Funkcionalnosti i rad s platformom za razmjenu elektronički potpisanih dokumenata sa stanicama za tehnički pregled vozila

Autor:

CVH Promo

Od veljače prošle godine fizičkim, a od prosinca i pravnim osobama omogućena je dostava elektronički potpisanih dokumenata prema stanicama za tehnički pregled za potrebe tehničkog pregleda i registracije vozila. Dokumente poput kupoprodajnih ugovora, punomoći, ugovora o leasingu, računa, presuda ili sudskih odluka moguće je dostaviti pomoću sustava digitalne razmjene dokumenata.

Centar za vozila Hrvatske je sustav dostave elektronički potpisanih dokumenata u stanice za tehnički pregled uveo kao digitalnu platformu za lakšu i jednostavniju razmjenu dokumenata upravo radi smanjenja fizičkih kontakata, ali i brže komunikacije, što je posebice praktično u trenutno vrijeme globalne pandemije koronavirusa.

Na ovaj je način fizičkim osobama dana mogućnost slanja elektronički potpisanih dokumenata kvalificiranim potpisom s bilo koje lokacije, primjerice dostava punomoći za registraciju vozila kada se vlasnik nalazi izvan Republike Hrvatske, a želi opunomoćeniku omogućiti da u njegovo ime obavi produženje registracije ili dostava kupoprodajnog ugovora koji je digitalno potpisao prodavatelj.

Isto tako, pravnim osobama i državnim tijelima time je ponuđena mogućnost dostave raznih dokumenata kao što su različita rješenja (primjerice, rješenje o nasljeđivanju) ili dostava digitalno potpisanog računa izdana iz autokuće. Dokumenti su u sustavu razmjene raspoloživi 15 dana od unosa te se nakon isteka tog roka, ako nisu iskorišteni, automatski nepovratno brišu. U tom razdoblju stanicama za tehnički pregled vidljiva je obavijest o postojanju elektroničkog dokumenta za određeno vozilo, nakon čega je omogućen prikaz dokumenta, provjera elektroničkih potpisa te preuzimanje dokumenta i pohrana u dosje vozila.

Kako uspješno poslati elektronički dokument?

Elektronički dokumenti prema stanicama za tehnički pregled šalju se pomoću web aplikacije dostupne na adresi edokumenti.tehnicki.hr.

Osnovni preduvjeti za pristup web aplikaciji

Web preglednik novije generacije kao što su Google Chrome ili Microsoft Edge, internetska veza i korisničke vjerodajnice.

Identifikacija korisnika

Nakon otvaranja web aplikacije u pregledniku korisnik će odabrati prijavu putem NIAS-a te će biti preusmjeren na stranice za autorizaciju. Za uspješnu prijavu potrebna je vjerodajnica razine povjerljivosti 3. To znači da je za prijavu dovoljno imati ugovoreno internetsko bankarstvo i koristiti token kojim se i inače pristupa bankarskim uslugama. Za korisnike koji su pravne osobe informacije o dodijeli ovlaštenja mogu se pronaći na web stranici eovlastenja.gov.hr.

Definiranje vozila

Nakon prijave, upisom broja šasije (VIN oznake) vozila radi se provjera postoji li vozilo u sustavu tehničkog pregleda i registracije. Kada je vozilo pronađeno pojavljuju se osnovni podaci – marka, tip, model i godina proizvodnje. Vrlo je važno upisati ispravan broj šasije jer u protivnom dokumenti neće biti povezani s vozilom, tj. stanicama za tehnički pregled.

Ako se radi o prvoj registraciji vozila u RH, ta se provjera neće obavljati pa je precizan unos broja šasije još važniji. Ako broj šasije nije precizno unesen, u sustavu stanica za tehnički pregled neće biti vidljivo da za to vozilo postoje elektronički dokumenti na platformi za razmjenu.

Dodavanje dokumenata

Dokumenti koji se dodaju moraju biti u PDF formatu. Važno je pritom naglasiti da se elektroničkim dokumentom ne smatraju skenirani papirnati dokumenti, već samo oni potpisani kvalificiranim elektroničkim potpisom. To znači da bi dokument bio valjan i prihvaćen on mora sadržavati kvalificirani elektronički potpis, pomoću kojega se vrši identifikacija korisnika i osigurava izvornost sadržaja.

Potpisni certifikat

Da bi se elektronički dokument mogao potpisati, potrebno je imati odgovarajući potpisni certifikat. Ovlašteni izdavatelji potpisnih certifikata za pravne i fizičke osobe u Hrvatskoj su Financijska agencija (FINA) te Agencija za komercijalnu djelatnost (AKD) čiji je certifikat ugrađen i u svaku osobnu iskaznicu novije generacije. Svi vlasnici osobne iskaznice s čipom već imaju potpisni certifikat i mogu ga nakon aktivacije koristiti u postupku kreiranja e-potpisa. Osim certifikata, za izradu e-potpisa potrebna je i odgovarajuća aplikacija. Najjednostavniji način potpisa elektroničkih dokumenata je pomoću Adobe Acrobat Readera, alata za čitanje PDF dokumenata koji u besplatnoj verziji nudi i mogućnost potpisivanja.

Posljednji korak u stanici za tehnički pregled

Nakon dostave elektroničkih dokumenata na sustav razmjene, iako uvelike olakšava postupak dostave, u stanici za tehnički pregled vlasnik ili opunomoćenik (za koga se punomoć također može predati preko platforme za razmjenu elektroničkih dokumenata) i dalje moraju biti fizički prisutni. Poslovi kao što su tehnički pregled, produženje važenja prometne dozvole, promjena vlasništva ili odjava vozila upravni su postupci, stoga je nužna nazočnost osobe koja tim poslovima pristupa, a upravo iz razloga ovjeravanja postojeće ili preuzimanja nove prometne dozvole, plaćanja propisanih naknada itd. Bez obzira na i dalje obveznu fizičku prisutnost, elektroničkom dostavom dokumenata nedvojbeno je omogućena lakša i brža komunikacija uz dostavu dokumenata u bilo koju stanicu za tehnički pregled i s bilo koje lokacije u svijetu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.