FORMULA 1 Verstappen osigurao novu pobjedu, Bearman do bodova u debiju

01 VERSTAPPEN Max (nld), Red Bull Racing RB20, action during the Formula 1 STC Saudi Arabian Grand Prix 2024, 2nd round of the 2024 Formula One World Championship from March 7 to 9, 2024 on the Jeddah Corniche Circuit, in Jeddah, Saudi Arabia -,Image: 855253938, License: Rights-managed, Restrictions: 00124003, Model Release: no, Credit line: Xavi Bonilla / Panoramic / Profimedia

Xavi Bonilla/Panoramic/Profimedia

Max Verstappen nastavio je obranu naslova u dobrom stilu dominantnom pobjedom na Velikoj nagradi Saudijske Arabije, dok se iza njega odvijala utrka puna akcije.

Nizozemac je uobičajeno odlično startao s prve pozicije na početku utrke od 50 krugova i od tada je samo povećavao prednost, unatoč ranom Safety Caru koji je izazvao buru akcije u boksu gdje je Red Bull bio među timovima koji su riskirali sa strategijom.

Sergio Perez probio se na drugo mjesto i Red Bullu osigurao drugi uzastopni jedan-dva za momčad. Meksikanac je dobio kaznu od pet sekundi zbog nesigurnog izlaska na putanju Fernanda Alonsa tijekom tog užurbanog ulaska u boksovime, ali je zadržao dovoljnu rednost ispred trećeplasiranog Charlesa Leclerca u Ferrariju.

Leclerc je završio na postolju ispred Oscara Piastrija u McLarenu na četvrtom mjestu, a Australac je proveo značajan dio utrke pokušavajući pronaći put pored Lewisa Hamiltona koji je bio jedan od rijetkih vozača na stazi koji je propustio rano zaustavljanje u boksu.

Fernando Alonso završio je peti kao jedini Aston Martin koji je ostao u utrci, a timski kolega Lance Stroll bio je uzrok ulaska sigurnosnog automobila nakon što je u 7. krugu zakačio ogradu pa završio u zaštitoj barijeri. Alonso je izdržao pritisak Mercedesa Georgea Russella u zadnjim fazama utrke, ali Britanac se na kraju morao zadovoljiti šestim mjestom.

Bio je ovo nezaboravni debi u Formuli 1 za Olivera Bearmana, koji je zamijenio Carlosa Sainza u Ferrariju nakon što je Španjolcu u petak dijagnosticirana upala slijepog crijeva. 18-godišnji mladić je svoje prve bodove osvojio završivši utrku na 7 mjestu, uz impresivnu vožnju s nekoliko pretjecanja te zaostatkom u završnim krugovima iza prvog Ferrarija Charlesa Lecreca od tek oko 3 desetnike sekunde.

FORMULA 1 Britanski tinejdžer umjesto Carlosa Sainza u Ferrariju

Bearman je predvodio mini-skupinu britanskih vozača, a Lando Norris završio je dan na P8 ispred Hamiltona na P9. I Norris i Hamilton su razvukli svoje srednje gume prije zaustavljanja u boksovima u drugoj polovici utrke.

Nico Hulkenberg zaokružio je prvih 10 i osvojio prvi bod za Haasov u sezoni. Nijemac je također odlučio prekočiti ulazak u boks tijekom početne runde zamjene guma, a pomogla mu je timska strategija prema kojoj je Kevin Magnussen držao gomilu vozača podalje kako bi Hulkenbergu dao prostora kada se vraćao na stazu nakon konačnog zaustavljanja u boksu.

Alex Albon je na 11. mjestu prvi izvan bodova, unatoč dobrim potezima u središnjem dijelu utrke, uključujući prestizanje Yukija Tsunode. Magnussen je osvojio P12 u večeri punoj uzbuđenja za Danca, nakon što su mu dodijeljene dvije odvojene kazne od po 10 sekundi.

Esteban Ocon je na 13. mjestu bio je jedini Alpine koji je završio, dok je Tsunoda bio vodeći RBPT na P14. Slijedio je Williams Logana Sargeanta na 15. mjestu, a Daniel Ricciardo je bio iza njega u uspavanom poslijepodnevu za Australca, ne računamo li piruetu u posljednjem krugu utrke.

Duo Kick Sauber Valtteri Bottas i Zhou Guanyu bili su posljednji vozači koji su utrku završili na 17. odnosno 18. mjestu.

Stroll je bio jedan od dvojice koji su ispali nakon te rane nesreće, dok je utrka Pierrea Gaslyja bila gotovo gotova prije nego što je počela. Francuz se povukao ubrzo nakon starta, prijavivši problem s mjenjačem u formacijskom krugu.