Grčka odbacila optužbe za 24 osobe koje su spašavale migrante

Autor:

Ray Harrington, Unsplash

Grčki sud odbacio je optužbe za špijunažu za skupinu dobrovoljaca kojima se sudilo za spašavanje migranata na otoku Lezbosu. No još uvijek su pod istragom zbog navodne trgovine ljudima, pranja novca i prijevare. Ured UN-a za ljudska prava bio je među nekoliko tijela koja su kritizirala suđenje.

Među optuženima je i plivačica Sarah Mardini, čija je priča o pomaganju kolegama izbjeglicama da prijeđu more iz Turske u Grčku inspirirala film The Swimmers. Godinu dana nakon što je kao izbjeglica iz Sirije stigla u Grčku, volontirala je u nevladinoj organizaciji koja je pružala pomoć migrantima i izbjeglicama koji su pristizali na grčke obale.

Zajedno s drugim volonterima, Mardini je privedena 2018. nakon što je policija rekla da je ta nevladina organizacija pružala izravnu pomoć organiziranim skupinama trgovaca ljudima. Ostali članovi grupe volontera su iskusni ronilac Sean Binder iz Irske, spasilac volonter Nasos Karakitsos iz Grčke i umirovljeni Nizozemac Pieter Wittenberg.

Optužbe s kojima se skupina suočila na ovotjednom suđenju uključivale su špijunažu, ilegalni pristup državnim komunikacijama, pranje novca i pomaganje kriminalnim aktivnostima. Suđenje je počelo u utorak na Žalbenom sudu u Mytiliniju nakon četiri godine odgađanja.

Odvjetnici aktivista podnijeli su pritužbe zbog, kako su rekli, nekoliko proceduralnih grešaka, uključujući i nedostatan prijevod dokumenata tužiteljstva, što je sud priznao oslobađajući volontere.

Sada se, međutim, mnogi aktivisti suočavaju s zasebnom istragom zbog optužbi za krijumčarenje ljudi, prijevaru, članstvo u zločinačkoj organizaciji i pranje novca.

Uoči priopćenja suda u petak, Ured UN-a za ljudska prava priopćio je kako su “ovakva suđenja duboko zabrinjavajuća, jer kriminaliziraju rad na spašavanju života i postavljaju opasan presedan”, dodajući da je “već postojao zastrašujući učinak s ljudskim pravimajer su branitelji i humanitarne organizacije prisiljene prekinuti svoj rad na ljudskim pravima u Grčkoj i drugim zemljama EU-a.” Izvješće Europskog parlamenta prethodno je suđenje označilo kao “najveći slučaj kriminalizacije solidarnosti”.

Amnesty International je rekao da su optužbe s kojima se još uvijek suočavaju  Mardini i Binder “neutemeljene” i istaknuo da, prema grčkom zakonu, za njih je zaprećena maksimalna kazna od 20 godina, javlja BBC.

Nakon saslušanja, Karakitsos je za grčku novinsku kuću rekao da je “jako ljut”: “Izgubili smo četiri i pol godine života… I još ćemo čekati, ne znamo koliko dugo, da vidimo hoće li i kada početi suđenje za zločine. Mi smo taoci i ne znamo koliko još dugo.”

Binder je rekao da bi više volio da je slučaj došao do suđenja. “Ovo nije pravda. Pravda bi bila suđenje prije četiri godine, gdje bismo bili proglašeni nevinima”, rekao je. “Ne možemo biti proglašeni nevinim, to je jednostavno proceduralna pogreška”, rekao je Binder.

Mardini nije bila na suđenju jer joj je zabranjen povratak u Grčku i pratila je postupak iz Njemačke, gdje je dobila azil. Ona i njezina sestra Yusra pobjegle su iz Sirije kao izbjeglice 2015. Dok su prelazile Egejsko more, pokvario im se motor gumenjaka. One su, zajedno s još dvojicom koji su znali plivati, spasili živote putnika plivajući uz gumenjak.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.