Inspekcije zbog dvojnog iskazivanja cijena. Evo koliko je prekršaja u prvih deset dana

Autor:

14.07.2022., Zagreb - Konzum je od ovog tjedna poceo prikazivati cijene u kunama i u eurima te iznos fiksnog tecaja konverzije, koji iznosi 7,53450 kuna za euro. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL

Emica Elvedji/PIXSELL

Inspekcije Državnog inspektorata od 5. rujna 20222. godine nadziru dvojno iskazivanja cijena. U prvih 10 dana obavljeno je njih 1350. Nadzore provodi tržišna inspekcija u području prodaje robe i usluga, dok turistička inspekcija provodi nadzore u području ugostiteljske djelatnosti i pružanju usluga u turizmu.

Vedrana Filipović-Grčić, pomoćnica glavnog državnog inspektora u četvrtak je za HRT rekla da je od ukupnog  broja nadzora utvrđeno 480 povreda. “Od njih je utvrđeno 186 povreda u ugostiteljstvu, a ostale povrede su utvrđene u trgovini i kod pružatelja usluga”, istaknula je i dodala kako se 50 posto povreda odnosi na dvojno iskazivanje cijena.

Podsjetila je da dvojno iskazivanje cijena mora biti prikazano na jasan, vidljiv, čitljiv i lako uočljiv način. Osim toga, u svakom prodajnom prostoru i na internetskoj stranici, kao i kod pružatelja usluga, mora biti istaknut fiksni konverzijski tečaj koji iznosi 7,53450.

“Zakon o uvođenju eura u RH govori da proces konverzije iz kune u euro ne smije dovesti do štete za potrošače. Ne smije doći do disproporcije cijene u kunama i cijene u eurima”, istaknula je i dodala da se može dogoditi da se cijena podigne i adekvatno preračuna u euro, no zadužena cijena tog artikla je u kunama niža. To je, objašnjava, povreda.

Druga povreda je moguća kod akcijske cijene proizvoda. Kod nje su četiri cijene. “Cijena koja je najniža u proteklih 30 dana, uz nju će biti cijena u eurima, sniženu cijenu, te sniženu cijenu u eurima. Svi kupoprodajni ugovori koji su sklopljeni prije 1. siječnja 2023. godine ne smiju se mijenjati. Zakon regulira neprekinutost pravnih instrumenata”, rekla je.

Ipak, postoje tri kategorije iznimaka. “Prva se kategorija odnosi na sve one subjekte koji zbog načina obavljanja djelatnosti trgovine, a to su OPG-ovi, trgovina na klupama i štandovima”, pojasnila je i dodala da su izuzeti i totemi na benzinskim postajama, automati za sreću, poklon bonovi, telefonske kartice.

“To su svi oni proizvodi na kojima je cijena u kunama već prije otisnuta”, dodala je i naglasila da OPG-ovi koji prodaju svoje proizvode na tržnici ne moraju dvojno iskazivati cijene, ali ako se prodaja vrši preko interneta, onda su dužni iskazati dvojnu cijenu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.