Girona ponovno na vrhu Primere. U četiri utakmice čak 22 gola

epa11095056 Girona's striker Portu (L) and Brazilian midfielder Yan Couto (C) duel for the ball with Sevilla's defender Adria Pedrosa (R) during the Spanish LaLiga soccer match between Girona FC and Sevilla FC, in Girona, Catalonia, Spain, 21 January 2024.  EPA/Siu Wu

EPA/Siu Wu

Čak 22 pogotka, ponovo fantastična Girona, te drama u Madridu i Sevilli obilježili su nedjeljne oglede 21. kola španjolskog nogometnog prvenstva.

Girona je “razbila” Sevillu sa 5-1 vrativši se na vrh, Barcelona je na gostovanju porazila Real Betis sa 4-2, Real Madrid je slavio sa 3-2 protiv Almerije, a identičnim rezultatom je Osasuna pobijedila Getafe.

“Euforija” protiv “depresije”, najavili su španjolski mediji ogled Girone i Seville, klubova koji se nalaze na supotnim stranama ljestvice. Girona u borbi za naslov, a Sevilla na rubu zone ispadanja.

Počelo je sjajno za goste. Sevilla je povela već u 10. minuti golom Isaaca Romera, no samo devet minuta kasnije već je bilo 3-1 za Gironu, a sva tri gola zabio je ukrajinski napadač Artem Dovbik. S ovim “hat-trickom” Dovbik je stigao do brojke od 14 golova i dijeli vodeću poziciju na ljestvici strijelaca s veznjakom Real Madrida Judeom Bellinghamom.

Domaćinu je svega deset minuta trebalo kako bi i u drugom poluvremenu zatresli gostujuću mrežu. Ovoga puta gol je zabio Viktor Cigankov, a konačnih 5-1 postavio je Christian Stuani u 89. minuti. Pobjeda Girone je mogla biti još uvjerljivija, no Portu je u 37. minuti pogodio prečku, a Yangel Herrera u 54. minuti stativu. Ivan Rakitić nije nastupio za goste.

Girona se ovom pobjedom vratila na vrh ljestvice s bodom više od Real Madrida koji je na dramatičan način pobijedio “fenjeraša” Almeriju sa 3-2 nakon što je gubio 0-2 nakon prvog poluvremena.

Real Madrid i Almerija su odigrali sjajnu utakmicu s pet golova i nizom prilika, a pobjednički gol domaćin je zabio u devetoj minuti nadoknade. Međutim, nakon utakmice bit će mnogo povika na suđenje. U naslovnoj ulozi bio je VAR, a gosti su nakon susreta bili ogorčeni suđenjem.

Tri poziva iz VAR sobe spasila su “Kraljevski klub”. Jedanaesterac u korist Reala, poništeni pogodak Almerije i gol Viniciusua. Jedanaest minuta sudačke nadoknade, isključenje gostujućeg igrača, Carvajalov gol u 99. minuti… Sasvim sigurno “najluđih” 45 minuta ove sezone u Primeri.

Počelo je sjajno za goste. Nacho je pogriješio prilikom jednog dodavanja, a gosti su “poklon” pretvorili u pogodak već u 38. sekundi. Strijelac je bio Largie Ramazani, na asistenciju Lucasa Robertonea. U 43. minuti Edgar Gonzalez je sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora fantastično pogodio za 0-2.

Carlo Ancelotti je u nastavak susreta ušao s tri izmjene. U svlačionici su ostali Nacho, Mendy i Rodrygo, a u igru su ušli Brahim, Fran i Joselu. Deset minuta kasnije Real je smanjio. Brazilac Kaiky je igrao rukom, a sudac Francisco Maeso dosudio jedanaesterac nakon pregleda video snimke.

Gosti su prosvjedovali, ali bez uspjeha. Jude Bellingham je bio siguran. Samo pet minuta kasnije Almerija je zabila i treći gol, no još jednom se uključio VAR i još jednom je spasio domaći sastav. Ovoga puta zbog prekršaja Lopyja protiv Bellinghama.

Real je uspio izjednačiti u 68. minuti golom Viniciusa Juniora. I ova situacija se provjeravala, činilo se kako je Vinicius zabio rukom, no sudac je pokazao na centar. U 77. minuti još jednom se uključio VAR. Bellingham je zabio za preokret, no Franc Garcija je bio u zaleđu.

U petoj minuti nadoknade gosti su ostali s igračem manje, nakon što je isključen Aizka Garitano, a tri minuta kasnije Real je stigao do pobjede golom Daniela Carvajala. Kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić nije nastupio za Real.

Treća je sada Barcelona koja je također, iščupala pobjedu u sudačkoj nadoknadi porazivši na gostovanju Real Betis sa 4-2.

Katalonci su poveli sa 2-0, skorašnji Dinamov suparnik u Konferencijskoj ligi je uspio izjednačiti, no Barca je u sudačkoj nadoknadi s dva gola ipak razriješila sve dvojbe. Barcelona je ovom pobjedom produžili niz bez poraza na stadionu Benito Villamarin na 13 susreta ostvarivši pritom 10 pobjeda.

Junak susreta bio je Ferran Torres koji je zabio tri gola za pobjednički sastav (21, 48, 90+2), a među strijelce se upisao i Joao Felix (90). Kod Betisa oba gola je zabio Isco (56, 59).

Barca je ovom pobjedom skočila na treće mjesto sa 44 boda, dok je Betis deveti sa 31 bodom. Real je ovom pobjedom preuzeo vodstvo na ljestvici sa 51 bodom, a dva boda manje ima Girona. Almerija je posljednja sa šest bodova.

U prvom nedjeljnom susretu Osasuna je pobijedila Getafe sa 3-2, a za pobjednički sastav je nastupio hrvatski napadač Ante Budimir.

Bila je to zanimljiva utakmica u kojoj je Osasuna nakon prvog poluvremena vodila sa 2-0, Getafe je u nastavku izjednačio rezultat, no momčad iz Pamplone je u završnici ipak stigla do pobjede.

Raul Garcija je u devetoj minuti doveo Osasunu u vodstvo, a Iker Munoz je u 31. zabio i drugi gol za domaćine. Smanjio je Borja Mayoral u 64. minuti, a samo četiri minute kasnije izjednačio je Nemanja Maksimović.

Pobjedu domaćinu u 80. minuti je donio Jesus Areso. Za Osasunu je cijeli susret igrao Budimir.

Osasuna je ovom pobjedom napredovala na 11. mjesto sa 25 bodova, dok je Getafe stepenicu više s bodom više.

Girona vodi na ljestvici sa 52 boda, Real ima bod manje i susret manje, a treća je Barcelona sa 44 boda i utakmicom manje. Athletic Bilbao je četvrti sa 41 bodom, dok Atletico Madrid na petom mjestu ima 38 bodova i dva susreta manje.

REZULTATI:
Osasuna – Getafe 3-2 (Garcia 9, Munoz 31, Areso 80 / Mayoral 64, Maksimović 68)
Real Madrid – Almeria 3-2 (Bellingham 57-11m, Junior 67, Dani Carvajal 90+9 / Ramazani 1, Gonzalez 43)
Real Betis – Barcelona 2-4 (Isco 56, 59 / Torres 21, 48, 90+2, Felix 90)
Girona – Sevilla 5-1 (Dovbik 13, 15, 19, Cigankov 56, Stuani 89 / Romero 10).