osobi uhićenoj zbog sudjelovanja u prosvjedima koji su zahvatili zemlju, javljaju državni mediji. Revolucionarni sud u Teheranu utvrdio je da je optuženik, koji nije imenovan, zapalio vladin objekt i da je kriv za “neprijateljstvo prema Bogu”.

Drugi je sud osudio pet osoba na zatvorsku kaznu između pet i deset godina zbog optužbi za rad protiv nacionalne sigurnosti i javnog reda. Grupa za ljudska prava upozorila je da vlasti možda planiraju “ishitrena pogubljenja”.

Najmanje 20 osoba trenutačno se suočava s optužbama za koje je predviđena smrtna kazna, priopćio je norveški Iran Human Rights, pozivajući se na službena izvješća. Njegov direktor, Mahmood Amiry-Moghaddam, pozvao je međunarodnu zajednicu da poduzme hitne mjere i “snažno upozori Islamsku Republiku na posljedice pogubljenja prosvjednika”.

Prosvjedi protiv iranskog klerikalnog establišmenta izbili su prije dva mjeseca nakon smrti u pritvoru Mahse Amini, 22-godišnjakinje koju je privela policija za moral zbog navodnog kršenja strogih pravila nošenja hidžaba. Zabilježeno je da su se proširili na 140 gradova i mjesta i razvili se u najznačajniji izazov Islamskoj Republici u više od desetljeća.

Najmanje 326 prosvjednika, uključujući 43 djece i 25 žena, ubijeno je u nasilnom gušenju prosvjeda od strane sigurnosnih snaga, navodi Iran Human Rights. Novinska agencija za ljudska prava (HRANA), koja također ima sjedište izvan zemlje, procijenila je broj mrtvih na 341 i rekla da je privedeno još 15.800 prosvjednika. Također je izvijestio o smrti 39 pripadnika snaga sigurnosti.

Iranski čelnici prosvjede su prikazali kao “nerede” koje su potaknuli strani neprijatelji zemlje.

Prošli tjedan, šef pravosuđa Gholamhossein Mohseni Ejei izjavio je da bi “ključne počinitelje” trebalo identificirati što je prije moguće i izreći im kazne koje bi imale odvraćajući učinak na druge. Upozorio je da bi prosvjednici mogli biti optuženi za “moharebeh” (neprijateljstvo protiv Boga), “efsad fil-arz” (korupcija na Zemlji) i “baghy” (oružana pobuna), što sve može dovesti do smrtne kazne u iranskom pravnom sustavu temeljenom na šerijatskom pravu.

Oni koji posjeduju i koriste oružje ili vatreno oružje, ometaju nacionalnu sigurnost ili ubiju nekoga mogli bi dobiti “qisas” (odmazdu u naturi), rekao je, očito odgovarajući na poziv za osvetničkom pravdom 272 od 290 članova iranskog parlamenta.

Više od 2000 ljudi već je optuženo za sudjelovanje u “nedavnim neredima”, prema podacima pravosuđa.

Lokalni mediji citirali su pravosudne dužnosnike u nedjelju da su 164 optužena u južnoj pokrajini Hormozgan, još 276 u središnjoj pokrajini Markazi i 316 u susjednoj pokrajini Isfahan, doznaje BBC.

U intervjuu za radio France Inter koji je emitiran u ponedjeljak, francuski predsjednik Emmanuel Macron rekao je da je gušenje prosvjeda iranskih vlasti “bez presedana” i da se zalaže za “snažnu diplomatsku reakciju i sankcije” protiv onih koji su za to odgovorni. Također je više puta koristio riječ “revolucija” da bi opisao nemire. “Žene su te koje su pokrenule ovu revoluciju”, rekao je, dodajući: “Unuci islamske revolucije iz 1979. prave revoluciju.”

Iransko ministarstvo vanjskih poslova nazvalo je komentare “žalosnim i sramotnim”. Kasnije je Europska unija uvela sankcije za 29 Iranaca i tri entiteta za koje je rekla da su “odgovorni za suzbijanje iranskih prosvjednika”.

Među onima koji su bili na meti bili su ministar unutarnjih poslova Ahmad Vahidi, policijski odred koji je uhitio Mahsu Aminija, kao i pokrajinski čelnici Snaga za provođenje zakona (LEF) i Zbora čuvara islamske revolucije (IRGC).

UK je najavio vlastitu rundu novih sankcija protiv ministra komunikacija Isse Zarepoura, šefa cyber policije Vahida Mohammada Nasera Majida i brojnih dužnosnika LEF-a i IRGC-a.

“Zajedno s našim partnerima, poslali smo jasnu poruku iranskom režimu – nasilno gušenje prosvjeda mora prestati i sloboda izražavanja mora se poštivati”, rekao je ministar vanjskih poslova James Cleverly.

U odvojenim akcijama, dužnosnici u iračkoj regiji Kurdistan rekli su da su dvije osobe ubijene u ponedjeljak nakon što je Iran lansirao projektile i naoružane bespilotne letjelice na baze tamošnjih prognanih kurdskih oporbenih skupina.

Zapovjednik kopnenih snaga IRGC-a rekao je novinskoj agenciji Fars da su ciljane “separatističke skupine” koje su potaknule neke od “nereda” u gradovima naseljenim Kurdima u sjeverozapadnom Iranu.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.