Hajduk preko Slaven Belupa do finala kupa

12.04.2023., stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - SuperSport Hrvatski nogometni kup, polufinale, NK Slaven Belupo - HNK Hajduk. Marko Livaja Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl / Pixsell

U finalu SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa 24. svibnja na Rujevici u Rijeci igrat će Šibenik i Hajduk. Nakon što su Narančasti završnicu izborili svladavši Dinamo u igri za obranu naslova je ostao i splitski klub koji je u Koprivnici bio bolji od Slaven Belupa rezultatom 0:1 (0:0).

Jedini pogodak na utakmici bilo je djelo Marka Livaje koji je u 59. minuti zabio iz kaznenog udarca. Sudac Kolarić je na bijelu točku pokazao na intervenciju VAR-a nakon što je Jambor leđima i rukom blokirao udarac Pukštasa.

Zanimljivo da su Hajduk i Šibenik finale igrali i prije 13 godina kada su bolji bili Bili. Hajduku će to ujedno biti 13. finale, a dosad je sedam puta osvojio Rabuzinovo sunce.

12.04.2023., tadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport Hrvatski nogometni kup, polufinale, NK Slaven Belupo – HNK Hajduk. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Umjesto najavljenog Mikanovića u postavi Hajduka našao se Lovrencsics jer je njegov suigrač zadobio ozljedu na zagrijavanju.

Prva uzbudljivija situacija na utakmici dogodila se u 6. minuti kada Mudražija nije iskoristio odugovlačenje s ispucavanjem lopte Lučića, vratar Hajduka na koncu je stigao ispraviti svoju pogrešku.

Hoxha se u 11. minuti odlučio kontru zaključiti mlakim udarcem s 18 metara koji nije bio opasnost po gol gostiju. Nakon ubačaja Mioča s desne strane u 22. minuti Lučić je odbio loptu do Marine koji sa sedam metara pucao preko gola.

Hajduk je prvu akciju vrijednu spomena odigrao u 32. minuti kada je Lovrencsics ubacio s desne strane, no udarac Livaje sa sedam metara je u posljednji trenutak blokirao Božić. Kapten domaćih je isto učinio i šest minuta kasnije kada je sa 17 metara pokušao Benrahou.

U 38. minuti u šesnaestercu Slavena je došlo do sudara glavama Tepšića i Melnjaka u kojem je deblji kraj izvukao stoper domaćih. Pomoć na travnjaku mu se ukazivala sedam minuta nakon čega je umjesto njega ušao Hlevnjak.

12.04.2023., tadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport Hrvatski nogometni kup, polufinale, NK Slaven Belupo – HNK Hajduk. Novak Tepsic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Pukštas je u 52. minuti dobrim ubačajem s desne strane pronašao Livaju, a njegov udarac glavom s pet metara odlazi malo pokraj stative.

Tri minute kasnije na suprotnoj strani travnjaka oštro dodavanje u peterac je s lijeve strane uputio Crnac, a Hoxha i Mioč nisu stigli reagirati.

Nedugo potom Livaja je pripremio šansu za Pukštasa čiji udarac je uz pomoć leđa i ruke blokirao Jambor. Kapetan Hajduka je potom asistirao za Mlakara koji je s 15 metara pucao preko grede.

Aktivirao se potom VAR koji je pozvao suca Čulinu na pregled prethodne situacije, a on je nakon svega pokazao na bijelu točku smatravši da je radilo o kažnjivoj situaciji. Siguran izvođač s 11 metara bio je na koncu Livaja pa su gosti od 59. minute došli u rezultatsku prednost.

Mudražija je u 67. minuti ubacio za Crnca s lijeve strane, a njegov udarac glavom sa devet metara odlazi pokraj suprotne stative.

Do konca susreta nijedna momčad nije napravila veće uzbuđenja pred golom suparnika tako da su u borbu za trofej otišli gosti.

Polufinale SuperSport Hrvatskog nogometnog kupa:

Šibenik – Dinamo 2:1
Slaven Belupo – Hajduk 0:1

Finalni susret na rasporedu je 24. svibnja u 19 sati, a domaćin je stadion Rujevica u Rijeci.