Indian Wells: Fritz zaustavio Nadalovu seriju za najveći naslov u karijeri

epa09839784 Taylor Fritz of the US reacts after defeating Rafael Nadal of Spain in the men's final match of the BNP Paribas Open tennis tournament at the Indian Wells Tennis Garden in Indian Wells, California, USA, 20 March 2022. The tournament runs from 07 through 20 March 2022.  EPA/RAY ACEVEDO

EPA/RAY ACEVEDO

Američki tenisač Taylor Fritz šokirao je Rafaela Nadala u finalu ATP turnira Masters 1000 serije u Indian Wellsu, zaustavio njegov pobjednički niz od 20 mečeva u 2022. i slavljem 6-3, 7-6 (5) stigao do drugog, ujedno i najvećeg trofeja u karijeri te postao prvim američkim pobjednikom BNP Paribas Opena od trijumfa Andrea Agassija 2001.

Fritzu je to bilo šesto i daleko najveće finale u karijeri, a Nadal je igrao za svoj četvrti trofej u Indian Wellsu, 92. ATP naslov i 37. na turnirima Masters 1000 serije čime bi izjednačio rekord Novaka Đokovića.

Amerikanac je daleko bolje počeo meč i poveo sa 5-1, prije nego što je Nadal vratio jedan od dva ‘breaka’ zaostatka i došao do 5-3, ali je tada po treći put u setu izgubio servis, a time i prvi set.

Španjolac je nakon toga potražio pomoć fizioterapeuta izvan terena i po povratku zaigrao bolje te prvi došao do ‘breaka’ u drugom setu (2-1), ali je prednost izgubio već u sljedećem gemu. Fritz je na servis Nadala do prve meč-lopte došao u desetom gemu, ali se Španjolac izvukao te u sljedećem gemu došao do 15-40. Fritz je odlično reagirao i s četiri uzastopna poena poveo sa 6-5.

Odluka o tome hoće li Nadal izboriti treći set ili će 24-godišnji Fritz napraviti veliko iznenađenje, ostavljena je za ‘tie-break’. Fritz je poveo sa 3-1, da bi Nadal odgovorio osvajanjem sljedeća četiri poena. Kod 4-4 je Španjolac došao do ‘mini-breaka’. I kad je mirisalo da će se veliki 35-godišnji borac još jednom vratiti i izboriti treći set, dogodilo se upravo suprotno.

Amerikanac je bez respekta odiigrao sljedeća dva poena i 20 minuta nakon što je propustio prvu meč-loptu, stigao do druge, ali uz svoj početni udarac. Fritz se nije preplašio, zgrabio je priliku i forhendom koji Nadal nije uspio vratiti ostvario najveću pobjedu u karijeri. Tako je Nadalu nanio prvi poraz u 2022. te postao prvi tenisač koji je Španjolca pobijedio u finalu još od Australian Opena 2019., kad je Nadal izgubio meč za naslov od Novaka Đokovića, a potom nanizao 11 pobjeda u mečevima za trofej.

Naslov pobjednika Indian Wellsa Fritzu je donio 1000 bodova, novčanu nagradu od 1.242.025 američkih dolara i napredak od sedam mjesta na pojedinačnoj ATP ljestvici, do 13. pozicije, što mu je najbolji renking u karijeri. Nadal je ulaskom u finale preskočio Alexandera Zvereva i od ponedjeljka će biti na trećem mjestu, iza Novaka Đokovića, koji se vraća na čelno mjesto, te Rusa Danila Medvjedeva.